OPH mówi, aby ograniczyć ryzyko podczas zaćmienia słońca

OPH mówi, aby ograniczyć ryzyko podczas zaćmienia słońca

Ottawa Public Health (OPH) zaleca, aby zachować bezpieczeństwo podczas nadchodzącego zaćmienia słońca i mieć świadomość zagrożeń związanych z bezpośrednim patrzeniem w słońce. W poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku orbita Księżyca znajdzie się bezpośrednio pomiędzy Ziemią a Słońcem, powodując zaćmienie Słońca. Podczas gdy w innych obszarach nastąpi całkowite zaćmienie, w Ottawie tak się nie stanie. Maksymalne zaćmienie wyniesie około 99% i będzie trwało od 2 do 3 minut, zaczynając od około 15:25.

Patrzenie bezpośrednio na słońce bez ochrony może spowodować uszkodzenie oczu. Ponieważ w Ottawie zaćmienie nie jest całkowite, patrzenie na słońce pozostaje niebezpieczne nawet podczas maksymalnego okresu zaćmienia. Uszkodzenie może wystąpić bez odczuwania bólu, a uraz może być tymczasowy lub trwały. Najlepszym sposobem ochrony przed krzywdą jest nie patrzenie w słońce podczas zaćmienia słońca bez atestowanej ochrony oczu. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie chronią oczu. Jeśli jednak chcesz zobaczyć zaćmienie, istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka.

Możesz nosić zatwierdzone środki ochrony oczu, takie jak filtry przeciwsłoneczne zgodne z normą ISO 12312-2:2015 z nazwą i adresem producenta wydrukowaną na produkcie. Aby zapewnić bezpieczne użytkowanie, należy przestrzegać zatwierdzonych instrukcji ochrony oczu. Zawsze pamiętaj o nadzorowaniu dzieci podczas używania okularów zaćmieniowych.

Nigdy nie patrz na Słońce (zaćmione lub inne) przez aparat, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne bez filtra, nawet jeśli nosisz atestowaną ochronę oczu. Skoncentrowane promienie słoneczne przebiją się przez filtr ochronny oczu i dostaną się do oczu, powodując poważne obrażenia. Urządzenia optyczne wymagają własnych filtrów przeciwsłonecznych.

Obserwowanie postępu zaćmienia może oznaczać, że przez dłuższy czas przebywasz w bezpośrednim świetle słonecznym. Zapobiegaj uszkodzeniom skóry, nosząc kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz i odzież ochronną.

Na koniec przypomnienie o ostrożnej i defensywnej jeździe. Jednorazowe wydarzenia, takie jak zaćmienie słońca 8 kwietnia, mogą przyciągnąć znacznie większy ruch, w tym osoby spieszące się i/lub rozproszone. Twoim największym zagrożeniem 8 kwietnia może być droga!

READ  W 2024 r. Australia wystawi łazik na Księżyc w poszukiwaniu wody

Zaćmienie Słońca można także bezpiecznie oglądać online, transmitując na żywo.

Aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się więcej o zaćmieniu słońca, odwiedź OttawaPublicHealth.ca/SolarEclipse

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *