W świetle wojny w Gazie kraje islamskie ogłaszają początek Ramadanu Wiadomości o religii

W świetle wojny w Gazie kraje islamskie ogłaszają początek Ramadanu  Wiadomości o religii

Dla wielu tegoroczne obchody zostały zepsute przez izraelską wojnę w Gazie.

Saudyjscy urzędnicy dostrzegli półksiężyc i ogłosili Ramadan miesiącem postu dla wielu z 1,8 miliarda muzułmanów na świecie.

Urzędnicy zobaczyli księżyc w niedzielę wieczorem, co oznacza, że ​​poniedziałek jest pierwszym dniem miesiąca postu – podała saudyjska telewizja państwowa.

W tym miesiącu muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i wody od wschodu do zachodu słońca, aby głębiej zastanowić się nad swoją wiarą i organizować spotkania rodzinne. Dla wielu tegoroczne obchody zostały zepsute przez izraelską wojnę w Gazie.

Po tym, jak urzędnicy w Królestwie Arabii Saudyjskiej, w którym większość stanowią sunnici, zauważyli Księżyc, kilka państw arabskich z Zatoki Perskiej, a także Irak, Syria i Egipt, podążyły za ogłoszeniem, potwierdzając, że w poniedziałek rozpoczną post.

Jednak niektóre kraje Azji i Pacyfiku, takie jak Australia, Brunei, Indonezja, Malezja i Singapur, oświadczyły, że rozpoczną Ramadan we wtorek, po tym jak nie zobaczą półksiężyca.

Oman, położony na dalekim wschodzie Półwyspu Arabskiego, ogłosił, że Ramadan rozpocznie się we wtorek. Jordania również rozpocznie Ramadan we wtorek.

Ramadan działa według kalendarza księżycowego. Metodologie obserwacji Księżyca często różnią się w zależności od kraju, co oznacza, że ​​niektóre kraje ogłaszają początek miesiąca wcześniej lub później.

Saudyjski król Salman w swoich uwagach po ogłoszeniu Ramadanu wyraźnie odniósł się do wojny w Gazie.

„Ponieważ jesteśmy zasmuceni nadejściem w tym roku miesiąca Ramadan oraz w świetle ataków, jakich doświadczyli nasi bracia w Palestynie, podkreślamy potrzebę, aby społeczność międzynarodowa wzięła na siebie odpowiedzialność, zaprzestała tych brutalnych zbrodni i zapewniła bezpieczne korytarze pomocy humanitarnej i pomocy.”

Królestwo Arabii Saudyjskiej nawoływało swoich fanów, aby od niedzieli wieczorem obserwowali niebo w ramach przygotowań do zobaczenia sierpa księżyca.

W Iranie, który uważa się za światowego przywódcę szyickich muzułmanów, władze zwykle rozpoczynają miesiąc Ramadan dzień po rozpoczęciu Ramadanu. Według państwowej agencji informacyjnej IRNA biuro najwyższego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei ogłosiło, że Ramadan rozpocznie się tam we wtorek.

READ  Ameryka konfrontuje zabójstwo obywatela amerykańskiego „bezpośrednio” z Izraelem | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim
Palestyńskie kobiety w Gazie ochotniczo przygotowują żywność i rozdają ją rodzinom, które uciekły przed izraelskimi atakami i schroniły się w mieście Rafah, 10 marca 2024 r. [Jehad Alshrafi/Anadolu Agency]

Podczas Ramadanu uważni ludzie jedzą posiłek przed świtem, czyli „suhur”, aby utrzymać się w ciągu dnia, a później przerywają post „iftarem”, często dużym posiłkiem.

W ciągu miesiąca muzułmanie starają się unikać konfliktów i skupiają się na działalności charytatywnej. Jednak dla wielu muzułmanów izraelska wojna w Strefie Gazy wydaje się poważna. Istniała nadzieja na osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamasem przed rozpoczęciem miesiąca Ramadan.

Według palestyńskich władz ds. zdrowia w oblężonej Strefie w wyniku izraelskiego ataku na Gazę zginęło ponad 31 000 osób, a agencje humanitarne ostrzegła przed grożącą klęską głodu w niektórych częściach Strefy Gazy.

Hassouna Tabib Hassan, wysiedlona dentystka z miasta Gaza, na północ od oblężonej Strefy Gazy, powiedziała Agence France-Presse: „Mieliśmy nadzieję, że stanie się to w miesiącu Ramadan”. [we] „Będzie w naszych domach, ale niestety jest jasne, że będziemy żyć w wysiedleniu, bólu i ucisku”.

Tymczasem izraelskie ograniczenia nałożone na muzułmanów modlących się w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, trzecim najświętszym miejscu islamu, mogą również zwiększyć napięcia w regionie.

Palestyńczycy spacerują przed kioskami ustawionymi na ulicy w Rafah w południowej Strefie Gazy 10 marca.
Palestyńczycy przechodzą obok kiosków ustawionych na ulicy w Rafah w południowej Strefie Gazy 10 marca 2024 r., gdy muzułmanie przygotowują się do świętego miesiąca Ramadan. [Mohammed Abed/AFP]

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *