Przemówienie Adama Botnera. Senatorowie Pice wyszli z pokoju

Adams Botner, rzecznik praw obywatelskich w Senacie, powiedział, że obecna władza polityczna chce poszerzać swoje wpływy i zakres działania instytucji publicznych, w tym możliwości obrońców praw człowieka. Przedstawione informacje o zeszłorocznych działaniach.

Wydaje się, że to mój ostatni występ w charakterze rzecznika praw obywatelskich przed Wysokim Senatem Botner powiedział senatorom.

W czwartek rano Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie przepisów o Rzeczniku Praw Obywatelskich, zgodnie z którymi Rzecznik Praw Obywatelskich będzie pełnił swoje obowiązki do czasu objęcia urzędu przez jego następcę po wygaśnięciu jego kadencji. Posłowie Pice zakwestionowali ten układ. Pięcioletnia kadencja Adama Botnera upływa 9 września 2020 r.

Nie wiem, jaki wynik zostanie jutro ogłoszony przez Trybunał Konstytucyjny. Czy zwycięży lojalność wobec państwa i jego konstytucji oraz obowiązek zapewnienia ciągłości ochrony praw i wolności obywateli? Albo próba zmiany konstytucji i wykładni prawa, aby dopasować ją do sytuacji politycznej, jak to bezczelnie przedstawili przedstawiciele składających petycję. Botner powiedział senatorom.

Jak szacuje: „W każdym razie trzeba to obliczyć Obecna władza polityczna chce poszerzyć swoje wpływy i objąć tę część funkcjonowania instytucji publicznych, w tym możliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.”. Dlatego na Senacie RP spoczywa dziś szczególna odpowiedzialność za przyszłość państwa polskiego i losy praw obywateli polskich. – zauważył Botner.

Wy, senatorki i matki, jesteście ostatnim wydarzeniem mającym polityczne uzasadnienie w obronie konstytucyjnej roli Rzecznika Praw Obywatelskich. To, od której osoby przyjmiesz to stanowisko, przesądzi o tym, czy piękna historia biura będzie kontynuowana, z bohaterami, którzy byli najlepszymi rzecznikami ostatnich 30 lat: Eva Otovska, Tadeusz Ziliaski, Adam Ziliaski, Andrzej Soul, Janusz Kochanowski i Irina Lipovich . To oni zbudowali siłę tego urzędu i zdobyli zaufanie obywateli.

Powiedział komisarz.

READ  Polska rozszerza współpracę w zakresie SMR i dużych reaktorów: nowa energetyka jądrowa

Wkrótce – dodał – „historia niepodległości urzędu może się w pewnym sensie skończyć, a on dołączy do obozu władzy i pozbawi obywateli początkowego bezpieczeństwa”. Naprawdę wierzę, że możesz bronić konstytucyjnej wolności roli rzecznika praw obywatelskich. Konstytucja wciąż istnieje, prawa obywatelskie nie zostały jeszcze utracone, dopóki o nie walczymy – Botner kończy przemówienie w Senacie.

Senatorowie z KO i lewicy podziękowali Botnerowi za przemówienia. „Pojawiły się zarzuty, że jesteś bardzo szczery, ale na tym polega Twoja rola: chronić tych, którzy zostali skrzywdzeni przez system. Musi być ktoś, kto się nie boi, kto wie, co to jest, niezależny rzecznik praw obywatelskich” – senator Alexander Posejdon (KO). Wicemarszałek Gabriela Moravska-Stanekka (z lewej) określiła Botnera jako „wzór godności i wierności prawdzie”.

Senatorowie Pice opuścili salę podczas przemówienia Botnera.

Pan. Opuściliśmy salę debat, ponieważ chcieliśmy pokazać nie tylko mocno upolitycznioną kadencję Botnera, ale przede wszystkim to, jak zachowywał się w Senacie – jest niekonstytucyjny, bo jest konstytucyjnym arbitrem, gdy ocenia nasze działania, naruszając tym samym ich możliwości i uprawnienia.

Wicemarszałek Marek Bagh (PIS) powiedział BAP.

Senat – 51 głosami za, przy dwóch przeciw – podjął w środę uchwałę, w której rzecznik praw obywatelskich wyraża wdzięczność i podziw dla Adama Botnera oraz „stanowczo sprzeciwia się” próbom usunięcia go ze stanowiska przed wyborem jego następcy.

Senatorowie z Klubu KO (42), Klubu KP-PSL (3), Klubu Lewicy (2), polskiego 2050 (1), senatorowie niezależni (2) oraz senator niezależny Staniskova Kowski poparli przyjęcie uchwały .

Większość z 48 senatorów PICE wstrzymała się od głosu, z wyjątkiem dwóch: Tadeusza Kobka i Vysya Topkovsky’ego, którzy głosowali przeciwko uchwale.. W głosowaniu nie wzięła udziału niezależna senator Lydia Storos.

READ  Polski Strażnik Antykonkurencyjny bada Apple

Senator Maria Coke (PIS), która zapytała BAP, dlaczego senatorowie PAN nie wzięli udziału w głosowaniu, zapewniła, że ​​nie chodzi o złamanie kworum. Postanowiliśmy nie uczestniczyć w tej bałwochwalczej scenie. Naszym zdaniem ta rezolucja generalnie ogranicza rolę rezolucji Senatu i dotyczy urzędnika, który naszym zdaniem jest jednym z najgorszych rzeczników praw obywatelskich, ponieważ jest najbardziej politycznie nastawiony. – powiedział.

Z przekazanych przez Rzecznika informacji na temat działalności w minionym roku wynika, że ​​do 2020 r. Rzecznik przedstawił organom 494 publiczne uwagi i analizy, brał udział w 188 sprawach sądowych, brał udział w 13 sprawach międzynarodowych. Do kwietnia 2021 roku wniósł ponad 60 nadzwyczajnych odwołań do Sądu Najwyższego.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *