Stany Zjednoczone i Rosja uznają „poważne różnice”, ale kładą nacisk na dialog Wiadomości polityczne

Starsi dyplomaci Anthony Blinken i Siergiej Ławrow wyrazili optymizm podczas pierwszego bezpośredniego spotkania, odkąd Joe Biden został prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Czołowi dyplomaci USA i Rosja odbywają pierwsze osobiste rozmowy, przyznając, że chociaż byli wrogowie zimnej wojny mają poważne spory co do tego, jak postrzegają sprawy globalne, nadal mogą znaleźć sposoby współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Podczas swojego pierwszego spotkania w środę z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem weteran dyplomata, sekretarz stanu USA Anthony Blinken, powiedział: „Nie jest tajemnicą, że mamy różnice”, ale świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przywódcy obu krajów pracowali razem.

Ławrow określił rozmowy jako „konstruktywne” i „użyteczne”, mówiąc, że obie strony rozumieją potrzebę naprawy stosunków.

„Rozmowa wydawała mi się konstruktywna” – powiedział Ławrow po dyskusjach w Reykjaviku, jak powiedział rosyjskie agencje prasowe.

Blinken powiedział, że Biden chce „stabilnych i przewidywalnych stosunków z Rosją” i powiedział, że oba kraje mogą współpracować, aby stawić czoła pandemii koronawirusa, przeciwdziałać zmianom klimatycznym i zająć się programami nuklearnymi Iranu i Korei Północnej oraz wojną w Afganistanie.

„Uważamy, że jest to dobre dla naszego narodu, dla narodu rosyjskiego i dla świata” – powiedział Blinken.

Dyskusje były pierwszym spotkaniem na wysokim szczeblu między dwoma krajami od czasu objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena w styczniu i trwały godzinę i 45 minut, czyli dłużej niż oczekiwano.

Ławrow zapowiedział, że dyplomaci przygotują propozycje ewentualnego spotkania Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem już w czerwcu, podają rosyjskie media państwowe.

W oficjalnym podsumowaniu spotkania rzecznik Departamentu Stanu Ned Price nie wspomniał o ewentualnym szczycie prezydenckim.

Price powiedział, że Blinkin wyraził obawy dotyczące rosyjskiego rozmieszczenia sił zbrojnych na Ukrainie i w jej pobliżu oraz stan zdrowia zatrzymanego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Wezwał także Rosję do uwolnienia obywateli USA Paula Whelana i Trevora Reida.

READ  Strażacy walczą z pożarem w dzielnicy handlowej Hongkongu

Stosunki między oboma krajami są napięte od marca, kiedy Biden – niedługo po swojej prezydencji – powiedział, że uważa Putina za „mordercę”, co skłoniło Moskwę do wezwania ambasadora USA na konsultacje. Wysłannika już nie ma.

Ławrow powiedział, że w stosunkach między oboma krajami jest „wiele problemów”, a ich rozwiązanie nie jest łatwe.

Ale czułem determinację Anthony’ego Blinkena i jego zespołu, aby to zrobić. Powiedział: „Nie okażemy się biedni”.

Pół godziny po środowym spotkaniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektóre statki i podmioty zaangażowane w budowę rurociągu Nord Stream 2 o wartości 11 miliardów dolarów, który miałby transportować rosyjski gaz z Arktyki do Niemiec, czemu Biden sprzeciwiał się. Jednak zarząd zdecydował o odstąpieniu od sankcji nałożonych na firmę stojącą za rurociągiem i jej prezesa.

Po swoich krótkich uwagach Ławrow nie odpowiedział na surowe pytania dotyczące sankcji.

Przed ogłoszeniem wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow powiedział, że zniesienie tych sankcji pomoże w normalizacji stosunków między Moskwą a Waszyngtonem.

Ławrow podsumował stanowisko Rosji wobec Stanów Zjednoczonych, określając je jako „bardzo proste”.

„Jesteśmy gotowi omówić wszystkie kwestie bez wyjątku, ale z założeniem, że dyskusja będzie uczciwa, z przedstawionymi faktami i oczywiście na zasadzie wzajemnego szacunku”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *