Płyn w komórkach oka może się „zagotować”, jeśli oglądasz zaćmienie bez zabezpieczenia: ekspert

Płyn w komórkach oka może się „zagotować”, jeśli oglądasz zaćmienie bez zabezpieczenia: ekspert

Miliony ludzi we wschodniej Kanadzie i na Atlantyku będą mogły zobaczyć rzadkie zaćmienie słońca, które nastąpi 8 kwietnia. Eksperci twierdzą jednak, że powinni patrzeć w górę tylko wtedy, gdy mają odpowiednią ochronę oczu.

Dlaczego oglądanie zaćmienia jest bardziej niebezpieczne niż patrzenie na słońce w normalny dzień?

Kiedy ludzie normalnie patrzą na słońce, jego intensywna jasność powoduje ból, który powoduje, że szybko odwracają wzrok, zanim spowoduje to uszkodzenie, powiedział dr Philip Hooper, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Ale kiedy Księżyc zaczyna zasłaniać Słońce w okresie poprzedzającym całkowite zaćmienie, „ze Słońca pochodzi dużo energii świetlnej, ale nie doceniamy bólu. Możesz więc na to popatrzeć” – powiedział Hopper , który jest także profesorem okulistyki na Western University w Londynie w Ontario. Wystarczająco długo, aby spowodować uszkodzenie oczu.

Jak wpatrywanie się w słońce szkodzi naszym oczom?

Kiedy patrzysz bezpośrednio na słońce, intensywne światło widzialne i podczerwone skupia się na środku siatkówki w tylnej części oka.

„To tak, jakby w normalny dzień wystawić lupę na słońce i skupić światło na kartce papieru. Papier może się nagrzać tak bardzo, że może spalić” – powiedział Huber.

Słońce ma ten sam efekt, ponieważ oko skupia tę energię na niewielkim obszarze siatkówki.

„Temperatura komórek w tym obszarze może wzrosnąć na tyle, że płyn w komórkach zagotuje się i trwale uszkodzi komórki” – powiedział.

Czy mogę po prostu założyć okulary przeciwsłoneczne i obejrzeć zaćmienie?

Nie, okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają ochrony, powiedział Hooper.

A co jeśli zostanę w środku i będę patrzeć przez okno?

Ponownie, nie. Windows nie zapewnia żadnej ochrony.

Czy oglądanie za pomocą aparatu w telefonie jest bezpieczne?

NIE.

„Zaćmienie czy nie, Słońca nie należy oglądać bezpośrednio gołym okiem, aparatem lub teleskopem, bez (atestowanego) filtra słonecznego. Może to prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia oczu” – czytamy w filmie przedstawiającym zaćmienie, opublikowanym w Internecie przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną.

READ  Naukowcy odkryli w nim zakopany duży blok granitu

Skierowanie aparatu telefonu bezpośrednio na zaćmienie może mieć również inne konsekwencje.

„Pamiętaj tylko, że aparat w telefonie ma soczewki jak okulary, a światło pochodzi od słońca, gdy otworzysz migawkę” – powiedziała Elena Hyde, dyrektor Obserwatorium Alana Carswella na Uniwersytecie York w USA. Toronto.

„Przynajmniej możesz spodziewać się uszkodzenia aparatu. Nie będziesz już mógł nic zobaczyć, ponieważ Twój telefon nie wytrzyma takiego światła. „

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie?

Będziesz potrzebować specjalnych okularów z filtrami przeznaczonymi do oglądania zaćmienia – podaje strona internetowa Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Hooper powiedział, że te okulary muszą mieć boczne zabezpieczenia, aby promienie świetlne nie przedostawały się do środka.

Muszą także mieć certyfikowane soczewki – powiedział.

Na okularach musi być wydrukowany certyfikat ISO 12312-2, co oznacza, że ​​okulary spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Nosząc okulary, nie powinieneś widzieć niczego, chyba że mrużysz oczy w stronę słońca.

„Bez względu na to, jak jasne jest twoje wnętrze, jeśli prześwietlisz je bardzo jasnym światłem, nic nie zobaczysz. Są całkowicie czarne. Takie są ciemne” – powiedział Hooper.

ZOBACZ TAKŻE: Niebiańskie wydarzenie: Co musisz wiedzieć o całkowitym zaćmieniu słońca 8 kwietnia

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne podaje na swojej stronie internetowej, że okularów do zaćmienia nie należy używać, jeśli są „zadrapane, przebite, podarte lub w jakikolwiek sposób uszkodzone”, zaznaczając, że ludzie powinni sprawdzić swoje okulary przed ich użyciem.

Stowarzyszenie twierdzi również, że dzieci noszące okulary podczas zaćmienia powinny być przez cały czas nadzorowane.

Gdzie mogę kupić okulary z certyfikatem ISO 12312-2?

Według strony internetowej Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Kanady, w wielu bibliotekach, miastach i okręgach szkolnych w całej Kanadzie bezpłatne okulary do oglądania zaćmienia są dostępne.

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne udostępnia na swojej stronie internetowej listę firm i sprzedawców detalicznych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, którzy sprzedają certyfikowane okulary do zaćmień Słońca.

READ  The Masked Singer Sezon 7, Odcinek 9 ujawnia Królową Kobrę, Kosmiczny Królik

Niektóre firmy sprzedające w Quebecu są wymienione na stronie internetowej Eclipse Quebec.

A co z okularami spawalniczymi?

Według strony internetowej Kanadyjskiego Centrum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, gogle spawalnicze są dostępne w różnych kolorach, oznaczonych liczbą.

Hopper powiedział, że minimalna ciemność wymagana do bezpiecznego oglądania zaćmienia to odcień 13.

„To znacznie ciemniejsze okulary niż gogle spawalnicze lub gogle, których zwykle używają spawacze. Nie są one powszechnie dostępne” – powiedział.

Czy istnieje inna możliwość, jeśli nie mam zatwierdzonych okularów?

Inną opcją bezpiecznego oglądania jest wykonanie projektora tak, aby nigdy nie patrzeć bezpośrednio na słońce. Może to być tak proste, jak kartka papieru z dziurką, która rzuca światło słoneczne na chodnik, lub projektor wykonany z pudełka.

Na stronie CSA znajdują się proste instrukcje wykonania projektora z pustego kartonu, kartki białego papieru, folii aluminiowej, szpilki, taśmy i nożyczek.

Instrukcje można znaleźć na stronie https://www.asc-csa.gc.ca/eng/youth-educators/activities/fun-experiments/eclipse-projector.asp

-Z plikami Sonji Bozic

Ten raport The Canadian Press został po raz pierwszy opublikowany 29 marca 2024 r.

Opieka zdrowotna Canadian Press jest wspierana przez partnerstwo z Kanadyjskim Stowarzyszeniem Medycznym. CP ponosi wyłączną odpowiedzialność za tę treść.

Zasady redakcyjne Zgłaszanie błędów

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *