Prokurator generalny powiedział, że śledztwo w stanie Nowy Jork w sprawie Organizacji Trumpa jest teraz przestępstwem

NOWY JORK (Reuters) – Biuro prokuratora generalnego Nowego Jorku podało we wtorek, że wszczęło teraz dochodzenie karne w sprawie firmy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, pomijając to, co zaczęło się jako dochodzenie cywilne.

Prokurator generalna Letitia James bada, czy Organizacja Trumpa fałszywie podała wartości nieruchomości w celu zabezpieczenia pożyczek i uzyskania korzyści ekonomicznych i podatkowych.

„Poinformowaliśmy Trump Organization, że nasze śledztwo w sprawie tej organizacji nie jest już czysto cywilne” – powiedział Fabian Levy, rzecznik Prokuratora Generalnego.

„Obecnie prowadzimy aktywne śledztwo w sprawie Organizacji Trumpa jako przestępcy, razem z prokuratorem okręgowym Manhattan” – powiedział.

Nie można było skontaktować się z organizacją Trump w celu uzyskania komentarza. Trump powiedział, że śledztwo nadzorowane przez Jamesa, demokratę, było motywowane politycznie.

James badał, czy Trump Organisation nie przeszacował wartości niektórych nieruchomości, aby uzyskać lepsze pożyczki, i czy nie zaniżał wartości niektórych ulg podatkowych od nieruchomości.

Prokurator okręgowy na Manhattanie, Cyrus Vance, osobno od ponad dwóch lat bada interesy Trumpa przed prezydenturą.

Biuro Vance’a podało w pismach sądowych, że bada „potencjalnie rozpowszechnione i przedłużające się zachowanie przestępcze” w organizacji byłego prezydenta Trumpa, w tym oszustwa podatkowe, ubezpieczeniowe i rejestrów handlowych.

Dochodzenie Vance’a rozpoczęło się po tym, jak Michael Cohen, były prawnik Trumpa i jego mediator, zapłacił duże pieniądze za uciszenie dwóch kobiet przed wyborami w 2016 roku z powodu rzekomych kontaktów seksualnych z Trumpem.

Tempo śledztwa przyspieszyło od czasu, gdy republikanin Trump stracił drugą kadencję na rzecz demokratycznego prezydenta Joe Bidena.

(Zgłoszone przez Jan Wolfe; dodatkowy raport Eric Petsch; Edytowanie przez Rossa Colvina i Nolene Walder, Lincoln Fest i Kim Kogel)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *