Rosja. Winowajca, który zaatakował szkołę w Kazaniu, przyznał się do winy. Będzie miał chorobę mózgu

Rosja.  Winowajca, który zaatakował szkołę w Kazaniu, przyznał się do winy.  Będzie miał chorobę mózgu

Ilnas Kalaviyev, oskarżony o zabójstwo po strzelaninie w szkole w Kazaniu, przyznał się do winy. Sąd zarządził jego areszt. Zdaniem zespołu śledczego u 19-latka zdiagnozowano chorobę mózgu, która według służb była „przeszkodą w przeprowadzeniu z nim pełnego śledztwa”.

Ilnas Kalaviyev, lat 19, który otworzył ogień we wtorek w szkole w Kazaniu w Rosji, zabił dziewięć osób i stanął przed sądem w środę. Ten ostatni zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego wobec napastnika i na wniosek śledczych sąd zarządził jego areszt. Został oskarżony o zabójstwo z artykułu Kodeksu karnego za zabicie dwóch lub więcej osób. Maksymalny wymiar kary to dożywocie.

W środę Kalaviyev przyznał się do winy w sądzie.

Oglądaj na żywo w TVN24

Zespół śledczy Federacji Rosyjskiej: u mężczyzny zdiagnozowano chorobę

W sądzie 19-latek odpowiedział przecząco na pytanie, czy ma jakieś poważne choroby. Tymczasem Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował w środę, że u mężczyzny zdiagnozowano „chorobę mózgu”, a jego krewni wskazali, że jest zajęty.

KazańYegor Alive / Forum

Komisja stwierdziła, że ​​Kalaviyev zachowuje się w sposób niezrównoważony, co jest „przeszkodą w przeprowadzeniu z nim pełnego śledztwa”.

Według dziennika „Commersant” w zeszłym roku u Kalaviju zdiagnozowano porażenie mózgowe – nieuleczalną chorobę obejmującą śmierć komórek i zakłócone interakcje między nimi. Eksperci ustalą, czy choroba wywołała jego działanie. Badacze zarekomendowali opinie ponad 30 ekspertów, w tym psychologów i psychoterapeutów.

Kalaviyev nie był zarejestrowany na policji i nie miał akt od psychiatry, dzięki czemu legalnie kupił broń.

Siły specjalne na miejscu ataku Anton Reichshat / BAP / EPA

„Atakujący najpierw strzela do zamka i otwiera drzwi”

Niezależna „Nowa Gazeta” w środę szczegółowo opisała, jak doszło do tragedii, zadając pytanie – czy można jej uniknąć?

19-letni napastnik przeszedł około 300 metrów od swojego domu do szkoły. Nie nacisnął pistoletu. Gazeta podała, że ​​nagrania z kamer monitorujących pokazywały przechodzących ludzi i przejeżdżające samochody. Sprawca bez problemu wszedł na salę gimnastyczną i zastrzelił dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci. Nawiasem mówiąc, nikt nie zatrzymał napastnika, który przed atakiem zamieścił wideo w Internecie, w którym zagroził, że „zamierza zabić wielu”.

READ  Rozbudowany Terminal B otwarty w Katowice Airport, Polska

. Raporty, zastrzel człowieka. W budynku nie ma profesjonalnej ochrony. „Nie mieliśmy jej od trzech lat” – powiedziała gazecie z dziewiątej klasy Nikita Nova. – Była prywatna firma ochroniarska, ale teraz zatrudnili seniorów. Nie można ich uważać za ochroniarzy, nie mają broni, nawet pałek – zapytany, dlaczego nie ma ochroniarzy, odpowiedział: – Wcześniej zbierali pieniądze na ochronę przed rodzicami. Ale potem z jakiegoś powodu przestali. Gimnazjum miało wykrywacze metalu w wieku 175 lat, ale, jak powiedział Nikita, zawsze były wyłączone.

Zgodnie z prawem, pieniądze na ochronę szkół powinny być przeznaczone przez władze lokalne – poinformowała Novaya Gazeta.

Gimnazjum w Kazaniu. Aktywne służby specjalne Anton Reichshat / BAP / EPA

„Usiedliśmy, byliśmy cicho”

W dniu tragedii Nikita spóźnił się do szkoły. Szedł na drugą lekcję. – Gdy się zbliżyłem, zobaczyłem dwoje dzieci uciekających ze szkoły. Następnie posłuchałem materiału filmowego. Nie poszedłem dalej. Z mojej klasy, o ile wiem, nikt nie został ranny – powiedział dziennikarzom.

Dana jest uczennicą ósmej klasy. Kiedy trafiły strzały, brała lekcję rosyjskiego. Nagle dyrektorka Amina Salimkarajevna oznajmiła przez głośnik, że w szkole są terroryści i należy natychmiast zamknąć drzwi. Było około 21.30. Zamknęliśmy się w klasie, a chłopcy przyciągnęli kilka ławek do drzwi. Usiedliśmy i milczeliśmy. Wygląda na to, że nie zdał naszej klasy – powiedziała „Nova Gazette”.

Widok na Kazańskie Gimnazjum, w którym doszło do ataku Anton Reichshat / BAP / EPA

„Ilnas Kaliaviju przeszedł do ołtarza i po kolei otworzył drzwi. Niestety nie zamknęli biura, w którym odbywała się lekcja języka angielskiego z uczniami 8A. W tym momencie napastnik zabił siedmiu uczniów (czterech chłopców i trzy dziewczynki ) i młodym nauczycielem, 25-letnia Elvira Ignatieva„Novaya Gazette napisał”. Później rosyjskie agencje ogłosiły śmierć drugiej nauczycielki, 55-letniej Vinery Azzatovej, nauczycielki pierwszej klasy.

READ  Wiza indyjska od obywateli Peru, Polski, Singapuru i Portugalii

Szkolny psycholog

Napastnik cztery lata temu ukończył gimnazjum w Kazaniu. Ci, którzy go znali, powiedzieli dziennikarzom, że jest „cichy i niepewny”. Nie ma przyjaciół. Czy miał chorobę psychiczną? – Nie. Ale nawet gdyby je miał, nikt by tego nie zauważył. W szkole mamy psychologa, ale nawet nie pamiętam jej nazwiska. Była w szkole tylko trzy razy. Kiedy byłem w czwartej, szóstej i ósmej klasie. Ciągłe zadawane pytania o alkohol, narkotyki i to, kim chcemy się stać – wspominał Nikita.

Po ataku na szkołę Interfox, powołując się na własne źródła, powiedział, że napastnik nie miał wcześniejszej historii i nie miał problemów z prawem. – Nie należy do grup ekstremistycznych ani innych społeczności, które dopuszczają się destrukcyjnych lub niebezpiecznych czynów. Wychował się w skromnej rodzinie o średnich dochodach – powiedział rzecznik Interfox.

Mieszkańcy Moskwy pamiętają ofiary tragedii w Kazaniu Yuri Kochetkov / BAP / EPA

Kluczowe źródło zdjęć: Anton Reichshat / BAP / EPA

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *