Sędzia Igor Dulea. Biuro Prokuratora Krajowego wystąpi do Sądu Najwyższego o zezwolenie na przymusowe sprowadzenie sędziego Thule

Sędzia Igor Dulea.  Biuro Prokuratora Krajowego wystąpi do Sądu Najwyższego o zezwolenie na przymusowe sprowadzenie sędziego Thule

Departament Spraw Wewnętrznych Kancelarii Prokuratora Generalnego wystąpi do Sądu Najwyższego z wnioskiem o pozwolenie na postawienie sędziego Igora Dulei przed sądem, pomimo pełnionych przez niego obowiązków prawnych, w związku z tym, że nie stawia się on po raz trzeci w prokuraturze. , podał w piątek dział prasowy Biura Prokuratora Generalnego. Igor Tuleya w TVN24 powiedział, że decyzja prawnika „nie jest zaskakująca”. – Od początku rozważałem taką scenę – powiedział.

W oświadczeniu wydanym w piątek po południu ogłoszono, że rozprawa chce przesłuchać sędziego i zarzucić mu nielegalne rozpowszechnianie informacji z postępowania przygotowawczego.

Oglądaj TVN24 w Internecie w TVN24

Jak zauważyła w komunikacie Prokuratura Krajowa, zanim sędzia podejmie decyzję o zatrzymaniu, musi uzyskać zgodę Sądu Najwyższego i „chcieć się o nią ubiegać”. „Zatrzymania można uniknąć, jeśli sędzia Igor D. pojawia się w prokuraturze dobrowolnie, a nie na konferencjach prasowych poza jej siedzibą” – napisała prokuratura.

„Prowokacyjnie oświadczył, że prawnik„ powinien go prowadzić siłą ”.

Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że ​​„Igor D. był trzykrotnie wzywany na przesłuchanie – 18 stycznia i 10 lutego, a 12 marca za każdym razem stawał się nie w kancelarii adwokackiej, ale przed jej budynkiem, gdzie dokonywał ogłoszenia polityczne w obecności mediów ”. „W swoich wypowiedziach dla mediów prowokacyjnie oświadczył, że prawnik powinien„ prowadzić go siłą ”.

„Ignorowanie prawa jest szczególnie naganne w przypadku osoby będącej sędzią, która jest świadoma swoich praktycznych obowiązków. Są to m.in. występowanie w prokuraturze, badanie zarzutów i odwoływanie się do nich. Tak napisano w komunikacie prasowym .

Czytaj więcej: Sąd Apelacyjny: Igor Tulea jest sędzią, nadal immunitetem

„Kancelaria ma obowiązek podjęcia skutecznych działań”.

Prokuratura Krajowa napisała: „Prokuratura jest zobowiązana do podjęcia skutecznych działań, a jeśli dojdzie do przestępstwa – do postawienia podejrzanemu zarzutów, ostatecznie o jego ważności decyduje niezawisły sąd”. „Dotyczy to wszystkich podejrzanych, kim są, w jakim urzędzie pracują, czy są osobami znanymi, czy pojawiają się w mediach czy w stowarzyszeniach sędziowskich” – podkreślił.

READ  Polscy senatorowie uchwalają przepisy regulujące oprogramowanie szpiegujące po zeznaniach przeciwko Pegasusowi | Polska

Przypomniano również, że zgodnie z zasadami postępowania karnego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że ​​nie stawi się on na wezwanie, prokurator może zarządzić zatrzymanie i zastosowanie przymusu wobec podejrzanego.

„Taka obawa jest nadal uzasadniona, jeśli Igor D., który nie stawił się na rozprawie trzykrotnie, oświadczy publicznie, że nie stawi się. W tej sytuacji prawnie konieczne jest wykonanie działań prokuratury, – argumentuje National Attorney’s Office.

Czytaj więcej: Tulea przyszedł do sądu i chce pracować. Jest odpowiedź na jego prośbę

Duleya: Walczymy do końca, walczymy na różnych frontachTVN24

„Wyniki nie są zaskakujące. Liczyłem na taką sytuację”.

W TVN24 sędzia Igor Duleya zwrócił uwagę na decyzję Kancelarii Prokuratora Generalnego. Jak powiedział: „To nie jest zaskakujące”. – Od początku liczyłem na taką scenę. Oczywiście nie będę dobrowolnie zwracał się do kancelarii adwokackiej, ponieważ jej działania są nielegalne – powiedział.

W listopadzie na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna, nieuznana przez Sąd Najwyższy, ustawowo uchyliła immunitet sędziego.

Jak powiedział Duleya, jego immunitet nie został uchylony, ponieważ nie ma sądu o nazwie Pokój Porządkowy i nie zmieniłem tutaj swojego stanowiska.

Duleya: Nie sądzę, aby decyzja Kancelarii Prokuratora Generalnego była zaskakującaTVN24

„Oświadczam, że nigdy dobrowolnie nie wezmę udziału w śledztwie w tej sprawie”.

Sędzia Tulea wziął udział w wiecu protestacyjnym przed Kancelarią Prokuratora Generalnego w piątek. – Nie pojawię się w prokuraturze. Brakowało mi tego dwa razy. Dziś jestem przed budynkiem i nie będę się angażować w tę nielegalną działalność. Oświadczam, że nigdy dobrowolnie nie wezmę udziału w śledztwie w tej sprawie – powiedział kilkudziesięciu osobom, które wzięły udział w demonstracji.

Zdaniem sędziego adwokat prowadzący tę sprawę wiedział, że zarzuty nie są poparte faktami ani prawem. Sędzia wyraził przekonanie, że postępowanie prawnika zostanie ocenione w przyszłości. – Na pewno nie zgłoszę się na przesłuchanie. Jeśli prawnik uważa, że ​​ma rację, powinien zastosować obowiązkowe kroki, które doradza mi przy każdym wezwaniu – dodał sędzia.

READ  Rosja i jej czerwoni napoleończycy

Sprawa sędziego Igora Dulea

Komisja dyscyplinarna, która nie została zatwierdzona przez Sąd Najwyższy, podjęła 18 listopada 2020 roku decyzję o zawieszeniu Dulee w obowiązkach i obniżeniu jego wynagrodzenia o 25 proc. Po wydaniu wyroku sędzia Duleya został uniewinniony i skreślony z listy spraw, które rozpoznawał w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Powodem wniosku prawnika o uchylenie immunitetu sędziowskiego jest podejrzenie ujawnienia informacji o rozprawie oraz danych i zeznań świadka, co mogłoby zagrozić biegowi postępowania. Chodzi o rozprawę związaną z posiedzeniem Sezmina w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r., Które zostało dwukrotnie odroczone przez Prokuraturę Generalną.

W grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, na czele którego stanął sędzia Thule, uchylił postanowienie prokuratora o zawieszeniu rozprawy po raz pierwszy. Sędzia następnie zezwolił mediom na nagranie ustnego uzasadnienia orzeczenia sądu. Zdaniem prokuratury wpłynęło to na prawidłowy przebieg dalszego śledztwa. Artykuł 95B Kodeksu postępowania karnego stanowi jednak, że naczelnik sądu lub sądu ma prawo zarządzić publiczną rozprawę. „Posiedzenie odbywa się z wyłączeniem jawności, chyba że ustawa stanowi inaczej albo inaczej zarządzi Prezes Sądu lub Sąd” – czytamy w treści art.

„Nadal mamy niezależne sądy i niezawisłych sędziów”. Czy mogli mieć kłopoty? „Jestem tak przerażona”

Kluczowe źródło zdjęć: Rafał Guz / PAP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *