Rosyjski Ławrow odrzuca amerykańską propozycję wznowienia rozmów w sprawie broni nuklearnej Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Rosyjski Ławrow odrzuca amerykańską propozycję wznowienia rozmów w sprawie broni nuklearnej  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Minister spraw zagranicznych ostrzegł także, że Ukraina musi zakończyć swoje starania o członkostwo w NATO, zanim będą mogły rozpocząć się jakiekolwiek rozmowy pokojowe.

Minister spraw zagranicznych Rosji odrzucił amerykańską propozycję wznowienia dialogu na temat ograniczenia broni nuklearnej, twierdząc, że jest to niemożliwe, dopóki Waszyngton udziela Ukrainie wsparcia wojskowego.

Na czwartkowej konferencji prasowej Siergiej Ławrow oskarżył Zachód o podsycanie zagrożeń dla bezpieczeństwa globalnego poprzez zachęcanie Ukrainy do wzmożenia ataków na terytorium Rosji i przestrzegł, że Moskwa osiągnie swoje cele w konflikcie niezależnie od wsparcia Zachodu dla Kijowa.

Komentując amerykańską propozycję wznowienia kontaktów w dziedzinie kontroli zbrojeń nuklearnych, Ławrow oświadczył, że Moskwa tę ofertę odrzuciła. Powiedział, że aby móc prowadzić takie rozmowy, Waszyngton musi najpierw dokonać przeglądu swojej dotychczasowej polityki wobec Rosji.

Ławrow powiedział, że dążenie Waszyngtonu do ożywienia rozmów nuklearnych wynika z chęci wznowienia inspekcji rosyjskich obiektów nuklearnych. Opisał takie żądania USA jako „niewłaściwe” w świetle ataków przeprowadzonych przez Ukrainę na bazy rosyjskich bombowców zdolnych do użycia broni nuklearnej podczas konfliktu.

„W środku „wojny hybrydowej”, którą Waszyngton toczy przeciwko Rosji, nie widzimy podstaw nie tylko do jakichkolwiek dodatkowych wspólnych działań w dziedzinie kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka strategicznego, ale także do jakiejkolwiek dyskusji z Rosją na temat strategicznych kwestii stabilności .” Stany Zjednoczone” – powiedział. Dodał: „Zdecydowanie wiążemy taką możliwość z całkowitym porzuceniem przez Zachód swojej szkodliwej ścieżki, mającej na celu podważenie bezpieczeństwa i interesów Rosji”.

Minister powiedział, że naciski Waszyngtonu na wznowienie rozmów o broni nuklearnej są zakorzenione w pragnieniu „próby narzucenia kontroli nad naszym arsenałem nuklearnym i zmniejszenia dla siebie ryzyka nuklearnego”, ale dodał, że „zagrożenie to powstaje w wyniku silnej presji na nasz kraj. „

READ  Trump ponawia swój wniosek o oddalenie pozwu o zniesławienie w związku z usuniętymi e-mailami

Oskarżył Zachód o utrudnianie rozmów na temat zakończenia konfliktu i nawoływanie do wzmożonych ataków na Rosję.

„Takie zachęcanie i transfer powiązanej broni pokazuje, że Zachód nie chce żadnego konstruktywnego rozwiązania” – powiedział Ławrow. Dodał: „Zachód naciska na eskalację kryzysu ukraińskiego, a to stwarza nowe ryzyko strategiczne”.

Powtórzył, że Rosja będzie kontynuować, jak to nazywa, „specjalną operację wojskową” niezależnie od nacisków Zachodu.

Powiedział: „Będziemy stale i wytrwale naciskać na cele specjalnej operacji wojskowej i je osiągniemy”. „Nie powinni mieć nadziei, że Rosję można w jakikolwiek sposób pokonać. Ci na Zachodzie, którzy tak sobie wyobrażają, nie wyciągnęli wniosków z historii.

Komentarze Ministra Spraw Zagranicznych pojawiają się w związku z tym, że napięcia w prawie dwuletnim konflikcie nie wykazują oznak złagodzenia, a Ukraina tego samego dnia ogłosiła, że ​​uderzyła w terminal naftowy w Sankt Petersburgu.

Wyznaczony przez Rosję urzędnik na okupowanej południowo-wschodniej Ukrainie sprzeciwił się temu wcześniej, twierdząc, że Ukraina bezskutecznie próbowała w ciągu nocy wycelować za pomocą drona w rosyjski terminal naftowy na Morzu Bałtyckim.

Atak Ukrainy następuje po jej nieustannych staraniach o członkostwo w NATO, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny wezwał do członkostwa podczas Davos, corocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział podczas szczytu, że Kijów jest „bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej”.

Podczas konferencji prasowej Ławrow powiedział, że Ukraina musi zakończyć swoje starania o członkostwo w NATO, zanim będzie mogła rozpocząć się jakakolwiek dyskusja na temat pokoju.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *