Startup Bellatrix Aerospace z Bengaluru ogłosił sukces swoich ładunków wystrzelonych na pokład statku POEM-3 należącego do ISRO.

Startup Bellatrix Aerospace z Bengaluru ogłosił sukces swoich ładunków wystrzelonych na pokład statku POEM-3 należącego do ISRO.

Startup Bellatrix Aerospace z Bengaluru ogłosił sukces swoich ładunków wystrzelonych na pokład statku POEM-3 należącego do ISRO. Dwa ładunki opracowane przez start-up Bellatrix Aerospace z Bengaluru i wystrzelone 1 stycznia przez misję PSLV-C58 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) mają obecnie kwalifikację kosmiczną.

Ładunki Arka 200 i Rudra znajdujące się na pokładzie Orbitalnego Modułu Eksperymentalnego PSLV (POEM-3) znalazły się wśród 10 ładunków wystrzelonych podczas misji.

Osiągnięcie startupu zostało potwierdzone przez ISRO, które napisało w poście na X (dawniej Twitterze): „Platforma POEM ISRO umożliwia indyjskiemu startupowi kosmicznemu walidację jego innowacji. @BellatrixAero zatwierdza ekologiczny system napędowy Rudra i silniki Arka Electric do przeprowadzania misji satelitarnych wykorzystując technologię przyjazną środowisku. Czas się cieszyć sukcesem indyjskiej innowacji!

Poprzednie testy

Bellatrix Aerospace twierdzi, że firma przetestowała wcześniej pierwszą w Indiach prywatnie opracowaną rakietę Hall Effect Thruster (Arka) w 2021 r., a następnie w 2022 r. zaprezentowała pierwszy w kraju wysokowydajny ekologiczny system napędowy (Rudra), wyznaczając kamienie milowe w misji w indyjskiej technologii kosmicznej.

Według startupu Rudra ekologiczny układ napędowy zmienia reguły gry, zastępując niebezpieczną hydrazynę zastrzeżonym, nietoksycznym, przyjaznym dla środowiska paliwem o wysokiej wydajności.

„Ta innowacyjna technologia zmniejsza wpływ toksycznych paliw pędnych na środowisko, dzięki czemu indyjski program kosmiczny jest zgodny z globalnym dążeniem do zrównoważonych eksploracji. Rudra jest idealna do misji satelitarnych o wysokich wymaganiach dotyczących napędu” – powiedziała Bellatrix. Podobnie elektryczny ster strumieniowy Arka wykorzystuje zamiast tego energię elektryczną tradycyjnych chemicznych paliw pędnych.

Co oferują

Silniki te zapewniają wyjątkową oszczędność paliwa i bardziej precyzyjną kontrolę, torując drogę dla trwalszych i bardziej zwrotnych satelitów. Startup twierdzi, że Arka jest idealna do misji satelitarnych o wysokich wymaganiach dotyczących wydajności.

„Mamy przyjemność ogłosić, że zarówno Rudra, jak i Arka działają w przestrzeni kosmicznej zgodnie ze specyfikacjami projektowymi. Po wystrzeleniu Rudry zarejestrowano zauważalne przemieszczenie platformy POEM-3, co jest zgodne z naszymi symulacjami. Arka została sprawdzona po udanym zapłonie i praca z katodą wnękową bez grzejnika. Poziomy temperatury, ciśnienia, prądu i napięcia zostały sprawdzone na podstawie czujników pokładowych zarówno Arka, jak i Rudra, zapewniając wydajność ładunku zgodną z wynikami testów naziemnych” – dodał Rohan M. Ganapathy, dyrektor generalny i dyrektor ds. technicznych, Bellatrix Aerospace .

READ  Celem nadchodzącej chińskiej misji księżycowej jest dokonanie tego, czego nie udało się dotąd żadnemu krajowi. Na tym nie kończą się jego kosmiczne ambicje

Ważny kamień milowy

Dodał, że test stanowi ważny kamień milowy dla Bellatrix, ponieważ weryfikuje nie tylko działanie urządzeń napędowych, ale także całego zestawu podsystemów, które zostały skrupulatnie opracowane przez firmę.

GFX

Arca

Silnik Arka Hall Effect o mocy 200 W może pochwalić się kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami:

* Pierwsza na świecie bezgrzejna katoda pusta w kosmosie. Według start-upu technologia ta stanowi poważny przełom dla Hall Thrusters, poprawiający niezawodność i życie na orbicie, a także oszczędzający masę i energię.

* Wykwalifikowana, bardzo kompaktowa i wydajna elektronika zasilania i sterowania dla środowiska lotniczego.

*W ramach tej misji zakwalifikowano także specjalne zawory, system kontroli przepływu paliwa i kilka innych ważnych technologii.

Rudra

W ekologicznym układzie napędowym 1N Rudra zastosowano także nowe technologie takie jak:

*Pierwszy na świecie wydrukowany w 3D zbiornik wyrzutowy do układu napędowego CubeSat.

*Wysokowydajne ekologiczne paliwo.

* Innowacyjny katalizator wysokotemperaturowy.

*Pierwszy tego typu silnik napędowy wydrukowany w 3D, który przeszedł kwalifikację kosmiczną.

* Szybko działające zawory opracowane we własnym zakresie.

* Powłoki izolujące ciepło i utlenianie.

To jest wyróżniony artykuł dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby przeczytać ponad 250 polecanych artykułów każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *