Po raz pierwszy naukowcy wykryli huragan nad północnym biegunem Urana: ScienceAlert

Po raz pierwszy naukowcy wykryli huragan nad północnym biegunem Urana: ScienceAlert

Uran potrzebuje 84 lat na okrążenie Słońca, więc technologia radioteleskopów była w powijakach, kiedy ostatni raz północny obszar polarny planety był skierowany na Ziemię.

Ale teraz naukowcy używali radioteleskopów, takich jak Very Large Array (VLA) w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ Uran powoli odkrywał coraz więcej swojego bieguna północnego.

Obserwacje mikrofalowe VLA z lat 2021 i 2022 pokazują gigantyczny cyklon wirujący wokół tego regionu, z jasnym, zwartym punktem pośrodku bieguna Urana.

Dane ujawniają również wzorce temperatury i prędkości wiatru w regionie oraz śledzą zmiany gazu zgodne z polarnym cyklonem.

Naukowcy od dawna wiedzą, że południowy biegun Urana ma właściwość rotacji. Kiedy Voyager 2 przeleciał obok Urana w 1986 roku, wykrył tam silne wiatry. Jednak sposób nachylenia planety nie pozwolił Voyagerowi zobaczyć bieguna północnego.

Ale VLA w Nowym Meksyku bada Urana od kilku lat, a obserwacje zebrane w latach 2015, 2021 i 2022 pozwoliły zagłębić się w atmosferę Urana.

Dane dotyczące emisji ciepła wykazały, że krążące powietrze w Arktyce wydaje się cieplejsze i bardziej suche, co jest cechą charakterystyczną potężnego huraganu.

„Te obserwacje mówią nam wiele o historii Urana. To o wiele bardziej dynamiczny świat, niż myślisz” – powiedział Alex Akins z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii i jest głównym autorem książki A Nowe badanie opublikowane w Wiadomości geofizyczne.

„To nie tylko niebieska kula gazu. Dużo dzieje się pod maską”.

Uran widziany przez sondę Voyager 2 w 1986 r. (NASA/JPL-Caltech)

Naukowcy stwierdzili, że huragan na Uranie jest podobny do cyklonów polarnych obserwowanych przez misję Cassini na Saturnie.

Dzięki nowym wynikom cyklony (które obracają się w tym samym kierunku co ich planeta) lub antycyklony (które obracają się w przeciwnym kierunku) zostały teraz zidentyfikowane na biegunach każdej planety w naszym Układzie Słonecznym, która ma atmosferę.

Naukowcy stwierdzili, że podkreśla to ogólny fakt, że planety z dużymi atmosferami – niezależnie od tego, czy światy są zbudowane ze skał, czy z gazu – wszystkie wykazują oznaki wirujących wirów na biegunach.

READ  Pożary w Kolumbii Brytyjskiej widziane z kosmosu - Vernon Morningstar

Na północnym biegunie Urana jest teraz wiosna. W miarę jak zbliża się do lata, astronomowie mają nadzieję zobaczyć więcej zmian w jej atmosferze.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *