Polska umieściła sędziego, który uciekł na Białoruś, na listę osób poszukiwanych, co otwiera drogę do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania

Polska umieściła sędziego, który uciekł na Białoruś, na listę osób poszukiwanych, co otwiera drogę do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania

Prokuratorzy w Polsce twierdzą, że umieścili kontrowersyjnego sędziego, który uciekł do autokratycznej Białorusi, na listę osób poszukiwanych, co stanowi krok w kierunku umieszczenia go w międzynarodowym nakazie aresztowania pod zarzutem szpiegostwa.

WARSZAWA, Polska — WARSZAWA, Polska (AP) —

Kontrowersyjny sędzia, który uciekł z Polski na sąsiednią autokratyczną Białoruś, został wpisany na listę osób poszukiwanych, co stanowi krok w kierunku międzynarodowego nakazu aresztowania pod zarzutem szpiegostwa, poinformowała w czwartek polska prokuratura.

Rozpoczęto poszukiwania sędziego Tomasza Szmydta – poinformował rzecznik Przemysław Nowak. Urzędnicy twierdzą, że nawet jeśli Białoruś nie zastosuje się do międzynarodowego nakazu, ograniczy to możliwość Szmydta podróżowania za granicę.

Polskie służby pracują nad ustaleniem, w jakim stopniu szkodliwa wiedza Szmydta na temat tego, jakiego rodzaju informacje niejawne mogą zaszkodzić interesom tego kraju należącego do NATO i Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk nazwał go zdrajcą.

Szmydt jest w Polsce znany ze swojego udziału w prowadzonej w 2019 r. internetowej kampanii oszczerstw wobec innych sędziów, sponsorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości za poprzedniego prawicowego rządu.

Niezależne media na Białorusi podały, że publikuje zdjęcia z ekskluzywnej dzielnicy stołecznego obwodu mińskiego, w której prawdopodobnie przebywa.

6 maja białoruskie media państwowe podały, że Smit przybył do kraju z prośbą o ochronę i że nie zgadza się z polityką prounijnego rządu Tuska.

Ucieczka Szmydta była szokiem dla Polski, która wspiera Ukrainę w wojnie z rosyjską agresją i od dawna nie ufa Rosji. Białoruś jest ściśle powiązana z Rosją i umożliwiła Moskwie rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na swoim terytorium.

W 2021 roku polski żołnierz Emil Czeko uciekł na Białoruś, starając się o azyl. W następnym roku władze białoruskie ogłosiły, że znaleziono go powieszonego w swoim domu w Mińsku. Żadne dalsze szczegóły nie zostały ujawnione.

READ  Wściekły polski mistrz szachowy popełnił błąd i spadł z krzesła [VIDEO]

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *