Trump składa memorandum do Sądu Najwyższego, żądając immunitetu od ścigania

Trump składa memorandum do Sądu Najwyższego, żądając immunitetu od ścigania

Były prezydent Donald Trump złożył we wtorek skargę do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, próbując uzyskać immunitet przed sądem za próbę odwrócenia swojej porażki w wyborach w 2020 r., a rozpatrzenie sprawy ma nastąpić przed sędziami w przyszłym miesiącu.

Trump odwołuje się do decyzji sądu niższej instancji o odrzuceniu jego wniosku o ochronę przed sprawą karną prowadzoną przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha, ponieważ był prezydentem, gdy podjął działania mające na celu odwrócenie zwycięstwa wyborczego prezydenta Joe Bidena nad nim.

W zgłoszeniu przedstawiono argumenty podobne do tych przedstawionych wcześniej przez prawników Trumpa, którzy chcieli chronić go przed oskarżeniem, oraz powtórzono oświadczenia Trumpa wygłoszone podczas kampanii.

„Prezydent nie może wykonywać swoich obowiązków, a sama prezydentura nie może zachować swojej istotnej niezależności, jeśli po opuszczeniu urzędu Prezydentowi grozi postępowanie karne za akty urzędowe” – czytamy we wniosku.

Trump, pierwszy były prezydent postawiony przed sądem karnym, jest kandydatem Partii Republikańskiej rywalizującym z prezydentem Demokratów Joe Bidenem w wyborach w USA zaplanowanych na 5 listopada.

Smith został mianowany przez prokuratora generalnego USA Merricka Garlanda w listopadzie 2022 r. W sierpniu 2023 r. Smith wniósł przeciwko Trumpowi cztery federalne zarzuty karne w sprawie o wywrócenie się do wyborów, w tym o spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, utrudnianie Kongresowi certyfikacji zwycięstwa wyborczego Bidena oraz spisek aby to zrobić, i spiskowanie przeciwko prawu Amerykanów do głosowania.

Orzeczenie Sądu Najwyższego wydane 25 kwietnia o rozpatrzeniu argumentów w sprawie wniosku Trumpa o immunitet odroczyło proces karny, co dodało mu motywacji do prób odroczenia postępowań karnych w związku z próbą odzyskania prezydentury. Trump ma w toku trzy inne sprawy karne.

W październiku ubiegłego roku Trump domagał się wycofania zarzutów w oparciu o swoje twierdzenia o immunitecie. Sędzia okręgowy USA Tanya Chutkan odrzuciła to roszczenie w grudniu.

READ  COVID-19: Liczba szpitali w Kolumbii Brytyjskiej ponownie spada, gdy prowincja przygotowuje się do zniesienia ograniczeń

W wyniku apelacji Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Dystryktu Kolumbii 6 lutego orzekł 3:0 przeciwko wnioskowi Trumpa o immunitet, odrzucając jego propozycję przyznania „nieograniczonej władzy popełniania przestępstw, która zneutralizowałaby podstawową kontrolę władzy wykonawczej – uznanie”. i wprowadzić w życie wyniki wyborów”.

Ta sprawa po raz kolejny wciąga do walki wyborczej najwyższą władzę sądowniczą w kraju, w której konserwatywną większością głosów 6 do 3 znajduje się trzech sędziów mianowanych przez Trumpa.

Trump i jego sojusznicy fałszywie twierdzili, że wybory w 2020 r. zostały sfałszowane i opracowali plan wykorzystania fałszywych wyborców, aby udaremnić potwierdzenie przez Kongres zwycięstwa Bidena. Trump próbował także wywrzeć presję na ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, aby nie dopuścił do kontynuowania procesu certyfikacji. Zwolennicy Trumpa zaatakowali Kapitol USA 6 stycznia 2021 r., próbując uniemożliwić certyfikację.

Jeśli Trump odzyska prezydenturę, może spróbować wykorzystać swoją władzę, aby wymusić zakończenie ścigania lub potencjalnie ułaskawić siebie za wszelkie przestępstwa federalne.

Trump nie przyznał się do winy we wszystkich czterech sprawach karnych, starając się przedstawić je jako motywowane politycznie.

W odrębnej sprawie Sądu Najwyższego, która ma zostać rozpoznana 16 kwietnia, sędziowie zgodzili się zadecydować, czy człowiekowi zaangażowanemu w atak na Kapitol można postawić zarzuty utrudniania oficjalnego postępowania – czyli zatwierdzenia przez Kongres wyników wyborów w 2020 r. Sprawa ma potencjalne implikacje dla Trumpa, ponieważ Smith oskarżył go o dwa zarzuty utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *