Reakcja na aborcję Trumpa uwydatnia republikańskie dążenie do równowagi

Reakcja na aborcję Trumpa uwydatnia republikańskie dążenie do równowagi
  • Napisane przez Holly Honderich
  • w Waszyngtonie

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Trump nazwał siebie „prezydentem najbardziej pro-life” w historii

Po tym, jak Donald Trump nazwał sześciotygodniowy zakaz aborcji na Florydzie „strasznym błędem”, otworzył drzwi do ataku ze strony wpływowych konserwatywnych aktywistów, którzy chcą zakazać tej procedury w całym kraju. Jednak jego komentarze ujawniły także wyzwania dla przekazu Republikanów w jednej z najbardziej polaryzujących kwestii w kraju.

W poniedziałkowe popołudnie prezes Students for Life – jednej z wiodących w kraju grup antyaborcyjnych – wysłał list otwarty do byłego prezydenta Donalda Trumpa, głównego kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Jego ton był zdenerwowany i karcący.

Students for Life wstrzyma kampanię o wartości 5 milionów dolarów, mającą na celu mobilizację wyborców antyaborcyjnych w wyścigu w 2024 r., do czasu, gdy Trump „wyjaśni” swoje uwagi w niedawnym wywiadzie dla Meet the Press NBC, który został wyemitowany tego samego dnia. zanim.

Trump zaatakował swojego głównego republikańskiego rywala, gubernatora Florydy Rona DeSantisa, w związku z sześciotygodniowym zakazem aborcji obowiązującym w jego stanie. Powiedział, że sześciotygodniowy zakaz to „straszna rzecz i ogromny błąd”.

Ale kiedy gospodarz Kristen Welker naciskała na niego w sprawie jego stanowiska, Trump ustąpił. Czy poparłby 15-tygodniowy federalny zakaz, powszechnie uważany przez grupy antyaborcyjne za minimalny standard? Trump odpowiedział, mówiąc: „Nie zamierzam mówić, że to zrobię lub nie”.

Marjorie Dannenfelser, przewodnicząca wpływowej grupy antyaborcyjnej SBA Pro-Life America, wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​wszystko poza 15-tygodniowym zakazem „nie ma sensu”. Prezydent Students for Life Kristan Hawkins napisała swój list, grożąc wycofaniem 1000 wolontariuszy swojej grupy ze szlaku kampanii.

„Głosowanie za życiem jest do wzięcia” – powiedziała pani Hawkins.

Napięcie między lobby antyaborcyjnym a Trumpem jest jasne. Ponad rok po tym, jak kandydaci Trumpa do Sądu Najwyższego pomogli zapewnić działaczom antyaborcyjnym długo oczekiwane zwycięstwo, unieważniając sprawę Roe przeciwko Wade, Republikanie starają się znaleźć stanowisko w sprawie aborcji, które zadowoli ich bazę, nie zniechęcając szerszej opinii publicznej.

Źródło obrazu, Bostoński Glob

Skomentuj zdjęcie,

Eksperci twierdzą, że Republikanie nie spodziewali się publicznego oburzenia, które nastąpiło po śmierci Roe

Jednak wśród działaczy antyaborcyjnych dominuje pogląd, że po wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade opinia publiczna będzie powoli dostosowywać się do nowej rzeczywistości prawnej i stanie się bardziej otwarta na zakazy aborcji.

„Prawo jest nauczycielem” – powiedział Hawkins w rozmowie z BBC na początku tego roku.

Od czasu unieważnienia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade w czerwcu 2022 r. udowodniono, że jest odwrotnie, stwierdził Greer Donnelly, profesor prawa na Uniwersytecie w Pittsburghu. Po latach stagnacji sondaże wykazują obecnie niewielkie zmiany – coraz więcej Amerykanów wyraża poparcie dla dostępu do aborcji. We wszystkich sześciu stanach, które w zeszłym roku podjęły działania związane z aborcją, aborcja zwyciężyła za każdym razem.

– Nie sądzę [Republicans] „Byli przygotowani na reakcję publiczności… musieli wykonać pełny obrót o 180 stopni” – powiedziała Donnelly. „Republikanie naprawdę nie wiedzą, co powiedzieć”.

Jak dotąd różni przedstawiciele środowiska republikańskiego próbowali różnych podejść do problemu, z różnymi rezultatami.

„Ich baza jest nadal w większości antyaborcyjna” – stwierdziła Donnelly. „Ale w wyborach powszechnych taki pogląd jest bardzo niepopularny”.

Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ, która nazywa siebie „bez przeprosin zwolenniczką życia”, próbowała moderować te dwa obozy. Podczas sierpniowej debaty republikańskiej Haley stwierdziła, że ​​Republikanie muszą „osiągnąć konsensus”, twierdząc, że jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek federalny zakaz przeszedł przez Kongres USA.

„Próbowała być głosem rozsądku” – stwierdziła Mary Ziegler, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i czołowa ekspertka ds. debaty na temat aborcji w Stanach Zjednoczonych. Jednak tego rodzaju apel może mieć ograniczone zastosowanie dla pani Haley, która w ogólnokrajowych sondażach podaje jednocyfrowe wyniki.

Źródło obrazu, Brendana Śmiełowskiego

Skomentuj zdjęcie,

Wśród kandydatów Republikanów nie pojawił się konsensus w sprawie aborcji

Były wiceprezydent Mike Pence, prawdopodobnie obecnie najsilniejszy zwolennik antyaborcyjny w prawyborach Partii Republikańskiej, poszedł w drugą stronę. Podczas tej samej debaty Pence skrytykował panią Haley za to, że nie wykazała się „przywództwem” w sprawie aborcji.

Zobowiązał się poprzeć 15-tygodniowy federalny zakaz.

„Mike Pence stara się być kandydatem najbardziej antyaborcyjnym” – powiedział Ziegler.

Jednak z punktu widzenia działacza antyaborcyjnego nawet stanowisko pana Pence’a może być zimnym pocieszeniem.

Teraz, nawet mając dominującą przewagę na arenie republikańskiej, Trump wydaje się tkwić pomiędzy swoją bazą republikanów a szerszym elektoratem, czyli okręgiem, który planuje wygrać w przyszłorocznych wyborach powszechnych.

„Będę siedział po obu stronach” – powiedział Trump na spotkaniu z prasą, obiecując – co jest mało prawdopodobne – że „po raz pierwszy od 52 lat zaznam pokoju w tej sprawie”.

„Ogólnym założeniem Trumpa wydaje się być to, że zdobędzie nominację Republikanów bez względu na to, co powie lub zrobi” – powiedział Ziegler. Jest oczywiste, że przestroga w sprawie aborcji „jest przesłaniem wyborów powszechnych, a nie głównym przesłaniem”.

Następne pytanie, powiedział Ziegler, dotyczy tego, co faktycznie zrobiłby Trump, gdyby wrócił do Białego Domu i nie musiał już zabiegać o względy opinii publicznej. „Ponieważ oczywiście nie będzie mógł zostać ponownie wybrany… a to może go popchnąć do czegoś bardziej ekstremalnego”.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Wyjaśnienie wideo,

Wnętrze amerykańskiej kliniki aborcyjnej w jej ostatnich dniach

READ  Izba Reprezentantów USA zatwierdza tymczasowe rozwiązanie mające na celu uniknięcie zawieszenia działalności rządu Aktualności

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *