SpaceX dociera na orbitę prawie 6000 satelitów Starlink po wystrzeleniu Falcona 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz

SpaceX dociera na orbitę prawie 6000 satelitów Starlink po wystrzeleniu Falcona 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz
Rakieta Falcon 9 mknie po nocnym niebie nad Florydą podczas startu w ramach misji Starlink 6-58 12 maja 2024 r. Zdjęcie: Adam Bernstein/Spaceflight Now

SpaceX wystrzelił konstelację 23 satelitów Starlink na rakiecie Falcon 9 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Daje to całkowitą liczbę satelitów Starlink na orbicie 5999. Według Według liczb opublikowanych w niedzielę przez eksperta od śledzenia orbit i astronoma Jonathana McDowella. Zauważył, że jeden z satelitów, oznaczony jako S-2601, dzisiaj ponownie wszedł w atmosferę.

Misja Starlink 6-58 została wystrzelona z Space Launch Complex 40 o godzinie 20:53 EDT (0053 UTC). Był to 34. start SpaceX Starlink zaplanowany na rok 2024.

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający tę misję, B1073 we flocie SpaceX, odbył swój piętnasty lot. Wśród poprzednich misji B1073 wystrzelił lądownik księżycowy HAKUTO-R firmy ispace, misję Commercial Resupply Services 27 (CRS-27) firmy SpaceX oraz lot Bandwagon-1 w ramach wspólnego przejazdu.

Nieco ponad osiem minut po starcie B1073 wylądował na dronie SpaceX, nazwanym „niedoborem grawitacji”. Było to jak dotąd 69. lądowanie wspomagające dla ASOG i 307. lądowanie wspomagające dla SpaceX.

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 w ramach misji Starlink 6-58 12 maja 2024 r. Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now

Misja nadeszła w czasie weekendu historycznej aktywności słonecznej, który sprowadził zorzę polarną aż na południe, aż do Florydy. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podała w piątek, że NOAA zaobserwowała co najmniej pięć koronalnych wyrzutów masy. Centrum prognoz pogody kosmicznej Do tego momentu.

Od niedzielnego poranka SWPC stwierdziło, że „wskaźnik G4 lub główny zegarek” obowiązuje do 12 maja, powołując się na możliwość „ponownego wystąpienia burzy geomagnetycznej od silnej do silnej” jeszcze dziś wieczorem”.

Elon Musk powiedział w poście na portalu społecznościowym X (wcześniej znanym jako Twitter), że SpaceX uważnie monitoruje wpływ burz słonecznych na konstelację Starlink.

Czwarty lot statku kosmicznego

Wyniesienie rakiety na Florydę ma miejsce także w momencie, gdy SpaceX zbliża się do czwartego zintegrowanego testu w locie swojej rakiety Starship w południowym Teksasie. Superciężki wzmacniacz (Booster 11) znajduje się obecnie na platformie orbitalnej (OLM), a górny stopień statku 29 został przygotowany do złożenia w niedzielne popołudnie.

READ  Oracle, który przewidział uruchomienie SLS w 2023 r., miał przemyślenia na temat Artemis III

Musk powiedział w osobnym poście, że spodziewa się, że IFT-4 będzie „najprawdopodobniej za trzy do pięciu tygodni”, co oznacza, że ​​misja odbędzie się gdzieś w pierwszej połowie czerwca.

Podczas gdy firma oczekuje na zgodę FAA na zbliżający się start statku kosmicznego, FAA opublikowała również informację wskazującą, że przeprowadzi przegląd środowiskowy dotyczący startów statków kosmicznych w kompleksie startowym 39A (LC-39A) w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego.

Dwa osobiste spotkania zaplanowano na 12 i 13 czerwca, odpowiednio w Cape Canaveral i Merritt Island, aby umożliwić społeczeństwu skomentowanie propozycji. Wirtualne spotkanie zaplanowano na 17 czerwca.

Chociaż ostateczna ocena środowiskowa statku Starship została ukończona we wrześniu 2019 r., FAA stwierdziła, że ​​„SpaceX nie złożyła wniosku o licencję operatora pojazdu na start statku Starship-Super Heavy w LC-39A po ukończeniu EA w 2019 r.; w związku z tym FAA nie miała federalnych Działania mające na celu przyjęcie NASA EA/FONSI (stwierdzenie braku znaczącego wpływu).”

Agencja podała, że ​​SpaceX teraz Sugerować Nowa infrastruktura startowa nie była częścią premiery EA w 2019 r. i ma na celu uruchamianie do 44 premier rocznie. SpaceX będzie również wykonywać lądowania superciężkich i kosmicznych statków na pokładzie LC-39A, dronie w przypadku misji wielokrotnego użytku lub wyrzucanych do oceanu w przypadku misji jednorazowych.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *