Polska zwiększa import jagód szybciej niż jakikolwiek inny kraj na świecie dzięki eksportowi z Ukrainy • Drożdże

Polska zwiększa import jagód szybciej niż jakikolwiek inny kraj na świecie dzięki eksportowi z Ukrainy • Drożdże

EastFruit w dalszym ciągu dzieli się interesującymi faktami z prezentacji ekonomisty FAO Andrija Yarmaka podczas ostatniej imprezy jagodowej w Mołdawii w 2023 r. zatytułowanej „Berry Market 2023” zorganizowanej przez Mołdawskie Stowarzyszenie Hodowców Jagód „Pomuşoarele Moldovei”.

Zdaniem eksperta, wśród 10 najszybciej rozwijających się rynków jagodowych na świecie, Polska jest liderem pod względem względnej dynamiki wzrostu importu. Średnio Polska zwiększała import jagód rocznie o 24%, czyli 68 mln USD, głównie ze względu na możliwość zakupu tanich świeżych i mrożonych jagód z Ukrainy. Jak pisaliśmy wcześniej, Ukraina jest światowym mistrzem pod względem dynamiki wzrostu eksportu jagód w ciągu ostatnich 5 lat, a Polska jest głównym rynkiem zbytu dla ukraińskich świeżych i mrożonych jagód.

Szybki wzrost importu do Polski odnotowano w segmencie świeżych borówek i mrożonych malin. Odmiany te stanowią najszybciej rozwijający się towar eksportowy jagód z Ukrainy, a Polska była dla ukraińskich firm głównym rynkiem zbytu tych jagód. Ponad 60% importu jagód do Polski w 2022 roku będą stanowić świeże jagody i mrożone maliny.

Chiny zwiększały import jagód nieco wolniej niż Polska – o 21% rocznie. Pod względem absolutnego rozwoju Ameryka nie ma tu sobie równych. Import jagód do USA wzrastał średnio o 14% rocznie, ale w wartościach bezwzględnych Stany Zjednoczone zwiększały swój import świeżych i mrożonych jagód rocznie o 578 milionów dolarów! Dlatego bardzo ważne jest, aby dostawcy z Ukrainy zwrócili uwagę przede wszystkim na ten rynek i rynek kanadyjski, gdzie roczny wzrost importu jagód przekracza 95 milionów dolarów.
W wartościach bezwzględnych największą stopę wzrostu importu jagód wykazały Holandia i Niemcy – odpowiednio 133 i 114 mln dolarów rocznie.

Owoce Wschodu


Z materiałów witryny można korzystać bezpłatnie, jeśli wyszukiwarki są bezpośrednie i otwarte na konkretną publikację witryny East-Fruit.com.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *