RTL TODAY – POLSKA I GRUZJA: Międzynarodowe debiuty w hokeju na lodzie kobiet i chłopców do lat 16 w Luksemburgu

RTL TODAY – POLSKA I GRUZJA: Międzynarodowe debiuty w hokeju na lodzie kobiet i chłopców do lat 16 w Luksemburgu

Dziewczęta zajęły 8. miejsce w Mistrzostwach EuroHockey 5s w Polsce, zaś chłopcy z Luksemburga do lat 16, świeżo po próbach, zadebiutowali na arenie międzynarodowej w turnieju EuroHockey 5s w Gruzji.

Historyczne zwycięstwo reprezentacji kobiet w Mistrzostwach Europy w hokeju 5s

Luksemburg po raz pierwszy wystąpiła na Mistrzostwach Kobiet EuroHockey 5 w Wołczu w Polsce, które odbyły się w dniach 2–6 lipca. Pomimo trudnych meczów ze Szwecją i Polską wykazali się odpornością i odnieśli pierwsze międzynarodowe zwycięstwo z Finlandią. W sumie zajęli ósme miejsce, a Litwa pokonała ich w finale.

W meczach ze Szwecją i Walią zdobyły gole Clara Beck i Diane Kruger, drużyna strzeliła łącznie sześć goli, ale nie wygrała (12:3 ze Szwecją i 18:3 z Walią).

Drugiego dnia meczowego Luksemburg odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w hokeju na trawie pod wodzą trenerki Natalii Garcíi, pokonując Finlandię 6:1. Zwycięstwo jest znaczące, ponieważ oznacza ich inauguracyjny sukces pomimo takich wyzwań, jak ograniczona mobilność. W walce o siódme miejsce przegrali z Litwą 13:1. Polska wyrosła na mistrza Europy.

Wspominając turniej, kapitan Diane Kruger podkreśliła znaczenie ich udziału i pokonywania ograniczeń zasobów. Zespół oczekuje teraz na kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Douai we Francji, które odbędą się w dniach 22–24 sierpnia.

Drugą najlepiej punktowaną drużyną byli chłopcy U16

Chłopcy do lat 16, w wieku od 13 do 15 lat, właśnie zakończyli egzaminy szkolne, kiedy zadebiutowali na arenie międzynarodowej na Mistrzostwach EuroHockey 5s U16 Chłopców II w Gutasi w Gruzji.

Zwycięstwo nad gospodarzami i remis z Bułgarią zapewniło młodemu zespołowi bezpośredni awans do półfinału, w którym o włos przegrał z Armenią.

Chłopcy zakończyli turniej na czwartym miejscu, ale z 23 golami byli drugimi najlepszymi strzelcami, wyprzedzając obrońcę tytułu Danię, który zdobył 30 goli.

Trzecia reprezentacja narodowa pojedzie do Wałcza w Polsce 14 lipca, aby wziąć udział w Mistrzostwach EuroHockey 5s Mężczyzn U21 II. Zmierzą się z wieloma czołowymi drużynami, w tym z Austrią, Włochami, Polską i Litwą.

READ  Tapicer stawia na polski rynek high pointów

Zobowiązanie do doprowadzenia Luksemburga na igrzyska olimpijskie

Hokej występuje w Luksemburgu od 1976 r., ale zyskał znaczny rozgłos w 2015 r. wraz z wprowadzeniem najnowocześniejszego boiska w kompleksie sportowym Bai Konen w Cessanne.

Obecnie w Luksemburgu istnieje jeden klub, Luxembourg Hockey Club, w którym uczestniczy 400 zawodników, w równej proporcji między kobietami i mężczyznami. Z tej puli talentów Luksemburska Federacja Hokeja wybiera najlepszych zawodników do składów narodowych.

Federacja Hokeja Luksemburg (HFL) dąży do zapewnienia Luksemburgowi udziału w Igrzyskach Olimpijskich w hokeju na trawie.
Pierwsza narodowa reprezentacja hokejowa powstała w 2022 roku, a w tym roku aż trzy drużyny rywalizowały w różnych mistrzostwach Eurohokeja.

Ten sukces podkreśla skuteczność luksemburskiego programu rozwoju młodzieży, który HFL uruchomił wiele lat temu. Warto zauważyć, że 80% graczy gra razem od ponad siedmiu lat.

Wybrani z utalentowanej grupy drużyn luksemburskiego klubu hokejowego rywalizujących w wysoce konkurencyjnej lidze belgijskiej, zostali przez pięć miesięcy trenowani przez trenerów Adrię Miralles i Nacho Soski w ramach przygotowań do mistrzostw.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *