Powtarzające się wspomnienia związane z niektórymi zaburzeniami zdrowia psychicznego: badanie

Powtarzające się wspomnienia związane z niektórymi zaburzeniami zdrowia psychicznego: badanie

Nowe badania sugerują, że niektóre rodzaje powracających wspomnień mogą być powiązane z określonymi objawami zaburzeń zdrowia psychicznego.

the Zostań, opublikowane w poniedziałek w npj Mental Health Research, będącym częścią Nature Portfolio i prowadzone przez naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Waterloo, ma na celu zbadanie, w jaki sposób przywoływane są „mimowolne wspomnienia autobiograficzne”, czyli IAM – czyli przywoływanie osobistych wspomnień z przeszłości. Niezamierzone i powtarzające się – może być powiązane z różnymi schorzeniami psychicznymi.

Naukowcy mają nadzieję ustalić, czy treść powracających wspomnień – takich jak wspomnienie interakcji z przyjacielem lub przypomnienie zawstydzającego momentu – może prowadzić do nasilenia objawów depresji, zespołu stresu pourazowego (PTSD), lęku społecznego i lęku uogólnionego.

Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na tym, jak określone momenty – lub traumy – mogą prowadzić do złego zdrowia psychicznego, niniejsze badanie ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób powtarzająca się „rekonstrukcja” wydarzeń i powtarzające się reakcje emocjonalne przez ludzi mogą odgrywać specyficzną rolę w psychopatologii. Naukowcy twierdzą.

Autorzy tego badania sugerują, że negatywne emocje związane z niektórymi wspomnieniami mogą prowadzić do pogorszenia objawów niektórych zaburzeń zdrowia psychicznego.

„Odkryliśmy wyjątkowe powiązania między określonymi tematami i konkretnymi objawami zaburzeń, wykraczające poza ocenę pozytywności lub negatywności pamięci” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

„Nasze badanie sugeruje, że treść, taka jak rodzaje opisanych wydarzeń i sposób, w jaki dana osoba je rekonstruuje, jest również niezbędna do rozważenia i zapewnia unikalny wgląd w stan zdrowia psychicznego”.

W badaniu wyjaśniono, że w latach 2018–2020 ponad 6000 uczestników wypełniło ankiety internetowe dotyczące powracających wspomnień i poproszono ich o opisanie treści tych wspomnień.

Na podstawie odpowiedzi badacze stworzyli kategorie dla konkretnych wspomnień, takie jak „doświadczenia z członkami rodziny”, „rozmowy” czy wspomnienia „nieporozumień”.

Ustalili, że określone tematy, takie jak „negatywne relacje z przeszłości” czy „znęcanie się i trauma”, „wyjątkowo kojarzono z objawami zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja czy zespół stresu pourazowego”.

READ  Trump i Pence przemawiają na globalnym forum w Korei Południowej

Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy wykazywali objawy depresji, częściej mieli powracające wspomnienia związane z „przemocą i traumą”, podczas gdy u osób z objawami zespołu stresu pourazowego częściej pojawiały się powracające wspomnienia „negatywnych relacji z przeszłości”.

Osoby z objawami PTSD rzadziej przywoływały pozytywne wspomnienia, takie jak „interakcje z przyjaciółmi”.

Tymczasem wspomnienia o interakcjach społecznych łączono z objawami lęku społecznego, „ale nie z objawami innych zaburzeń”.

Osoby z objawami lęku społecznego częściej przywoływały wspomnienia dotyczące „myśli i decyzji”, a rzadziej wspominały o „negatywnych związkach z przeszłości” oraz „przemocy i traumie”.

Uczestnicy z uogólnionymi objawami lękowymi częściej mieli powracające wspomnienia przywoływanych „rozmów”.

„Tematy powtarzających się IAM – i ich powiązania ze zdrowiem psychicznym – można zidentyfikować, rozróżnić i określić ilościowo” – stwierdzili naukowcy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *