Sekretarz obrony USA składa wizytę w Kijowie i ogłasza pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 mln dolarów Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Sekretarz obrony USA składa wizytę w Kijowie i ogłasza pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 mln dolarów  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie broń przeciwpancerną, sprzęt przeciwlotniczy i dodatkowy system HIMARS.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, gdzie zaprezentował nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 milionów dolarów.

Austin podczas swojej pierwszej podróży do Kijowa od kwietnia 2022 r. spotkał się w poniedziałek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ministrem obrony Rustamem Omerowem i naczelnym dowódcą sił zbrojnych gen. Walerym Założnym i obiecał długoterminowe wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych Stany.

„Przesłanie, które dzisiaj do pana przynoszę, panie prezydencie, jest takie, że Stany Zjednoczone Ameryki są z panem. „Będziemy z wami przez długi czas” – Austin powiedział Zełenskiemu.

Austin powiedział, że wysiłki Ukrainy mające na celu pokonanie sił rosyjskich „dotyczą reszty świata” i że amerykańskie wsparcie będzie kontynuowane „w dłuższej perspektywie”.

Nowy pakiet pomocy obejmuje broń przeciwpancerną, rakiety przechwytujące przeciwlotnicze i dodatkowy system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS).

Zełenski powiedział Austinowi, że jego wizyta była „bardzo ważnym sygnałem” dla Ukrainy.

„Liczymy na Wasze wsparcie” – powiedział ukraiński prezydent.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., Stany Zjednoczone przekazały ponad 44 miliardy dolarów – a ich sojusznicy dodatkowe 35 miliardów dolarów – na wsparcie bezpieczeństwa, począwszy od milionów kul po zaawansowane europejskie i amerykańskie systemy obrony powietrznej i walki czołgi. Na koniec zastawy na myśliwce F-16.

Istnieją jednak obawy, że wsparcie dla sojuszników słabnie w obliczu wyniszczającej wojny między Izraelem a Gazą oraz braku postępów w ukraińskiej kontrofensywie, która rozpoczęła się w czerwcu.

Walki osłabły na wschodzie kraju wokół zdewastowanych miast Bachmut i Adwedka, chociaż Ukraina odnotowała ostatnio pewne sukcesy w południowym obwodzie chersońskim, gdzie zdobyła przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru i na Morzu Czarnym .

READ  Alabama naruszyła ustawę o prawach wyborczych, przepisy Sądu Najwyższego

Jednakże wraz z nadejściem chłodów obie strony będą miały trudności ze znaczącymi zyskami ze względu na warunki gruntowe.

„Myślę, że są gotowi do walki zimą” – powiedział Austin reporterom po swoich spotkaniach, dodając, że oczekiwano, że Rosja będzie „bardziej agresywna”.

W zeszłym roku Moskwa bezlitośnie zaatakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną i sieć energetyczną, pozostawiając miliony Ukraińców w zimnie i ciemności w czasie, gdy temperatury często spadają poniżej zera.

Fred Kagan, starszy pracownik naukowy w American Enterprise Institute, powiedział, że błędem byłoby sądzić, że jest czas na czekanie.

„Jeśli przestaniemy udzielać pomocy Ukrainie, nie będzie to oznaczać, że impas będzie się utrzymywał. Pomoc jest w rzeczywistości konieczna, aby zapobiec ponownemu rozpoczęciu przez Rosjan manewrów w sposób, który pozwoliłby im pokonać Ukrainę” – powiedział Kagan agencji prasowej Associated Press „Więc kosztem cięcia pomocy jest to, że Rosja wygrywa, Ukraina przegrywa, a NATO przegrywa”.

Wizyta Austina następuje w obliczu rosnących podziałów w Kongresie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. Niektórzy prawodawcy chcą uczynić wsparcie dla Izraela priorytetem, mimo że urzędnicy obrony USA podkreślają, że Waszyngton może wspierać obu sojuszników jednocześnie, podczas gdy niewielka, ale głośna grupa Republikanów sprzeciwia się wysyłaniu większej pomocy na Ukrainę, twierdząc, że pieniądze podatników należy wydać. dom.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *