Tajwan ma nadzieję na miejsce na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia | Wiadomości o pandemii koronawirusa

Tajpej, Tajwan Tajwan i jego zwolennicy rozpoczęli poważną kampanię, aby zobaczyć jej powrót jako obserwator na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, organie zarządzającym Światowej Organizacji Zdrowia, które ma się spotkać 24 maja.

Sukces Tajwanu w walce z COVID-19 przez ponad półtora roku odnowił zainteresowanie nieobecnością Tajwanu na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, w którym nie uczestniczył od czasu wyboru prezydenta Tsai Ing-wena w 2016 roku.

Amerykańscy prawodawcy regularnie wzywali Tajwan do powrotu w charakterze obserwatora w ostatnich latach, ale tym razem grupa G7 poparła Tajwan jako skoordynowana kampania w mediach społecznościowych w tym roku pod hashtagiem #LetTaiwanHelp rozszerzyła się o prawodawców z Europy i Australii. Kanada i Nowa Zelandia.

Pod koniec kwietnia 16 członków Międzyparlamentarnego Sojuszu na rzecz Chin (IPAC) opublikowało film z kampanii wzywającej Światowe Zgromadzenie Zdrowia do zaproszenia Tajwanu, co zbiegło się w czasie ze wzrostem liczby tweetów od Kongresu USA i ustawodawców Departamentu Stanu.

„W przeszłości wysiłki Kongresu koncentrowały się na wysyłaniu listów do Światowej Organizacji Zdrowia, władz wykonawczych lub do zagranicznych stolic z prośbą o wsparcie dla włączenia Tajwanu”. Jessica Dron, pracownik naukowy z USA Project 2049 Institute, która nie jest rezydentem. , „W tym roku było dużo. Opinia publiczna jest zatem dalekosiężnym podejściem”.

„To przyciągnęło parlamentarzystów z całego świata – i ze wszystkich linii partyjnych. Mogła również rozwijać się organicznie na platformie mediów społecznościowych, składając oświadczenia od innych liderów, a także osób publicznych i aktywistów.

Tajwan rozpoczął masowe testy w obszarach zidentyfikowanych jako hotspoty podczas rzadkiej w tym miesiącu epidemii COVID-19 na wyspie [Sam Yeh/AFP]

Wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu, Tian Chung Kwang, powiedział, że rząd będzie nadal miał nadzieję na zaproszenie do ostatniej chwili, ponieważ używa hashtagu #LetTaiwanHelp do pozyskiwania wsparcia i nowego hashtagu #TaiwanIsHelping do promowania darowizn w postaci butli z tlenem i innych środków medycznych. dostawy do krajów dotkniętych kryzysem, takich jak Indie.

#LetTaiwanHelp

Yeh Qingchuan, który uczestniczył w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w 2009 roku jako obserwator, gdy był ministrem zdrowia, mówi, że w tym czasie Tajwan był w stanie sprowadzić około 15 ekspertów na sesje naukowe i uczestniczyć w takich tematach, jak udany program ubezpieczeń społecznych na wyspie.

READ  Obniżki podatków pozwalają ostrożnemu kanclerzowi przyprawić Partię Pracy o ból głowy

„To krótkie spotkanie”, powiedział Yeh.

„Światowe Zgromadzenie Zdrowia trwa tylko dwa dni, a potem są spotkania naukowe, ale to znaczący udział. Dla krajów, które nie mają stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, nadal są zainteresowane niektórymi obszarami i komunikują się z naszymi ekspertami nawet po ich powrót ”.

Eksperci medyczni prawdopodobnie z chęcią usłyszą od delegacji Tajwanu o tym, jak radziła sobie z COVID-19 i często go powstrzymywała.

W tym miesiącu na wyspie odnotowano mniej niż 1200 przypadków koronawirusa i 12 zgonów, chociaż wskaźniki infekcji w Tajpej i Nowym Tajpej rosną po wybuchu epidemii związanej z grupą, która rozpoczęła się od grupy pilotów chińskich linii lotniczych na początku maja.

Oficjalnie znany jako Republika Chin, Tajwan był pierwotnie reprezentowany w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, ale został wydalony z organizacji w 1972 roku, rok po formalnym przyjęciu Pekinu do ONZ.

Tajwan został zaproszony do udziału jako obserwator w latach 2009-2016 podczas stosunkowo przyjaznej prezydencji Ma Ying-jeou, ale oferta ta została anulowana po objęciu urzędu przez Tsai.

nowi przyjaciele

Od czasu swojego wyboru Pekin, który twierdzi, że autonomiczna wyspa jest jego częścią, naciskał na ograniczenie międzynarodowej obecności i udziału Tajwanu nawet w organizacjach niepolitycznych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia i Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

READ  Trump pyta „co się stało z globalnym ociepleniem” po śmiercionośnej burzy bawołów

Zmniejszyła się liczba krajów, z którymi Tajwan nawiązał formalne stosunki dyplomatyczne od czasu objęcia prezydentury Tsai – przy zaledwie 15 krajach uznających Tajpej nad Pekinem.

Jednak rosnące obawy o wpływy Chin w Europie przyciągnęły także nowych sojuszników na Tajwan w nieoczekiwanych miejscach, w tym na Litwie, w Czechach i w Parlamencie Europejskim.

Tajwan nie może uczestniczyć w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia od 2016 r. Po presji ze strony Chin. Mocno naciska na udział w tegorocznych sesjach [File: Christopher Black/World Health Organization via AFP]

Przed Światowym Zgromadzeniem Zdrowia czeski Senat przyjął rezolucję wzywającą Tajwan do udziału we „wszystkich spotkaniach, mechanizmach i działaniach” Światowej Organizacji Zdrowia, a prawodawcy na Litwie i Czechach uczestniczą w IPAC wraz z przedstawicielami 10 innych krajów europejskich.

„Dwa lata temu Tajwan nie był postrzegany jako jeden z głównych graczy w strategii azjatycko-europejskiej ani w innych krajach”. [individual] Strategie. „To oczywiście uległo zmianie ze względu na rozwój wydarzeń w Hongkongu, Xinjiangu, epidemię koronawirusa i skupienie się administracji Stanów Zjednoczonych na wyspie” – powiedziała Ivana Karaskova, chiński pracownik naukowy i koordynator projektu w Stowarzyszeniu Spraw Międzynarodowych w Pradze.

„Jeśli chodzi o praktyczne implikacje, to może nie zmienić izolacji wyspy w międzynarodowych organizacjach i forach, ale jasno wskazuje, że kraje są gotowe do radzenia sobie z Tajwanem”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *