PKN przejmuje Arlan Gruba Lotos i PGNGG – umowa podpisana

Ministerstwo Mienia Państwowego o współpracy przy przejęciu PKN Orlan kontroli nad Gruba Lotos i BGNIG – Umowa ze Skarbem Państwa zawarta – BGNG

W dniu połączenia akcjonariusze Gruba Lotos i PGNG obejmą nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Arlene w zamian za udziały posiadane przez Groba Lotos i PGNG w kapitale własnym w wyniku uzgodnionego scenariusza połączenia.

Oglądaj TVN24 w Internecie w TVN24 >>>

Kiedy nastąpi przejęcie?

Prezes PKN Orlan, Daniel Obajtek, powiedział, że w tym roku chce zakończyć fuzję z Lotusem i PGNG.

„Model połączenia ma powstać do września, a jeśli chodzi o walne zgromadzenie, mamy nadzieję, że będzie to październik i początek listopada. (…) W tym roku chcemy zakończyć ten proces” – powiedział Obajtek. konferencja w środę.

Daniel Obajtek, prezes PKN Arlan, powiedział, że spółka powstała po przejęciu Lotosu i PGNIG będzie bardzo silna i będzie miała istotne znaczenie gospodarcze i geopolityczne w regionie.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej, najważniejszą decyzją rządu była bezgotówowość tych przejęć. Powiedział, że rodzaj gotówki zmniejszy siłę inwestycyjną.

Jak dodał, decyzja dotyczyć będzie do 50 proc. Skarbu państwa. Udziały w nowej spółce eliminują ryzyko związane z byciem mniejszościowym udziałowcem Arlan.

Skarb Państwa zwiększy swoje akcje

Zgodnie z zapowiedzią PGNG majątek Lotus i PGNGG zostanie przeniesiony na PKN Arlon w zamian za akcje wyemitowane przez Arlon na rzecz akcjonariuszy obu spółek. – zapowiedział minister własności państwowej Jacek Sachin Skarb Państwa zwiększy swój udział w „nowym” kapitale Arlan do 50%. Takie rozwiązanie chroniłoby przed ewentualną wrogością.

„W wyniku transakcji udział skarbu państwa w Nowym Orleanie wzrośnie do 50 proc. To zapewni decydujący wpływ skarbu państwa na tę spółkę” – powiedział Sachin na konferencji w środę. Jak podkreślił, transakcje przejęcia Orlana będą bezgotówkowe, a udział skarbu państwa w PKN Arlene wyniesie dziś mniej niż 30 proc. – Podniesiony. Zapewni to potencjał skutecznego zarządzania i ochroni przed wrogimi przejęciami i innymi zagrożeniami ”- powiedział Sachin.

READ  Umowa. Adam Beelan i trzech innych członków zawieszonej partii

Zmiany dla akcjonariuszy

Ogłoszone w środę porozumienie dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Gruby Lotosu i PGNG otrzymają nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlan w zamian za akcje posiadane przez te spółki w dniu połączenia.

„W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlan będą współpracować przy przygotowywaniu analiz, których celem jest ostateczne potwierdzenie tej sytuacji jako optymalnej z punktu widzenia Skarbu Państwa” – poinformowały w komunikacie spółki.

Dodano również, że połączenie Gruby Lotos z PKN Arlon mogłoby nastąpić w przypadku realizacji określonych w konkluzji Komisji Europejskiej środków ugodowych w celu zapobieżenia negatywnym skutkom planowanej koncentracji na decyzjach właściwych komisji. .

Kluczowe źródło zdjęć: Shutterstock

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *