Tysiące Brazylijczyków demonstruje popierających Bolsonaro w związku ze śledztwem w sprawie zamachu stanu | Wiadomości Jaira Bolsonaro

Tysiące Brazylijczyków demonstruje popierających Bolsonaro w związku ze śledztwem w sprawie zamachu stanu |  Wiadomości Jaira Bolsonaro

W miarę przyspieszania śledztwa w sprawie rzekomej próby zamachu stanu były brazylijski prezydent gromadzi swoich zwolenników, próbując zademonstrować swoją siłę polityczną.

Dziesiątki tysięcy Brazylijczyków demonstrowało, by poprzeć byłego prezydenta Jaira Bolsonaro podczas śledztwa w sprawie zarzutów, że próbował on zorganizować zamach stanu po przegranych wyborach w 2022 r.

Bolsonaro, który wezwał do marszu w Sao Paulo po tym, jak na początku tego miesiąca stał się celem policyjnej nalotu, zaprzeczył oskarżeniom o zamach stanu w niedzielę i skrytykował zakaz wyborów, który uniemożliwia mu ubieganie się o urząd przez osiem lat.

„Co to jest zamach stanu? Czołgi na ulicach, broń, spisek. Nic takiego nie miało miejsca w Brazylii” – powiedział Bolsonaro kibicom, którzy wypełnili sześć przecznic słynnej alei Paulista w Sao Paulo.

Powiedział: „Nie możemy zaakceptować, że władza wyklucza kogokolwiek ze sceny politycznej, chyba że ma ku temu słuszny powód”.

Zwolennicy byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro biorą udział w proteście na ulicy Paulista [Carla Carniel/ Reuters]

Brazylijska policja federalna skonfiskowała paszport byłego prezydenta na początku tego miesiąca po tym, jak oskarżyła go o sporządzenie dekretu o unieważnieniu wyników wyborów w związku z jego porażką w wyborach z lewicowym prezydentem Luizem Inacio Lulą da Silvą w 2022 roku.

Mówi się także, że wywierał presję na przywódców armii, aby przyłączyli się do próby zamachu stanu i planował uwięzienie sędziego Sądu Najwyższego.

Byłemu oficerowi armii toczy się także kilka innych śledztw, takich jak fałszowanie zaświadczeń o szczepieniach przeciwko koronawirusowi oraz rzekoma defraudacja prezentów otrzymanych z innych krajów, takich jak biżuteria dostarczona przez Arabię ​​Saudyjską.

Niezależnie od tego aresztowano także setki zwolenników Bolsonaro, którym postawiono zarzuty wtargnięcia i splądrowania pałacu prezydenckiego, Sądu Najwyższego i Kongresu Brazylii 8 stycznia 2023 r., tydzień po objęciu urzędu przez Lulę.

W niedzielę Bolsonaro powiedział, że jest „prześladowany” i że jego projekt dekretu opiera się na konstytucji.

READ  Omicron może doprowadzić Izrael do odporności na stada: urzędnik ds. zdrowia

Zaapelował także o amnestię dla osób, które brały udział w zamieszkach, które miały miejsce 8 stycznia.

„Poszukuję spokoju. Wymazuje przeszłość” – powiedział Bolsonaro. „To poszukiwanie sposobu, dzięki któremu będziemy mogli żyć w pokoju i przestać się martwić. Przebacz tym biednym ludziom uwięzionym w Brasilii. „Prosimy wszystkich 513 członków Kongresu i 81 senatorów o projekt ustawy o amnestii, aby sprawiedliwość mogła zostać wymierzona w Brazylii”.

Choć Bolsonaro ma zakaz kandydowania na prezydenta do 2030 r. ze względu na dwa wyroki skazujące za nadużycie władzy, pozostaje aktywny w brazylijskiej polityce jako główny przeciwnik centrolewicowej Luli. W miarę zbliżania się tegorocznych wyborów samorządowych kandydaci zostali podzieleni pomiędzy obu przywódców.

Monica Ianacchio z Al Jazeery, relacjonująca z São Paulo, powiedziała, że ​​Bolsonaro zwołał demonstrację, aby pokazać swoją siłę polityczną.

„Wszyscy ludzie wokół mnie, a jest ich tysiące, przyszli, aby okazać wsparcie dla Jaira Bolsonaro. Noszą żółto-zieloną barwę Brazylii. „Takiego zgromadzenia nie widzieliśmy od 8 stycznia 2023 r., kiedy wybuchło powstanie” – powiedziała.

„Bolsonaro zwołał ten wiec, ponieważ groził mu cały szereg batalii prawnych i ryzykował więzieniem. Bolsonaro chce pokazać, że nadal cieszy się popularnością i może zostać królem w nadchodzących wyborach samorządowych w październiku.

Bolsonaro i jego zwolennicy również machali izraelskimi flagami podczas protestu, odrzucając niedawne oświadczenia Luli porównujące izraelski atak na Gazę do Holokaustu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *