Tarcza przemysłowa. „Minimum 35 mld zł wsparcia”

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej w środę, że rok 2020 to „podróż po nieznanych dotąd wodach gospodarczych”. – Widzieliśmy, co się dzieje i jakie dobre praktyki można zastosować, ale jednocześnie podstawowym azymutem, podstawową lampą, która nas prowadzi, jest ochrona miejsca pracy – powiedział Moraveki.

Ocenił, że wprowadzone w Polsce tarcze finansowe chronią miejsca pracy. – Widać to po przepływających danych: drugie najniższe bezrobocie w UE (…). Według Komisji Europejskiej bezrobocie w Polsce wynosi ponad 3 proc. – Upierał.

Zobacz: Wsparcie dla przedsiębiorców. „Tarcza 6.0” opublikowana w Dzienniku Ustaw

– Podstawową determinacją była dla nas skuteczna walka z bezrobociem. Świadczy o tym dane dostarczane przez firmy z różnych branż i sektorów gospodarki. Zwolnienia są mniejsze niż planowano, a w okolicy pojawiają się nowe miejsca pracy, powiedział Moravsky.

– Bardzo miło mi pokazać, że w trzecim kwartale tego roku udało nam się stworzyć setki tysięcy dodatkowych miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę. O tym podstawowym parametrze świadczy liczba pracujących. Premier podkreślił, że to więcej niż rok wcześniej.

„Shield 2.0, dla przemysłu i firm”

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej z tarczy finansowej PFR, poprzez bezpośredni zastrzyk do różnych instrumentów, w tym 60,8 mld zł, przekazano złotówkę do ponad 150 mld firm. „Wszystko to ma na celu zachowanie wartości gospodarki i utrzymanie świeżości tej wartości sektora prywatnego. Uważam, że najlepsze czasy są w 2021 roku” – powiedział.

– W sytuacjach, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, tj. Druga fala trwających epidemii może spaść, ale nadal jest to duże zagrożenie, trzecia fala, ostrzegają eksperci, styczeń-luty – Przygotowaliśmy rozwiązania dla tarczy 2.0, tarczy przemysłowej, tarczy. Powiedział, że w miesiącach październik-listopad-grudzień, szczególnie dla firm dotkniętych wirusem.

READ  Wirus Corona uderzył w ceremonie otwarcia Eurowizji oraz w izolacji na Islandię i Polskę

Jak dodał: „Z jednej strony – mamy wiele narzędzi do kompensowania kosztów, az drugiej – do zastrzyku funduszy najsłabszym”.

„Dziś dostaliśmy zielone światło od Komisji Europejskiej, aby zainwestować nasze krajowe środki” – powiedział.

„Ulubiony przez chwilę”

Moraweki przyznał, że „zajęło to trochę czasu” i był zaskoczony, że istniała tak długo, że pierwsza tarcza mogła zostać wystrzelona szybko, od tego czasu zatwierdzenia EO nadeszły szybko.

– Z tymi narzędziami byliśmy już od dawna gotowi. Tak więc teraz, gdy do nas dotarła zapowiedź, dotarły do ​​nas pomysły Komisji Europejskiej i szybko przyjmiemy odpowiednie ustawodawstwo, rząd i cały proces uruchomienia Tarczy Przemysłowej – czyli co najmniej 35 mld zł, co może uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy.

Obliczył też, że 3 mld zł trafią do mikroprzedsiębiorstw zatrudniających 1-2 osoby, ale do 9 pracowników. – Kolejne 7-8 mld zł dla małych firm – od 9 do 49 pracowników oraz dla średnich i dużych firm – to kolejne 20 – dwadzieścia kilka mld zł – powiedział Moraviski.

„Wróć za rok lub dwa”

Szef rządu powiedział, że w latach 30. Polska wróciła do stanu sprzed kryzysu około osiem lat później. „Jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, dziś mamy możliwość powrotu do stanu sprzed epidemii pod koniec przyszłego roku lub na początku przyszłego”.

Zdaniem premiera Polska będzie w znacznie lepszej sytuacji niż inne kraje, np. Włochy – powiedział – „cofną się o 20 lat”, a Francja – 8 lat. – Nasze wyniki będą znacznie lepsze w Europie – powiedział Moraveki.

„Dzięki wysiłkom tysięcy przedsiębiorców, ale także załogi, sytuacja gospodarcza daje nam teraz trochę pewności siebie, gdy wkraczamy w 2021 rok” – powiedział.

READ  Maszyny Popgate były używane w Polsce

Według niego poprawa walki z chorobą i jej konsekwencjami dzięki szczepionkom może nastąpić „w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku”. – Osiągniemy ten postęp razem, przystępując jak najszybciej do programu szczepień, dzięki czemu nasz status ekonomiczny pozwoli na szybsze ożywienie gospodarki – zaapelował Moravsky.

Pomoc dla gmin na południu

Premier wspomniał również o specjalnej tarczy dla gmin i powiatów szczególnie narażonych na ograniczenia turystyczne.

– To głównie na południu Polski, większość biegunów w ostatnich latach przeszła przez wszystkie piękne pasma górskie, od Ustryskiego Korna, Ustryskiego Tolnego po Jelenia Góra, w tym roku jest to niemożliwe, bo na różną dotkliwość i przeznaczenie epidemii nie pozwalają – powiedział Moravsky.

– Dlatego dziś, w centrali kryzysu gospodarczego, rozmawialiśmy na ten temat i zgodziliśmy się na podjęcie działań do 1 mld zł – powiedział. Zapowiedział, że indywidualne projekty dla najbardziej dotkniętych gmin i powiatów będą realizowane „w najbliższych dniach”.

Podkreślił, że środki na tarczę przemysłową pochodzą z budżetu państwa i podziękował mu za „uszczelnienie systemu podatkowego”. „To, co udało nam się tak szybko zrobić, to naprawić środki publiczne polskiego rządu” – powiedział.

Ponad 12 000 przypadków

W testach laboratoryjnych potwierdzono, że kolejne 12 361 osób zostało zakażonych koronawirusem, a 472 pacjentów zmarło, podało ministerstwo zdrowia w środę. W sumie od wybuchu epidemii wykryto 1226883 przypadków COVID-19. Zmarło 26 255 pacjentów.

Zobacz: Nowe przypadki wirusa koronowego w Polsce. Dane ministerstwa, 23 grudnia

Według Ministerstwa Zdrowia nowe infekcje pochodzą z województw: mazowieckiego (1509), wilkopolskiego (1391), alaski (1269), kuźawsko-pomorskiego (1204), sachotniomorskiego (989), 589 (589)) , Młpolsky (528), Lubusky (365), Podlaski (326), Opol (250), Podkorpaci (219) i Świętokrzyskie.

Jednocześnie ministerstwo podało, że 184 infekcje to dane bez podania adresu, które zostaną uzupełnione o kontrolę stanu.

READ  Program Johna Boszewskiego „Warto mówić” odwołany przed emisją

104 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 368 pacjentów zmarło z powodu połączenia COVID-19 z innymi chorobami.

bas / polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *