Ropa naftowa spada pod wpływem słabych oczekiwań popytowych w USA i Chinach oraz zabezpieczeń Fed

Ropa naftowa spada pod wpływem słabych oczekiwań popytowych w USA i Chinach oraz zabezpieczeń Fed

Na ilustracji wykonanej 4 września 2022 r. słowo „ropa” i wykres giełdowy pojawiają się przez szkło powiększające. REUTERS/Dado Rovik/Illustration/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

PEKIN, 13 listopada (Reuters) – Ceny ropy naftowej spadły w poniedziałek, niwelując wzrosty osiągnięte w piątek, wraz z ponownymi obawami dotyczącymi spadku popytu w Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz sprzecznymi sygnałami z Rezerwy Federalnej USA (banku centralnego USA), co miało negatywny wpływ na nastroje rynkowe.

Do godziny 8:00 czasu GMT kontrakty terminowe na ropę Brent z dostawą w styczniu spadły o 61 centów, czyli 0,75 procent, do 80,82 dolarów za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę US West Texas Intermediate z dostawą na grudzień osiągnęły 76,56 dolarów, co oznacza spadek o 61 centów, czyli 0,79 procent.

Ceny wzrosły w piątek o około 2%, gdy Irak wyraził poparcie dla cięć ropy w OPEC+, ale spadły o około 4% w ciągu tygodnia, odnotowując trzecią tygodniową stratę po raz pierwszy od maja.

„Inwestorzy bardziej skupiają się na słabym popycie w Stanach Zjednoczonych i Chinach, natomiast obawy dotyczące potencjalnych zakłóceń w dostawach w wyniku konfliktu między Izraelem a Hamasem nieco osłabły” – powiedział Hiroyuki Kikukawa, szef jednostki NS Trading w Nissan Securities.

Amerykańska Agencja Informacji o Energii podała w zeszłym tygodniu, że produkcja ropy naftowej w USA w tym roku wzrośnie nieco mniej niż wcześniej oczekiwano, podczas gdy popyt będzie spadać.

Dodała, że ​​zużycie benzyny na mieszkańca w Stanach Zjednoczonych może w przyszłym roku spaść do najniższego poziomu od dwóch dekad.

Rynki obawiały się możliwego zaostrzenia polityki USA po tym, jak w zeszłym tygodniu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że może ponownie podnieść stopy procentowe, jeśli nastąpi postęp w ograniczaniu inflacji.

Biorąc pod uwagę poprawę warunków finansowych po piątkowych wzrostach na giełdach, „istnieje duża szansa, że ​​w tym tygodniu Fed będzie mówił bardziej jastrzębi”, powiedział Tony Sycamore, analityk rynku w IG.

READ  Tesla obniża ceny całej gamy swoich produktów w Chinach

Dodał, że „nie jest to perspektywa, która cieszy się ropą naftową, biorąc pod uwagę, że ostatnie dane z Chin i Stanów Zjednoczonych ponownie wyszły na jaw obawy dotyczące wzrostu gospodarczego”.

Słabe dane ekonomiczne napływające w zeszłym tygodniu z Chin, największego importera ropy naftowej na świecie, zwiększyły obawy przed spadkiem popytu.

Ceny konsumpcyjne w Chinach spadły w październiku do najniższych poziomów z czasów pandemii, co podaje w wątpliwość siłę ożywienia gospodarczego w kraju.

Ponadto rafinerie w Chinach zamówiły na grudzień mniejsze dostawy od Arabii Saudyjskiej, największego eksportera na świecie.

Kikukawa powiedział jednak, że ceny ropy będą wspierane, jeśli WTI zbliży się do 75 dolarów za baryłkę.

„Jeśli rynek będzie dalej spadał, prawdopodobnie zobaczymy wsparcie zakupów w obliczu oczekiwań, że Arabia Saudyjska i Rosja zdecydują się na kontynuację dobrowolnych cięć dostaw po grudniu” – powiedział Kikukawa.

Arabia Saudyjska i Rosja, najwięksi eksporterzy ropy, potwierdziły w zeszłym tygodniu, że będą kontynuować dodatkowe dobrowolne cięcia w wydobyciu ropy do końca roku, ponieważ obawy o popyt i wzrost gospodarczy w dalszym ciągu wywierają presję na rynki ropy.

OPEC+, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojusznicy, w tym Rosja, spotykają się 26 listopada.

Jeśli chodzi o podaż, firma świadcząca usługi energetyczne Baker Hughes stwierdziła, że ​​amerykańskie firmy energetyczne drugi tydzień z rzędu zmniejszyły liczbę działających platform wiertniczych do najniższego poziomu od stycznia 2022 r. Liczba platform wiertniczych wskazuje na przyszłą produkcję.

Doniesienia: Yuka Obayashi i Colin Howe, redakcja: Lincoln Feast i Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Yuka Obayashi informuje o energii, metalach i innych towarach w Japonii. Numer telefonu Signal: 81-90-2520-3273

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *