UE podejmuje kroki prawne przeciwko prawom LGBTQ+ na Węgrzech i w Polsce Prawa LGBT

Podjęła kroki prawne przeciwko władzy wykonawczej UE Węgry A Polska bronić praw LGBTQ+ w niedawnej wojnie o wartości z dwoma nacjonalistycznymi rządami w Europie Środkowej.

Zapowiedź, że rządy Węgier i Polski trafią do Sądu Najwyższego UE, wpisuje się w trwającą egzystencjalną walkę o rządy prawa i wolne od dyskryminacji serca Europa.

Sprawa przeciwko Węgrom była wyzwalaczem Niedawno uchwalone prawo Zakazała przedstawiania osób LGBT+ w książkach i telewizji w wieku poniżej 18 lat, co zostało potępione jako „haniebne” przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę van der Leyen. W Polsce Komisja uważa, że ​​władze lokalne nie pomogły jej w dochodzeniach dotyczących uchwał na korzyść „Strefy bez ideologii LGBT”Absolwent ponad 100 polskich miast i wsi.

Komisja naciska na działanie po potępieniu przez Parlament Europejski węgierskiego prawa zakazującego wyświetlania osobom LGBTQ+ w treściach edukacyjnych lub rozrywkowych, które mogą być oglądane przez osoby poniżej 18 roku życia.

Węgierscy urzędnicy przedstawili prawo jako element walki tak zwanych „tradycyjnych wartości”, podczas gdy analitycy twierdzą, że premier Victor Orban próbuje odwołać się do swojej chrześcijańskiej bazy konserwatywnej przed wiosennymi wyborami. „Chcą nas zmusić, abyśmy pozwolili propagandzie seksualnej szerzyć się wśród naszych dzieci”. Napisał Minister sądownictwa Komisji Judith Varga na Twitterze w środę. „The [European] Związek nie może powiedzieć rodzicom na Węgrzech, jak wychowywać swoje dzieci. ”

Obrońcy praw twierdzą, że ustawa będzie miała realne konsekwencje dla LGBTQ + Węgrów i zwiększy stygmatyzację i dyskryminację. Prawo węgierskie jest wzorem podobnego prawa rosyjskiego, choć wersja węgierska idzie jeszcze dalej – w Rosji zabroniona jest jedynie tzw. „propaganda” homoseksualizmu, natomiast prawo węgierskie zabrania przedstawiania motywów LGBTQ+.

Ustawa ta narusza jednak wiele przepisów UE, w tym dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych, która określa unijne przepisy dotyczące usług telewizyjnych i transmisji strumieniowych, a także swobody świadczenia usług i swobodnego przepływu towarów, które stanowią dwa filary prawa unijnego. .

READ  Przełomowe wydarzenie w USA łączy amerykańskich i polskich partnerów

Pozew ma również na celu ustanowienie wydawcy w węgierskim urzędzie ochrony konsumentów consumer Zaprzeczenie w zbiorze bajek, Kraina Czarów jest dla wszystkich, ponieważ książka miała pokazywać „zachowania różniące się od tradycyjnych ról płciowych”.

„To prawo dotyczy ochrony dzieci i wszyscy jesteśmy zaangażowani w unikanie ostrej dyskryminacji ludzi ze względu na orientację seksualną. To prawo jest haniebne” – powiedział Van der Leyen posłom do PE w zeszłym tygodniu.

Protestujący przed ambasadą Gruzji w Warszawie. Zdjęcie: Piotr Moloki / Eastern News / Rex / Shutterstock

Polskie władze nie współpracowały w śledztwach dotyczących tzw. stref ideologicznych LGBT, co do których władze podejrzewają, że naruszają unijne prawo o niedyskryminacji.

Oba kraje mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do komisji, pierwsza faza unijnego embarga zakończy się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości (ETS) i nałoży dzienne kary.

Komunikaty pojawiły się w czwartek po tym, jak ETS orzekł, że system regulacji sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem UE.

Orzeczenie zaostrza konflikt między urzędnikami UE a polskim rządem, a decyzja zapadła dzień po tym, jak polski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek ETS o zawieszenie nowo utworzonego organu regulującego sędziów Sądu Najwyższego. Prawny „poloxit” UE.

Wkrótce po objęciu urzędu w 2015 r. rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość szybko zmieniła swój system prawny, który był szeroko krytykowany przez niezależnych obserwatorów za podważanie niezależności sądów i zwiększanie kontroli rządu. Zmiany te obejmują powołanie izby dyscyplinarnej nowego Sądu Najwyższego.

ETS powiedział w czwartek, że izba dyscyplinarna „nie daje wszystkich gwarancji bezstronności i niezależności” i nie jest chroniona przed „bezpośrednim lub pośrednim wpływem” rządu lub ustawodawcy.

W ramach systemu dyscyplinarnego polscy sędziowie mogą orzekać w sądach niższej instancji, co może być wykorzystane do „zaprowadzenia kontroli politycznej” nad decyzjami lub „wywarcia nacisku na sędziów, aby wpłynęli na ich decyzje”. Raport ETS powiedział.

READ  Obraźliwy tweet wywołał oburzenie po meczu Polska-Niemcy - EURACTIV.com

Polscy sędziowie mogą zostać ukarani, jeśli zarekomendują sprawy w sądzie luksemburskim o wydanie wstępnego wyroku, który uderza w centrum unijnego prawa i porządku.

ETS wezwał do „niezbędnych działań w celu naprawienia sytuacji”. Sąd w Luksemburgu wydał już w czwartek tymczasowy zakaz zawieszania toczącego się trybunału dyscyplinarnego, co skłoniło polski Sąd Najwyższy do uznania go za niezgodny z prawem UE.

Wyrok był zwycięstwem Komisji, która wielokrotnie oskarżała polski rząd o łamanie prawa. Ale może to być gorzkie zwycięstwo, ponieważ polscy sędziowie rywalizują z praworządnością UE, która jest podstawą funkcjonowania związku.

Premier Polski Matteo Moraveki powiedział w czwartek, że „konstytucja jest jasną decyzją prawną dla każdego obywatela Polski”. Zarówno on, jak i minister sprawiedliwości kraju Gbigno Geopro stwierdzili, że stanowisko UE jest motywowane politycznie.

Rzecznik Komisji powiedział: „Komisja jest głęboko zaniepokojona wczorajszą decyzją polskiego Trybunału Konstytucyjnego… Ta decyzja potwierdza nasze obawy dotyczące stanu prawa w Polsce”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *