Partia rządząca w Polsce przeznacza miliardy na modernizację osiedli z czasów komunizmu

Partia rządząca w Polsce przeznacza miliardy na modernizację osiedli z czasów komunizmu

Partia rządząca w Polsce zobowiązała się do inwestycji o wartości 5 miliardów złotych (1,1 miliarda euro) rocznie w rewitalizację bloków mieszkalnych z czasów komunizmu i ich dzielnic. W planach są nowoczesne windy, panele słoneczne i lepsza izolacja, utworzenie parków i placów zabaw.

Ponad osiem milionów Polaków żyje w tzw. „Wielkiej Grupie” (wielka koncert) budynki zbudowane z prefabrykowanych płyt betonowych. System ten był szeroko stosowany w Polsce od lat 60. do początków lat 90. XX wieku i wiele tego typu zagród nosi obecnie ślady swojego wieku.

Aby rozwiązać ten problem, narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), starając się o bezprecedensową trzecią kadencję w październikowych wyborach parlamentarnych, ogłosiła dziś nowy plan zatytułowany „Przyjazne osiedle”, co z grubsza oznacza „osiedle przyjazne mieszkańcom”.

„Cała Polska powinna przyjmować ludzi. Nie chcemy najlepszych i najgorszych dzielnic” – powiedział premier PiS Mateusz Morawiecki. „Chcemy, aby mieszkańcom tych osiedli żyło się lepiej”.

W ramach projektu zrewitalizowane zostaną tysiące takich mieszkań „we wszystkich miastach i dużych miastach Polski” – powiedział Morawiecki, przekazując „miliardy złotych z funduszy państwa”.

Środki zostaną przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej, w tym na lepszą izolację i montaż paneli fotowoltaicznych. W ubiegłym roku rząd zauważył, że 70 proc. budynków w Polsce nie spełnia norm efektywności energetycznej.

W ramach projektu powstaną garaże i parkingi (z obietnicą, że tereny zielone nie zostaną usunięte), powstaną place zabaw i parki, a także zostaną ulepszone drogi i windy.

READ  „Ukasz Mejza w„ Graffiti ”: Nie odrzucam nowego stworzenia w parlamencie

Morawicki zauważył, że na takich osiedlach szczególnie chętnie mieszkają seniorzy – stwierdził, że tak jest większość seniorów – dlatego szczególnie ważne jest dla nich, aby windy były dobrze działające.

PiS zaprezentował dziś swój plan „osiedla przyjaznego mieszkańcom”. Pierwszą z obietnic będą codzienne ogłoszenia nowych polityk w tym tygodniu w październikowej kampanii wyborczej.

Jednak portal wiadomości finansowych Bankier.pl zauważa, że ​​znaczna część tego, co dziś obiecała partia rządząca, już istnieje – na przykład w ramach działającego od ponad 20 lat Państwowego Funduszu Modernizacji i Remontów Ciepłownictwa – lub jest to coś, co Polska musi zrobić zgodnie z dyrektywą UE w sprawie efektywności energetycznej.

Morawiecki przyznał dziś, że część kosztów projektu zostanie pokryta ze środków unijnych, ale dodał, że wykorzystane zostaną także pieniądze budżetu państwa i samorządów.

„Planujemy na ten projekt co najmniej 5 miliardów złotych rocznie” – powiedział premier. „Będzie to w pierwszym roku, ale chcemy zbudować ten program”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Adama Midora/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 4.0)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *