„Poważne ostrzeżenie” w związku z rekordowymi temperaturami na świecie już trzynasty miesiąc | Wiadomości klimatyczne

„Poważne ostrzeżenie” w związku z rekordowymi temperaturami na świecie już trzynasty miesiąc |  Wiadomości klimatyczne

Przez 12 kolejnych miesięcy temperatura na świecie wzrosła o 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Według danych europejskiego serwisu klimatycznego Copernicus, globalne temperatury osiągnęły w czerwcu rekordowo wysoki poziom po raz 13. miesiąc z rzędu, podnosząc alarm w związku z ociepleniem klimatu.

Czerwiec był także 12. miesiącem z rzędu, w którym globalna temperatura wzrosła o ponad 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) w stosunku do epoki przedindustrialnej, podało w poniedziałkowym komunikacie Centrum Kopernika.

Powiedziała, że ​​w zeszłym miesiącu globalna temperatura wyniosła średnio 16,66 stopnia Celsjusza (62 stopnie Fahrenheita), czyli o 0,67 stopnia Celsjusza więcej niż średnia z 30 lat w tym miesiącu.

Czerwiec pobił rekord najcieplejszego miesiąca czerwca, który zanotowano rok temu, o 0,14 stopnia Celsjusza. Był to trzeci najcieplejszy miesiąc odnotowany przez Kopernika od 1940 r., po lipcu i sierpniu.

„To coś więcej niż tylko statystyczna osobliwość, to uwypukla ciągłą zmianę naszego klimatu” – stwierdził w oświadczeniu Carlo Bontempo, dyrektor programu Copernicus.

Nicolas Julian, główny klimatolog w organizacji Copernicus, powiedział w wywiadzie, że jest to „surowe ostrzeżenie”, ponieważ wskazuje, że świat zbliża się do limitu 1,5 stopnia, który większość krajów przyjęła w ramach przełomowego Porozumienia paryskiego z 2015 r. mającego na celu zapobieżenie katastrofalnemu klimatowi zmiana.

(Al Jazeera)

Powiedział, że w ciągu ostatnich trzynastu miesięcy rekordy zostały „pobite w bardzo dużym stopniu”.

Nie oznacza to jednak, że Porozumienie paryskie już zawiodło, ponieważ ustalony w nim próg półtora stopnia mierzy się wskaźnikami osiąganymi na przestrzeni dziesięcioleci, a nie na podstawie poszczególnych miesięcy czy lat.

Julian powiedział jednak, że przełożyło się to już na większą liczbę „ekstremalnych zjawisk pogodowych”, w tym nasilające się powodzie, burze, susze i fale upałów.

Według strony internetowej Copernicus, czerwcowe upały dotkliwie uderzyły w południowo-wschodnią Europę, Turcję, wschodnią Kanadę, zachodnie Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylię, północną Syberię, Bliski Wschód, Afrykę Północną i zachodnią Antarktydę.

READ  Trump i DeSantis zelektryzowali republikańskich wyborców z Iowa podczas osobnych występów na targach stanowych

Czerwiec był także 15. miesiącem z rzędu, w którym oceany świata, które stanowią ponad dwie trzecie powierzchni Ziemi, pobiły rekordy temperatury, jak podał wiodący unijny program obserwacji Ziemi.

Aby dojść do tych wniosków, program Copernicus wykorzystuje miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie do śledzenia wskaźników klimatycznych i analizowania ich za pomocą symulacji komputerowych.

Bontempo powiedział, że obecny ciąg rekordowych temperatur może wkrótce się zakończyć, ale w najbliższej przyszłości z pewnością zostaną pobite nowe rekordy, w miarę dalszego ocieplania się klimatu.

„Jest to nieuniknione, chyba że przestaniemy emitować gazy cieplarniane do atmosfery i oceanów” – dodał.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *