Rozmowa kosmiczna: Była astronautka Julie Payette podczas lądowania Odyseusza, całkowitego zaćmienia słońca

Rozmowa kosmiczna: Była astronautka Julie Payette podczas lądowania Odyseusza, całkowitego zaćmienia słońca

Amerykański statek kosmiczny znajduje się obecnie na południowym biegunie Księżyca, co czyni go pierwszym amerykańskim lądowaniem na Księżycu od czasu programu Apollo 50 lat temu.

the Statek kosmiczny Odyseusz, nazywany Odysejąto wspólny projekt NASA i prywatnej firmy Intuitive Machines z siedzibą w Houston.

Julie Payette, kanadyjska naukowiec i była astronautka, rozmawiała z Mutsumi Takahashim z CTV Montreal o tym, dlaczego ten wyczyn jest tak ważny i jak kładzie podwaliny pod nadchodzącą przyszłość. Misja Artemidy.

To zdjęcie dostarczone przez Intuitive Machines we wtorek, 27 lutego 2024 r., przedstawia lądownik księżycowy Odysseus nad obszarem bieguna południowego Księżyca. (Intuicyjne maszyny poprzez AP)

Skorzystała również z okazji, aby omówić całkowite zaćmienie słońca, które będzie miało miejsce 8 kwietnia i jak ludzie mogą bezpiecznie oglądać to rzadkie zjawisko. Patrzenie na słońce bez ochrony może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku, z wyjątkiem krótkiego momentu całkowitego zaćmienia. Kiedy słońce jest w 100% zasłonięte przez księżyc, można bezpiecznie nie używać specjalnych okularów przeciwsłonecznych.

Payette powiedział, że normę ISO 12312-2 dotyczącą okularów przeciwsłonecznych można kupić w Internecie. Entuzjaści kosmosu mogą również zbudować własny projektor zaćmień, korzystając z kartonowego pudełka i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Chociaż częściowe zaćmienia słońca są częstsze, ostatni raz całkowite zaćmienie słońca w Quebecu miało miejsce ponad 50 lat temu, w 1972 r. Następne będzie miało miejsce w 2106 r.

Więcej informacji na temat ochrony oczu podczas zaćmienia słońca można znaleźć na stronie: Science.nasa.gov/Eclipses/safety i dalej Strona Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Obejrzyj powyższy film, aby zapoznać się z pełnym wywiadem.

READ  Program mający na celu podkreślenie historii inicjatywy Granville Open Space

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *