Wirus koronowy w Europie. Sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych krajach [5 stycznia 2021]

Pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji wirusa koronowego odkryto w Norwegii. Rosyjskie władze rozważają wprowadzenie świadectw szczepień. Rząd Wspólnoty Autonomicznej Katalonii ogłosił, że zamknie gminy w całym regionie. Z kolei w Irlandii czwarty dzień z rzędu odnotowano nową wysoką liczbę epidemii. We Francji toczy się gorąca debata na temat powolnego tempa szczepień przeciwko COVID-19. Jaka jest walka z wirusem koronowym w różnych krajach?

W Norwegii w poniedziałek odkryto pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej wirusa koronowego i cztery kolejne infekcje wywołane przez brytyjską wersję wirusa koronowego. W sumie do tej pory potwierdzono w tym kraju 23 przypadki mutacji brytyjskiego wirusa Corona.

Według Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego we wszystkich przypadkach bardziej zakaźne wersje wirusa koronowego wykryto u ludzi z Wielkiej Brytanii lub RPA. Są w izolacji, a ich krewni zostali przebadani na obecność wirusa koronowego. „Mamy powody do zachowania ostrożności, ale rola jego mutacji w rozprzestrzenianiu się wirusa koronowego nie jest jeszcze znana” – powiedział Line Vault z Agencji Zdrowia Publicznego.

Sprawdź TVN24 w internecie >>>

Wirus koronowy w NorwegiiReuters

Rosja rozważa wprowadzenie świadectw szczepień

Oczekuje się, że rosyjski rząd przedstawi w styczniu plany wprowadzenia uznawanych na całym świecie certyfikatów dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Prezydent Władimir Putin wydał w poniedziałek odpowiednie zarządzenie. Rząd przedstawi swoje pomysły na wydawanie takich certyfikatów do 20 stycznia.

Oczekuje się również, że rząd rozważy procedury uznawania takich certyfikatów w przypadku przekroczenia granicy przez inne kraje. Świadectwa będą wydawane obywatelom, którzy zaszczepili się przeciwko rosyjskim szczepionkom przeciwko COVID-19. Wcześniej państwowa komisja zdrowia zwróciła uwagę na możliwość zniesienia istniejących ograniczeń transgranicznych dla osób zaszczepionych rospotripnotzerem. Jednak organ odrzucił dane dotyczące tego, jak długo należy uwzględniać odporność po szczepieniu.

Grill Dmitriev, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, opowiada się za wprowadzeniem dokumentów potwierdzających sprzeciw wobec COVID-19. Fundusz został zebrany przez Sputnika V, rosyjskiego producenta szczepionek przeciwko COVID-19. Według Dimitriewa takie dokumenty staną się bardziej powszechne w tym roku i mogą być wymagane podczas podróży samolotem w przyszłości.

READ  Ethan Hayter wygrywa w klasyfikacji generalnej Tour of Poland

Władze rosyjskie do tej pory wskazywały na możliwość wprowadzenia takich dokumentów, ale bez sprecyzowania szczegółów, np. W tym okresu ich ważności. Minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko oszacował 2 stycznia, że ​​ponad 800 000 ludzi w Rosji zostało zaszczepionych przeciwko szczepionce Govt-19.

Katalońscy urzędnicy ogłosili, że cały obszar zostanie zamknięty

W ciągu ostatnich 24 godzin w Katalonii 32 osoby zmarły z powodu wirusa koronowego, a ponad 1300 zostało zarażonych. W poniedziałek liczba zakażeń na 100 000 mieszkańców przekroczyła 400. Rząd wspólnoty autonomicznej ogłosił w poniedziałek, że zamknie gminy w regionie. Alpha Verges, odpowiedzialna za katalońskie usługi medyczne, ogłosiła na popołudniowej konferencji prasowej w Barcelonie, że nowe środki kontroli epidemii zaczną obowiązywać w czwartek i potrwają 10 dni.

Alpha Verges ogłosiła zamknięcie obiektów rozrywkowych oraz sklepów średniej i dużej skali. Ograniczenia te obejmują zakaz opuszczania gmin. W weekendy nie będziesz mógł wychodzić z domu bez ważnego powodu, takiego jak pójście do pracy lub zakup podstawowego jedzenia. Dopuszczalne będą również krótkie wycieczki związane z rozrywką.

– Od czwartku tylko sklepy o powierzchni poniżej 400 mkw. Będą mogły dostarczać podstawowe towary – specyficzne marże. Dodał, że chociaż katalońskie placówki edukacyjne wznowią działalność 11 stycznia, władze regionalne zakazały zajęć pozalekcyjnych w szkołach. Przedstawiciel władz Katalonii wyjaśnił, że wysoka liczba nowych infekcji wirusem koronowym w ciągu ostatnich dwóch tygodni jest argumentem za blokowaniem.

Nielegalna impreza rave pod Barceloną. Policja interweniowała Reuters

Wzrost epidemii w Irlandii

W Irlandii odnotowano 6110 nowych przypadków wirusa koronowego. Zgłoszono sześć kolejnych zgonów z powodu COVID-19. To czwarty dzień z rzędu z dużą liczbą nowych infekcji. W rezultacie całkowita liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii wynosi obecnie 107 997. Jednak liczba ofiar śmiertelnych jest bliska średniej z ostatnich siedmiu dni. Do chwili obecnej w Irlandii z powodu COVID-19 zmarło 2265 osób.

READ  Jak Poland Days przedstawia Polskę jako atrakcyjnego partnera międzynarodowego | awans

Szpitale mają obecnie 776 pacjentów z COVID-19, z których 70 znajduje się na oddziale intensywnej terapii. 15 kwietnia – To nawet mniej niż szczyt pierwszej fali epidemii – kiedy w irlandzkich szpitalach było 881 ofiar, ale liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala szybko rośnie.

W związku z tym prezes HSE Public Health Paul Reid powiedział w poniedziałek, że trwają rozmowy ze szpitalami na temat zaprzestania leczenia w nagłych wypadkach w celu oczyszczenia miejsc dla pacjentów Govt-19. Z powodu nowego wariantu wirusa koronowego w czwartek rozpoczęła się kolejna blokada w Irlandii, która ma potrwać co najmniej do 31 stycznia.

Irlandia wprowadza kolejny zamekArchiwum Reutera

We Francji toczy się debata na temat powolnego tempa szczepień

We Francji w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 4022 osoby zakażone wirusem koronowym, a 378 zmarło w szpitalach w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu choroby Covit-19, poinformowała w poniedziałek Organizacja Zdrowia Publicznego (SPF). 24 995 ofiar zostało przyjętych do szpitala, a 2666 jest na intensywnej terapii.

We Francji toczy się gorąca debata na temat powolnego tempa szczepień przeciwko COVID-19. Do niedzieli zaszczepiono ponad 400 osób w dziesiątkach lub setkach tysięcy w innych krajach. Prezydent Emmanuel Macron zarządził w poniedziałek w tej sprawie konferencję z premierem Jeanem Costexem i ministrami.

Rząd i władze medyczne zostały skrytykowane przez opozycję, samorządy i media za „skandaliczne” powolne tempo szczepień i marnowanie czasu. Minister zdrowia Oliver Warren wyjaśnił to złożoną logistyką szczepionek. Powiedział, że w poniedziałek zaszczepiono kilka tysięcy osób. Od wtorku urzędnicy medyczni mają ujawnić dzienne zestawienia osób zaszczepionych.

We Francji toczy się debata na temat powolnego tempa szczepieńGuillo Horgazulo / BAP / EPA

Włochy podniosą częściową blokadę

Od czwartku, kiedy zakończy się ostatnia faza zamknięcia, Włochy będą żółtą strefą z najmniej rygorystycznymi ograniczeniami dotyczącymi obchodów Objawienia Pańskiego, ale zostaną one zaostrzone w weekend 9-10 stycznia. W soboty i niedziele bary i restauracje mogą wyprzedawać się tylko na wynos lub z dostawą do domu. Szanse na opuszczenie własnej gminy są nikłe. Będzie przepis na ponad tydzień w Boże Narodzenie, zgodnie z którym maksymalnie dwie osoby dorosłe mogą pojechać do prywatnego domu, być może z dziećmi do 14 lat. W tym celu możesz wyjść z domu tylko raz dziennie.

READ  Izrael oburzony podpisaniem przez Polskę ustawy ograniczającej roszczenia majątkowe | Izrael Wiadomości

Nowością kolejnego zarządzenia rządowego są kryteria wprowadzenia ograniczeń dotyczących wskaźnika zakażeń SARS-CoV-2, które wejdą w życie 11 stycznia. Gdy stosunek Rt wynosi 1 do 1,25, region znajduje się w pomarańczowej strefie z najmniejszymi restrykcjami, a jeśli Rt wynosi 1,25-1,50 dla czerwieni, nakładane są najsurowsze ograniczenia.

Po kilkugodzinnych dyskusjach rząd Giuseppe Conte podjął decyzję o przesunięciu ponownego otwarcia gimnazjów, liceów i techników na 11 stycznia. Wcześniej miało się to odbyć do 7 stycznia, ale przedstawiciele niektórych regionów byli temu przeciwni. Zdecydowano, że powrót do liceum będzie stopniowy. Początkowo 50 procent uczniów wraca na zajęcia.

W połowie stycznia zostaną ogłoszone kolejne kroki w walce z epidemią. Stan wyjątkowy, który obowiązuje obecnie do 31 stycznia, ma zostać przedłużony. Minie rok po tym, jak pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem koronowym u chińskich turystów z Wuhan do Włoch.

Kluczowe źródło zdjęć: Angelo Carconi / BAP / EPA

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *