Urzędnicy: W rosyjskim nalocie w Odessie zginęło co najmniej 14 osób

Urzędnicy: W rosyjskim nalocie w Odessie zginęło co najmniej 14 osób

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosyjski atak rakietowy wysadził w powietrze domy w Kijowie Miasto Odessa na południu Ukrainy Władze podały, że w piątek wystrzelono drugi pocisk, którego celem były osoby udzielające pierwszej pomocy, które przybyły na miejsce zdarzenia. Co najmniej 16 osób zginęło.

Do ataku doszło, gdy Rosjanie rozpoczęli głosowanie w wyborach prezydenckich Wybory prezydenckie Z pewnością przedłużyłoby to rządy Władimira Putina o kolejne sześć lat po zmiażdżeniu przez niego opozycji Wojna na Ukrainie Trwa już trzeci rok.

Wśród zabitych był ratownik medyczny i pracownik pogotowia ratunkowego. Władze podały, że co najmniej 53 inne osoby zostały ranne w wyniku rakiet Iskander-M.

Według funkcjonariuszy służb ratowniczych i gubernatora regionu Ołeha Kipera w ataku zniszczono co najmniej 10 domów w Odessie i część sprzętu służb ratowniczych, co wywołało pożar.

Taktyka wystrzelenia drugiej rakiety w to samo miejsce w celu trafienia ratowników nazywana jest w języku wojskowym podwójnym dotknięciem. Takie ataki często uderzają w ludność cywilną.

Kiper zapowiedział, że w sobotę w Odessie odbędzie się dzień żałoby, będący drugą taką uroczystością w ciągu niecałych dwóch tygodni.

2 marca rosyjski dron Uderzenie w wielopiętrowy budynekW ich wyniku zginęło 12 osób, w tym pięcioro dzieci.

Mimo to Moskwa wielokrotnie zapewniała, że ​​jej siły nie biorą na cel obszarów cywilnych Istotny dowód, że jest inaczej.

Od lata ubiegłego roku Rosja nasiliła ataki na Odessę, portowe miasto na południu, liczące około miliona mieszkańców.

Celem ataków była przede wszystkim infrastruktura portowa, a ich celem było zakłócenie eksportu towarów po tym, jak Ukrainie udało się przywrócić żeglugę morską dzięki serii udanych operacji na Morzu Czarnym.

Urzędnicy w Moskwie również twierdzili, że atakują ukraińskie obiekty Drony morskie Są przechowywane do ataków na flotę rosyjską na Morzu Czarnym.

READ  Policja: Centrum handlowe Mall of America zostało zamknięte po strzelaninie - World News

Niezbędne były porty regionu odeskiego Umowa międzynarodowa w zeszłym roku Co pozwoliło Ukrainie i Rosji wysyłać zboże do reszty świata.

Ludność Odessy to w dużej mierze rosyjskojęzyczna, a przeszłość miasta splata się z niektórymi z najbardziej szanowanych postaci w Rosji, w tym Katarzyną Wielką, pisarzem Lwem Tołstojem i poetką Anną Achmatową.

Jej prawosławna katedra należy do Patriarchatu Moskiewskiego i przynajmniej do czasu nielegalnej aneksji pobliskiego Krymu przez Kreml w 2014 roku jej plaże były uwielbiane przez rosyjskich turystów.

Tymczasem gubernator przygranicznego regionu Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że w piątek w wyniku ukraińskiego ostrzału zginął członek RDF, a dwie osoby zostały ranne.

Według gubernatora regionu Siergieja Borzowa w nocy na Ukrainie dwie osoby zginęły, a trzy inne zostały ranne w środkowym obwodzie winnicy po tym, jak Rosja uderzyła dronem w budynek.

Ukraińskie Siły Powietrzne oświadczyły, że zestrzeliły wszystkie 27 dronów-świadków wystrzelonych przez Rosję nad obwodami charkowskim, winnickim, kirowogradzkim, mikołajowskim, chmielnickim i kijowskim.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraina

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *