Startupy z branży lotniczej w Indiach badają niszowe rynki i globalną współpracę

Startupy z branży lotniczej w Indiach badają niszowe rynki i globalną współpracę

W sytuacji, gdy Indie stają się sygnatariuszem porozumień Artemis pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i silnie koncentrują się na sektorze kosmicznym, indyjskie start-upy z branży lotniczej zamierzają eksplorować rynki niszowe.

Od celu, jakim jest tankowanie satelitów na orbicie, po monitorowanie stanu Ziemi, wschodzące indyjskie firmy z sektora kosmicznego wykorzystują niszowe rynki, mając nadzieję, że osiągną duży sukces, jednocześnie otwierając możliwości globalnej współpracy biznesowej.

Liderzy branży uważają, że skupienie się Indii na sektorze kosmicznym, w szczególności na rozwiązywaniu problemów związanych z kontrolą eksportu i transferem technologii, podczas niedawnej wizyty premiera Narendry Modi w USA, otworzy drzwi dla prywatnych graczy.

Odkąd Indie otworzyły swój sektor kosmiczny w 2020 r., pojawiło się ponad 150 startupów w obszarach takich jak budowa rakiet i satelitów, zakładanie obiektów szkoleniowych dla astronautów i badanie możliwości turystyki kosmicznej.

Dobry początek

„To dobry początek, ponieważ 10-15 lat temu niespotykane było dostarczanie przez USA jakiejkolwiek technologii związanej z przestrzenią kosmiczną lub obronnością. To było tabu. Teraz rozmawiamy o współpracy w sektorach wschodu słońca” – stwierdził Manastu Space współzałożyciel Tushar Jadhav z PTI.

Przeczytaj także: Indyjskie start-upy kosmiczne mogą zyskać na popularności dzięki programowi lotów kosmicznych z udziałem ludzi

Firma Manastu z Bombaju opracowuje ekologiczne systemy napędowe dla satelitów i ma nadzieję zweryfikować swoją technologię podczas lotu testowego w przyszłym roku. Projektuje również stację paliw w kosmosie, aby zapewnić tankowanie na orbicie dla satelitów, które muszą zostać porzucone po wyczerpaniu paliwa na pokładzie.

Dyrektor generalny Indyjskiego Towarzystwa Kosmicznego, generał broni A. K. Bhatt (w stanie spoczynku), powiedział: „Wiele technologii w sektorze kosmicznym to technologie podwójnego zastosowania, ale jest to wskazówka, że ​​teraz będą ułatwienia w tym celu”.

W listopadzie ubiegłego roku firma Skyroot Aerospace z siedzibą w Hyderabadzie zapisała się w historii lotów kosmicznych dzięki udanemu wystrzeleniu rakiety Vikram-S, pierwszej prywatnej rakiety kosmicznej w Indiach. Fot: Twitter

Wystrzelono pierwszą prywatną rakietę kosmiczną Indii

W listopadzie zeszłego roku Skyroot Aerospace z siedzibą w Hyderabadzie zapisał się w historii lotów kosmicznych dzięki udanemu wystrzeleniu Vikram-S, pierwszej prywatnej rakiety kosmicznej w Indiach, w ciągu czterech lat od jej powstania.

READ  Wystawiany! Międzynarodowa Stacja Kosmiczna testuje żywe istoty i materiały w kosmosie - parabola

Firma założona przez byłych naukowców i inżynierów z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) opracowuje trzy warianty serii rakiet Vikram do wynoszenia na orbitę małych satelitów.

„Rodzaj pracy wykonywanej przez sektor prywatny nie powiela tego, co zrobiło ISRO. Pojazdy nośne opracowane przez Skyroot i Agnikul są wyjątkowe. Aplikacje satelitarne są wysoce wyspecjalizowane”, Pawan Goenka, szef indyjskiego Narodowego Centrum Promocji i Licencjonowania Przestrzeni Kosmicznej ( IN-SPACe) powiedział PTI i zaawansowany technologicznie.

Przeczytaj także: Indyjska polityka kosmiczna: zgoda Rady Ministrów na usprawnienie działań ISRO

Zagraniczne kontrakty rządowe dla wschodzących indyjskich firm kosmicznych

W zeszłym roku firma Agnikul Cosmos z siedzibą w Chennai otworzyła platformę startową w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan w Sriharikota, gdzie ISRO przeprowadza starty kosmiczne.
Ponieważ popyt na technologię kosmiczną i dane kosmiczne jest w Indiach bardzo niski, lokalni prywatni gracze badają światowe rynki dla swoich produktów.

Zaczynają odnosić sukcesy. Uzyskanie niektórych zamówień od agencji rządowych. To kolejna wielka rzecz”, powiedział Goenka, odnosząc się do kontraktu, jaki firma Pixxel z siedzibą w Bengaluru uzyskała od US National Reconnaissance Office na dostawę obrazów hiperspektralnych ze swoich satelitów.

Minister nauki i technologii Unii Jitendra Singh powiedział, że Stany Zjednoczone postrzegają Indie jako równego współpracownika w sektorze kosmicznym, w przeciwieństwie do 50 lat temu, kiedy każdy kraj zwracał się do Stanów Zjednoczonych o wskazówki w sektorze kosmicznym.

Premier Narendra Modi przełamał tabu z przeszłości, otwierając technologię kosmiczną dla sektora prywatnego. W ciągu trzech lat mieliśmy ponad 150 startupów, niektóre z nich pierwsze w swoim rodzaju. „Został uznany według światowych standardów” – powiedział Singh PTI.

Indyjska gospodarka kosmiczna jest bardzo mała i stanowi około 2,1 procent światowej gospodarki kosmicznej w 2020 r. o wartości 9,6 miliarda dolarów, co stanowi 0,4 procent PKB kraju.

READ  Badania podkreślają niebezpieczne nadmierne poleganie na usuwaniu dwutlenku węgla w przyszłości

współpracy USA

Na początku tego roku firma Dhruva Space z siedzibą w Hajdarabadzie podpisała umowę z francuskim operatorem satelitarnym i globalnym dostawcą łączności Kineis w celu stworzenia infrastruktury kosmicznej i naziemnej.

Obejmują one rozwój i produkcję stacji naziemnych zasilanych chipami Kineis, wzajemną komercjalizację zasobów kosmicznych; i satelitarne stacje naziemne, aby umożliwić usługi satelitarne.

„Dhruva Space oczekuje również współpracy z głównymi amerykańskimi wykonawcami i producentami OEM w ramach partnerstwa i oferowania lokalnych rozwiązań w ramach zobowiązań offsetowych w dziedzinie obronności” — powiedział Kranthi Chand, prezes (strategia i projekty specjalne) w Dhruva Space.

W kwietniu firma Dhruva Space pomyślnie przetestowała i zakwalifikowała dwa satelity na orbitę oraz łącze orbitalne na pokładzie rakiety nośnej ISRO PSLV-C55.

W czerwcu zeszłego roku firma Dhruva Space pomyślnie zakwalifikowała astronautę do rozmieszczenia satelity orbitalnego o wysokości 1U, a później w listopadzie wystrzeliła dwa amatorskie satelity komunikacyjne, Thybolt-1 i Thybolt-2, na niską orbitę okołoziemską. Obie misje przeprowadzono na pokładzie rakiet PSLV.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *