Rozpoczyna się budowa na terenie Baltic Power Service w Polsce

Rozpoczyna się budowa na terenie Baltic Power Service w Polsce

W Łebie rozpoczęła się budowa platformy serwisowej obsługującej morską farmę wiatrową Baltic Power, będącej wspólnym projektem Grupy ORLEN i Northland Power.

Platforma serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, czyli na rok przed oddaniem do eksploatacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Baza serwisowa będzie portem macierzystym dla statków przewożących sprzęt oraz personelu technicznego odpowiedzialnego za utrzymanie projektu morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW.

Obiekt będzie zatrudniał łącznie około 60 osób i będzie obsługiwał projekt przez cały cykl jego życia, tj. co najmniej 25 lat.

Na powierzchni ok. 1,1 ha znajdować się będzie magazyn części zamiennych dla gospodarstwa oraz warsztat, a nabrzeże będzie przyjmować statki o maksymalnej długości 35 metrów.

Baza będzie stale obsługiwana przez 3-4 specjalistyczne statki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każdy z nich będzie przewoził na pokładzie 24 techników z pełnym wyposażeniem.

Szacunkowy koszt inwestycji to około 62 mln zł (około 14 mln euro).

„Projektom energetyki wiatrowej na lądzie towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę morską. W gminie Choczewo powstaje już stacja do odbioru energii z morza, a w Świnoujściu powstaje terminal instalacyjny Orlen Neptun, który będzie wykorzystywany m.in. inne na budowę Baltic Power.” powiedział Daniel ObajtekPrezes Zarządu ORLEN.

Według Baltic Power jednym z najważniejszych zadań techników od podstaw jest utrzymanie prawidłowej pracy farmy wiatrowej poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych.

Baltic Power zainstaluje 15 MW turbin wiatrowych w jednej z pierwszych na świecie farm wiatrowych dostarczonych przez Vestas, a według dewelopera znaczna część wież turbin będzie wykonana ze stali niskoemisyjnej. .

Śledź offshoreWIND.biz:

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *