Producenci sprzętu ochronnego przeciwko Covid-19 domagają się od Ottawy odszkodowania o wartości ponad 5 miliardów dolarów

Producenci sprzętu ochronnego przeciwko Covid-19 domagają się od Ottawy odszkodowania o wartości ponad 5 miliardów dolarów

OTTAWA — Kanadyjscy producenci masek i innego sprzętu ochronnego przeciwko koronawirusowi (COVID-19) domagają się od rządu federalnego odszkodowania w wysokości ponad 5 miliardów dolarów, twierdząc, że Ottawa wprowadziła ich w błąd w sprawie zakupu i pomocy w sprzedaży ich produktów.

W pozwie złożonym przed Sądem Federalnym firmy i ich stowarzyszenie branżowe stwierdziły, że rząd złożył „wprowadzanie w błąd przez zaniedbanie”, które skłoniło je do inwestowania w innowacje oraz produkcję i produkcję środków ochrony indywidualnej.

Firmy i Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Ochrony Indywidualnej twierdzą, że rząd składał wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rynków, pomocy bezpośredniej, elastycznych zamówień i długoterminowego wsparcia w okresie trzech lat rozpoczynającym się w marcu 2020 r.

Rząd federalny będzie miał możliwość przedstawienia obrony przed niepotwierdzonymi zarzutami do czasu rozpoznania sprawy w sądzie.

Pojawienie się choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19) na początku 2020 r. skłoniło rządy i urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym do wdrożenia nadzwyczajnych środków – w tym blokad, wymogów dotyczących szczepionek i nakazu noszenia maseczek – aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Firmy i ich stowarzyszenie twierdzą, że nawiązały „specjalne stosunki” z rządem, które nałożyły obowiązek dbałości o małe i średnie przedsiębiorstwa, które szybko przestawiły się na produkcję sprzętu ochronnego dla Kanadyjczyków.

„Ta obietnica pochodziła od najwyższych szczebli naszego kanadyjskiego rządu, została poparta i rozpowszechniona we wszystkich departamentach, które zajmowały się wnioskodawcami” – czytamy w pozwie.

W pozwie zarzuca się, że kanadyjskie fałszywe oświadczenia spowodowały straty inwestycyjne w wysokości około 88 milionów dolarów i kolejne 5,4 miliarda dolarów w postaci utraconych możliwości rynkowych oczekiwanych w ciągu 10 lat.

Prokuratorzy twierdzą, że rząd poinformował przedsiębiorstwa za pośrednictwem inicjatywy znanej jako Kanadyjski plan mobilizacji przemysłu w celu walki z koronawirusem, że zostaną wprowadzone nowe środki bezpośrednio wspierające przedsiębiorstwa w szybkim zwiększeniu produkcji lub modernizacji linii produkcyjnych.

READ  Powell zauważa, że ​​złoto rośnie do dziennego maksimum na krótkich pozycjach

Jednak chociaż według stanu na maj 2020 r. rząd uznał maski i maski oddechowe za niezbędne elementy podczas pandemii przenoszonej drogą powietrzną, powołując się na wyjątek dotyczący bezpieczeństwa narodowego w przypadku zakupu, „nie zawarł umowy” z kanadyjskimi firmami – twierdzą prokuratorzy.

Twierdzi także, że w czerwcu 2021 r. rząd poinformował firmy, że zgodzi się na 10-letni kontrakt ze stowarzyszeniem branżowym i firmami, aby zrekompensować sobie zakup sprzętu ochronnego od zagranicznych firm.

W podobnym tonie prokuratorzy twierdzą, że urzędnik federalny wskazał we wrześniu ubiegłego roku, że rząd będzie wspierał kanadyjskie firmy w procesie zakupu w celu uzupełnienia narodowych zapasów strategicznych środków ochronnych na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.

Jednak inny urzędnik powiedział później firmom, że rząd „nie będzie kupował od nich masek i respiratorów” w celu wykorzystania zapasów strategicznych – twierdzą prokuratorzy.

Twierdzi, że pomimo obietnic wsparcia lokalnego przemysłu, rząd stronił od lokalnych firm „i zamiast tego wspierał zagraniczną konkurencję”. Z kolei działania rządu uniemożliwiły kanadyjskim firmom „sprawiedliwy i równy dostęp” do rynków Ontario i Quebecu, a także kanadyjskiego rynku szpitalnego.

Prokuratura twierdzi również, że rząd, kierując się wytycznymi Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego, „niewłaściwie odwodził” Kanadyjczyków od zakupu i używania masek N95 i innych produkowanych masek na rzecz „produkcji, zakupu i noszenia masek materiałowych przynajmniej przez pierwszy raz” dwa lata.” „Okres pandemii”.

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 14 lutego 2024 r.

Jim Brunskill, prasa kanadyjska

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *