SpaceX wystrzeli kolejnych 6 łączy Starlink zdolnych do bezpośredniej komunikacji komórkowej na pokładzie Falcona 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg – lot kosmiczny teraz

SpaceX wystrzeli kolejnych 6 łączy Starlink zdolnych do bezpośredniej komunikacji komórkowej na pokładzie Falcona 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg – lot kosmiczny teraz
Konstelacja satelitów SpaceX Starlink, w skład której wchodzi sześć pierwszych satelitów wyposażonych w funkcję Direct to Cell. Partia została wystrzelona podczas misji Starlink 7-9, która wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg 2 stycznia 2024 r. Zdjęcie: SpaceX

Po raz drugi w tym roku SpaceX przygotowuje się do wystrzelenia kolejnej partii satelitów Starlink, które obsługują funkcję bezpośredniej komunikacji komórkowej. Sześć statków kosmicznych znajduje się wśród 21 satelitów, których wystrzelenie zaplanowano na sobotę 6 kwietnia z bazy sił kosmicznych Vandenberg.

Rakieta Falcon 9 ma wystartować ze Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) o godzinie 19:25 czasu PST (22:25 EDT, 02:25 UTC). W razie potrzeby SpaceX ma możliwość tworzenia kopii zapasowych w oknie startowym, które trwa do 23:17 czasu PT (2:17 czasu wschodniego, 06:17 UTC).

Spaceflight Now będzie transmitowany na żywo na około 30 minut przed startem.

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający tę misję, numer ogonowy B1081, zostanie wystrzelony do floty SpaceX po raz szósty. Wcześniej wspierał starty statków kosmicznych PACE NASA, Crew-7, CRS-29, Transporter-10 i Starlink Group 6-34.

Nieco ponad osiem minut po starcie B1081 wyląduje na dronie SpaceX z napisem „Oczywiście, że nadal cię kocham”. Będzie to 88. lądowanie na platformie OCISLY i 293. jak dotąd lądowanie ze wspomaganiem.

Misja będzie także oznaczać rekordowy czas startu SLC-4E. Po tym, jak przygotowanie platformy do nowego startu zajmuje zwykle co najmniej pięć dni i kilka godzin, misja ta może nastąpić już cztery dni po poprzedniej misji: Starlink 7-18.

Schemat usługi bezpośredniej do komórki Starlink. Grafika: SpaceX

Po wystrzeleniu w styczniu pierwszych satelitów DTC Starlink SpaceX przeprowadziło szereg testów z wykorzystaniem powstającej usługi. Obejmowało to wysyłanie wiadomości tekstowych, wykonywanie połączeń telefonicznych i publikowanie postów w mediach społecznościowych.

W poście na portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, John Edwards, wiceprezes SpaceX ds. pojazdów nośnych Falcon, powiedział, że w pierwszej połowie roku pojawi się kilka dodatkowych satelitów DTC.

„Zespoły Falcon i Starlink ciężko pracują, aby do końca sierpnia przygotować pierwszą konstelację bezpośrednio połączoną z komórką” – napisał Edwards.

W e-mailu do działu licencji satelitarnych FCC dyrektor ds. polityki satelitarnej SpaceX napisał, że zamierzają wystrzelić 7500 łączy DTC Starlink.

READ  Kosmiczna energia słoneczna została po raz pierwszy przesłana na Ziemię

Wielu urzędników SpaceX oświadczyło, że pracują nad wysłaniem 28 satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską podczas jednego startu do końca roku. Jak dotąd w lutym wystrzelili konstelację 24 satelitów jednocześnie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *