Pasterz w Watykanie. Francissek: Często nazywamy „zasiłek dla analfabetów”

  • Chcesz być uważany za złego człowieka? Bóg mówi do ciebie: „Nie, jesteś moim dzieckiem” – powiedział Papież
  • Ile razy żyjemy w życiu pokarmami, które nie zaspokajają naszego głodu i zostawiają w nas pustkę – zauważył?
  • Ludzie często są „korzyścią dla analfabetów” – zaznaczył Franciszek. Nalegał, że Bóg urodził się jako dziecko, „aby zmotywować nas do troski o innych”.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

O wiele mniej duchownych i wiernych niż prawników, którzy uczestniczyli we Mszy św. W Bazylice św. Piotra w Wigilię; Łącznie około 200 osób. Ze względu na kontrole i wymagania zdrowotne związane z infekcją koronawirusem. Zwykle o północy przychodzi około 7 000 osób.

– Często słyszymy, że największą radością w życiu są narodziny dziecka. To coś niezwykłego, co wszystko przemienia, stwarza niewyobrażalne siły i pokonuje trudności, niezręczność i bezsenność, ponieważ przynosi nieopisaną radość, z której żadna nie jest uciążliwa – powiedział na jego cześć Papież.

– O to właśnie chodzi w Bożym Narodzeniu: Narodziny Jezusa to nowość, która pozwala nam co roku narodzić się na nowo, zobaczyć w Nim siłę do stawienia czoła każdej próbie – kontynuował Franciszek.

Jak wyjaśnił dalej Biskup Rzymu, „Jego narodziny są dla nas: dla mnie, dla was, dla każdego z nas” oraz „Bóg przychodzi na świat jako syn, aby przemienić nas w dzieci Boże”.

READ  Clarna startuje w Polsce - Damebe

– Co za wspaniały prezent! Dziś Bóg nas zaskakuje i mówi do każdego z nas: Jesteś cudem. Siostro, bracie, nie męczcie się. Chcesz być uważany za złego człowieka? Bóg mówi ci: „Nie, jesteś moim dzieckiem” – powiedział Papież.

Jak mówił, to dodaje odwagi, kiedy ma się poczucie, że sobie nie poradzicie, kiedy boicie się, że jesteście bezużyteczni, kiedy boicie się, że nie wyjdziecie z kopalni trudnych doświadczeń. Uznanie siebie za dziecko Boże jest „nieśmiertelnym centrum nadziei” – podkreślał.

Jak podkreślił Franciszek, fakt, że „jesteśmy drogimi dziećmi” jest silniejszy niż rany i niepowodzenia z przeszłości, a także lęki i niepokoje związane z przyszłością.

Papież: Ile razy karmimy nasze życie pokarmami, które nie zaspokajają naszego głodu

– Kiedy jednak spojrzymy na wdzięczność człowieka wobec Boga i niesprawiedliwość wyrządzoną wielu naszym braciom i siostrom, pojawia się pytanie: czy Pan uczynił dobrze, dając nam tak wiele, czy też nadal czyni dobro, ufając nam? Czy nie przesadził? Papież zachęcał do refleksji.

Tak, dodał Papież, Bóg „wyolbrzymia nas, ponieważ kocha nas bardziej niż życie; nie może nam pomóc, ale nie może nas kochać”. Biskup Rzymu powiedział, że miłość Jezusa przemienia życie, leczy głębokie rany i „uwalnia was z błędnego koła urazy, gniewu i narzekania”.

Franciszek zadał inne pytanie w swoim kazaniu: „Dlaczego Jezus urodził się w biedzie i odrzuceniu, skoro zasłużył na to, by urodzić się najpiękniejszym królem w pałacach i największym królem?”.

READ  Parlament Europejski domaga się zamrożenia unijnych pieniędzy na wykup dla Polski

Dlatego wyjaśnił: „Abyśmy uświadomili sobie, jak bardzo kochał naszą ludzką kondycję: nawet dotykając naszych najgorszych smutków swoją niezłomną miłością”.

– Jednak bez względu na to, ile razy jesteśmy głodni rozrywki, sukcesu i światowości, żyjemy pokarmem, który nie zaspokaja głodu i nie pozostawia w nas pustki – zaznaczył Papież. – To prawda: zapominamy o menadżerze w Betlejem, niezadowoleni z posiadania i rzucamy się w wiele marności. Ten kierownik, który jest biedny i kochający we wszystkim, uczy, że bycie kochanym przez Boga i kochanie innych jest pokarmem życia.

Ludzie często są „korzyścią dla analfabetów” – zaznaczył Franciszek. Nalegał, że Bóg urodził się jako dziecko, „aby zmotywować nas do troski o innych”. – Jego łagodny płacz pozwala zrozumieć, jak bezużyteczne są nasze pragnienia. Jego niepewna i nieuzbrojona miłość przypomina nam, że mamy czas nie na użalanie się nad sobą, ale na pocieszenie łez cierpiących – wyjaśnił.

Papież zacytował na jego cześć słowa amerykańskiej poetki Emilii Dickinson: „Przybytek Boży jest obok nas, na wszystkich drogach miłości”.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.

(mba)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *