Oferują kilkaset razy większe oprocentowanie niż depozyt. Musisz być bardzo ostrożny

Kiedyś można było liczyć na kilkuprocentowe odsetki. Największe banki oferują teraz stałą ofertę w wysokości 0,01 proc. Oznacza to, że zysk uzyskany z płacenia 1000 zł rocznie to 8 & nbspgrosze po odliczeniu podatku Belga.

Zobacz też: Inflacja w Polsce przyspiesza. Dane potwierdzają, że wydatki rodzinne znacznie wzrosły

Jest alternatywa. Pieniądze można zabezpieczyć (a nawet więcej) w postaci obligacji skarbowych (lub gwarancji rządowych). W zamian za trzymiesięczne pożyczki rządowi (a nie bankowi) otrzymamy 0,5 proc. Odsetek. Ta liczba też nie jest interesująca, ale jest 50 razy bardziej opłacalna niż depozyt.

Przychody w firmie

W przypadku korporacyjnych papierów wartościowych – możesz pójść o krok dalej. Działają jak skarb państwa, ale gwarantem nie jest rząd, ale konkretny podmiot, który za ich pośrednictwem pozyskuje pieniądze na działalność gospodarczą. Ze względu na ryzyko upadłości spółki oprocentowanie takich papierów jest odpowiednio wysokie. W ujęciu rocznym stanowią one procent.

bDShCbwJ

Na giełdzie można teraz znaleźć najnowszą serię obligacji znanej firmy windykacyjnej Crook lub grupy deweloperskiej Develia, która opłaca prawie 3,5 proc. Odsetek. A & nbsp handluje papierami wartościowymi znanych firm z rynku, takich jak BCC Rokita czy Credit Incas, które zapewniają około 5 & nbspproc.

Nie musisz być asem matematycznym, aby znaleźć rentowność obligacji oprocentowanej w wysokości 5%. 500 razy więcej niż depozyt na poziomie 0,01 proc.

Tego typu inwestycja może być bardzo ekscytująca dla wielu osób zmęczonych ofertą banków, ale jeśli chodzi o korporacyjne papiery wartościowe, to warto pamiętać, że już zbliżamy się do inwestycji porównywalnych z akcjami na giełdzie. Musisz więc być świadomy zagrożeń.

bDShCbwK

Są winni setki milionów automatów do gry

OblockJPL szacuje, że firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie dostarczyły inwestorom blisko 660 mln zł. To rekordowo wysoki.

bDShCbwL

Warto podkreślić, że korporacyjne papiery wartościowe sprzedawane są klientom indywidualnym oraz spółkom, z których te pierwsze stanowią mniejszość. Na przykład, nawet jeśli fundusz inwestycyjny lub emerytalny przynosi stratę, jego klienci, czyli określone osoby fizyczne, również ponoszą straty pośrednio.

– Rynek dojrzał przez lata i nadal boryka się z tymi samymi problemami, choć na większą skalę. Dlatego listę oczekujących papierów wartościowych nadal tworzą głównie afery Getback i ZM Henrik Kania. Do tego możemy teraz dodać udane uzupełnienia, np. PPG – Wskazuje dedykowanego eksperta Mickey Shadrach.

Jednak Shadrach zaksięgował, że cały złoty nie stracił 660 mln. Większość firm, które mają problemy finansowe z różnych powodów, próbuje dojść do porozumienia w sprawie spłaty swoich kredytów obligacyjnych. Często zgadzają się na spłatę kilkudziesięciu procent rozłożonych na wiele lat rat.

bDShCbwM

Przykładowo Getback chce spłacić jedną czwartą swojego zadłużenia w łańcuchu 8 & nbsplat. Z & nbspkolei, producent gier Vivid Games, już powoli spłaca swoje obligacje i jeśli zaufasz gwarancjom jego kadry zarządzającej, PLN zamierza wypłacić inwestorom ponad 8,7 mln dol., Czyli 100 proc. Kapitał.

Jednak zdaniem Mike’a Shatraka ciężko będzie odzyskać większość 660 mln zł. Firmy takie jak PPG czy ZM Henrik Kania, które mają szczególnie duże kłopoty, mają do odegrania dużą rolę.

Jak inwestować

Aby uniknąć kłopotów z inwestowaniem w papiery wartościowe, warto zastosować co najmniej kilka zasad. Kupując papiery wartościowe firmy, ważne jest, aby wiedzieć, na czym polega ich biznes i jaki jest status firmy: czy ma gotówkę, płynność i dobre możliwości.

– Z reguły im wyższe oprocentowanie obligacji, tym większe ryzyko. Był czas, kiedy zakres wysokiego ryzyka był bliski 8 & nbspproc. Teraz jest to 6,5-7 procent. – & nbsp Punkty za czat. Jednocześnie podkreśla, że ​​oferty z wyższymi stopami procentowymi nie zawiodą.

– Jeśli ktoś nie ma umiejętności dobrej analizy finansowej, nie ma papierów wartościowych o wysokim oprocentowaniu. Biznes może być opłacalny, ale nie gotówkowy. I nbspt na problem. Powinieneś zdawać sobie sprawę z takich zależności – & nbsp podkreśl eksperta.

Wspomnieliśmy już o ok. 3-5% odsetek, ale duże przedsiębiorstwa państwowe są mniej narażone na bankructwo, np. 1-2%. Mniej, ale bezpieczniej. Mowa o & nbspTauronie, Enei czy Orlenie.

Dla osób znających temat ciekawa opcja, na przykład fundusze inwestycyjne, dzięki którym można skorzystać z dobrodziejstw papierów wartościowych.

Zauważyliśmy, że większość korporacyjnych papierów wartościowych jest własnością firm. Mowa na przykład o Tow Toarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które ma tysiące pieniędzy klientów i chętniej inwestuje w obligacje nbspobond.

Kupując papiery wartościowe od różnych firm, kontrolują ryzyko dla swoich klientów. Mają też dostęp do przywilejów niedostępnych dla zwykłych ludzi, np. Wysokie minimalne limity wpłat na kilkadziesiąt lub jeden lakh slotów.

bDShCbxe

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *