Ograniczenia wielkanocne? Głos zabiera episkopat

– Przeżywamy bardzo trudny okres infekcji. Przed nami kolejna Wielkanoc, której doświadczymy w sytuacji z bardzo poważnymi ograniczeniami – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Lessek Kosiak SJ podczas konferencji prasowej. – Nikt nie chce zamykania kościołów, bo to jest najważniejsze dla duchowego dobrobytu każdego z nas – powiedział.

– Wiemy, jak ważne jest to święto dla wierzących. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że te wakacje będą inne niż byśmy chcieli. Człowiek jest istotą psychoanalityczną. Najbardziej potrzebne są nie tylko solidne wykształcenie, ale także jego czujność i poświęcenie. Naszą misją, misją Kościoła, jest troska o część duchową, która jest nierozerwalnie związana z istotą każdego człowieka. Epidemia niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale także doświadczenie duchowe. Powinniśmy starać się pomagać i wspierać wszystkich potrzebujących. Nie ma wątpliwości, że człowiek potrzebuje wiary. Życie bez wiary to życie bez spełnienia – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Obecna sytuacja nakłada na nas obowiązki. Kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa w jak największym stopniu jest obecnie jedną z najważniejszych rzeczy. Kościół stara się jak najlepiej kontrolować tego wirusa, ale Kościół ma też cel. W miarę zbliżania się świąt przygotowano wytyczne dotyczące praktycznych rozwiązań w zakresie organizacji nabożeństw podczas Wielkiego Tygodnia i Święta Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział. Niektórzy biskupi, ze względu na ograniczoną liczbę wiernych, dokonali podziału.

Rzecznik KEP przypomniał, że biskupi zaapelowali do duchowieństwa o poważniejsze podejście do ograniczeń osób, które mogą jednocześnie uczestniczyć w praktykach religijnych. „Takie podejście uchroni nas przed wprowadzeniem nowych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa” – powiedział, czytając słowa Episkopatu.

– Nikt nie chce zamykać kościołów, bo to jest najważniejsze dla duchowego dobrobytu każdego z nas – powiedział Kesiak, po czym odczytał apel arcybiskupa Stanisława Kodekiego, przewodniczącego KIP.

READ  Przywódcy Ukrainy i Polski wspólnie odnoszą się do masakr z II wojny światowej

„W związku z coraz większą liczbą przypadków, mając na względzie zdrowie i życie Polaków, zwracam się do księży o wierność w przestrzeganiu zasad opieki zdrowotnej podczas nabożeństw.

Wzywam wszystkich do przestrzegania obowiązującego limitu uczestników spotkań religijnych, zachowania dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz przestrzegania zasad higieny w obiektach sakralnych.

Ci, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w uroczystościach, powinni nawiązywać duchowy kontakt ze społecznością kościelną poprzez modlitwę domową i transmisje w mediach. Należy pamiętać, że nawet jeśli biskupi zostaną zwolnieni z obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej, audycje nigdy nie zmienią pełnego wkładu łaski i przyjmowania obrzędów: „ Ten, kto spożywa moje Ciało i pije moją krew, ma życie wieczne i Wskrzeszę go w ostatnim dniu. (Jana 6:54). „

Na pytanie, czy istnieją konkretne wytyczne dotyczące udziału w kulcie, procesjach i błogosławieństwach pożywienia, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odpowiedział: – Episkopat nie jest super państwem w polskim Kościele.

Przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski rozesłała zalecenia, ale ich realizacja zależała od biskupów diecezjalnych.

– Dlatego apelujemy do kapłanów i świecimy lud. Będziemy zachowywać dystans, ponieważ jest to jedyny sposób, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w naszej społeczności. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić sukces – powiedział. Kaczka.

Podczas konferencji prasowej rzecznik KEP został zapytany, ilu księży zmarło w wyniku wybuchu epidemii.

– Nie mam takich danych. Oczywiście w każdej diecezji jest co najmniej kilka – odpowiedział.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób nakładane są ograniczenia na kościoły, rzecznik wyjaśnił, że zależy to od gospodarza witryny.

– Księża parafialni są zobowiązani do egzekwowania i przestrzegania regulaminu. Nie ma w tym wspólnej metody, ponieważ wspólnoty parafialne są różne. W wielu miejscach w Polsce takie systemy weryfikacji już funkcjonują.

Rzecznik KEP przypomniał, że zeznania nie można uzyskać drogą elektroniczną przez telefon lub Skype. Jest to rytuał i dlatego wymaga osobistego kontaktu ze spowiednikiem. – Sposób rozstrzygnięcia spowiedzi w każdym kościele zależy od poszczególnych kościołów. To bardzo konkretne rozwiązania i każdorazowo o nich decyduje proboszcz lub prezenter miejsca – zadeklarował.

READ  Skoki narciarskie: Silny wiatr odwołał zawody Pucharu Świata w Szczyrku – Sekcja Angielska

Decyzje dotyczące błogosławieństwa żywnościowego podejmują biskupi diecezjalni – wyjaśnił rzecznik. W niektórych przypadkach regularne błogosławieństwo jedzenia zostało już odwołane. Jeśli jest zorganizowany, musi przestrzegać zasad.

Darmowy projekt – Rozwiąż PIT 2020

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *