Skylab pomógł w przejściu eksploracji kosmosu na badania kosmosu – Deseret News

Spojrzenie wstecz na wydarzenia lokalne, krajowe i światowe w archiwum Deseret News.

Skylab, pierwsza amerykańska stacja kosmiczna i pierwsze załogowe laboratorium badawcze w kosmosie, została wystrzelona 14 maja 1973 roku na pokładzie ostatniej rakiety Saturn V. Przez 24 tygodnie trzy załogi zajmowały stację kosmiczną i pomagały w badaniach kosmosu.

„Stacja kosmiczna Skylab wyznacza początek nowej ery w amerykańskich wysiłkach związanych z załogowymi lotami kosmicznymi” – czytamy na pierwszej stronie artykułu w Deseret News.

Natychmiast pojawiły się pewne problemy techniczne z nową stacją kosmiczną, ale problemy zostały rozwiązane i członkowie załogi Charles „Pete” Conrad, Joseph P. Kerwin i Paul J. Weitz w końcu przybyli na stację kilka dni później.

W ciągu sześciu lat funkcjonowania laboratorium było wykorzystywane do przeprowadzania licznych eksperymentów biomedycznych i technologicznych.

Trzy kolejne załogi odwiedzających astronautów badały adaptację ludzkiego ciała do środowiska kosmicznego, badały Słońce z niespotykaną dotąd szczegółowością i dokonywały pionierskich obserwacji zasobów Ziemi.

Należy zauważyć, że astronauta Don Lindh, pochodzący z Utah, odegrał kluczową rolę w programie kosmicznym NASA w tych latach i został przydzielony do udziału w misji Skylab 4, zanim została odwołana.

Lind, który w 1985 roku dowodził misją promu kosmicznego Challenger, pracował później na Uniwersytecie Stanowym Utah jako profesor fizyki. Zmarł w 2002 roku w wieku 92 lat.

Obecnie w użyciu są dwie stacje kosmiczne: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i chińska Stacja Tiangong.

Na tym zdjęciu NASA z 1973 roku astronauta Owen K. Garriott przed jednostką stabilizującą Teleskop Apollo na wielokrotnym adapterze dokującym stacji kosmicznej Skylab na orbicie okołoziemskiej. | NASA za pośrednictwem Associated Press
READ  Windsor szarzeje po znacznym zmniejszeniu zieleni widzianej z kosmosu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *