„Odważne posunięcie”: Filipiny obiecują usunąć przyszłe bariery na Morzu Południowochińskim | Wiadomości z Morza Południowochińskiego

„Odważne posunięcie”: Filipiny obiecują usunąć przyszłe bariery na Morzu Południowochińskim |  Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Komentarze filipińskiej straży przybrzeżnej pojawiły się po zdemontowaniu chińskiej bariery wzniesionej na spornej mieliźnie, co wywołało napięcia.

Filipińska Straż Przybrzeżna obiecała, że ​​„zrobi wszystko, co w jej mocy”, aby usunąć kolejne pływające bariery wzniesione przez Chiny na spornej rafie na Morzu Południowochińskim.

Piątkowe komentarze pojawiają się po czwartkowej inspekcji lotniczej obszaru Scarborough Shoal, która potwierdziła usunięcie 300-metrowej bariery, która wywołała ostatni spór dyplomatyczny między Pekinem a Manilą.

Pływającą barierę odnaleziono przy wejściu do mielizny w zeszłym tygodniu podczas rutynowej misji rządu Filipin mającej na celu zaopatrzenie filipińskich rybaków.

Podczas specjalnej operacji zarządzonej przez prezydenta Ferdynanda Marcosa personel filipińskiej straży przybrzeżnej przeciął linę łączącą gródź z kotwicą, umożliwiając jej dryfowanie.

„W nadchodzących miesiącach, jeśli bariera zostanie ponownie ustawiona, filipińska straż przybrzeżna zrobi wszystko, co w naszej mocy, aby ją usunąć” – powiedział dziennikarzom rzecznik Jay Tarella, siedząc obok kotwicy przechwyconej podczas ataku. zadanie.

W swoich pierwszych publicznych komentarzach na temat incydentu Marcos powiedział w piątek, że jego rząd „nie szuka kłopotów”.

Nalegał jednak, że „będzie nadal bronić Filipin, morskiego terytorium Filipin i praw naszych rybaków do prowadzenia działalności na obszarach, na których łowili od setek lat”.

Marcos powiedział, że po tym, jak filipińska straż przybrzeżna zdemontowała barierę u ujścia Scarborough Shoal, filipińskie łodzie rybackie wpłynęły do ​​płytkiej laguny i złowiły około 164 ton ryb w ciągu jednego dnia.

„To właśnie tracą nasi rybacy, więc nie powinno być tam żadnych barier i jasne jest, że obszar ten znajduje się na terenie Filipin” – dodał. „Nasi myśliwi polują na tych obszarach od setek lat, więc nie rozumiem, dlaczego to miałoby się zmienić”.

Na początku tygodnia Chiny ostrzegły Filipiny, aby nie „podsycały kłopotów” w związku z incydentem, co wywołało wojnę na słowa między obydwoma krajami.

READ  Kamala Harris skupia się na promocji kandydatek w ostatnich dniach kampanii midterm

Chińska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że rozmieściła grupę boi po tym, jak filipiński statek „wtargnął” do jeziora.

Stany Zjednoczone chwalą „odważny krok”

Chiny, które zajmują prawie całe Morze Południowochińskie, zajęły od Filipin w 2012 r. Scarborough Shoal. Od tego czasu Pekin rozmieścił łodzie patrolowe, które według Manili nękają filipińskie statki.

W czwartek podczas obserwacji lotniczej urzędnicy zlokalizowali trzy statki chińskiej straży przybrzeżnej, w tym dwa na rafie, i skierowali do statku powietrznego sześć wezwań radiowych. Czwarty statek opisano jako łódź „milijcyjną”.

Niewielką liczbę filipińskich łodzi rybackich zauważono także poza turkusowymi wodami mielizny.

W czwartek wyższy rangą urzędnik Departamentu Obrony USA pochwalił działania Filipin na rzecz usunięcia bariery jako „odważny krok” i stwierdził, że Stany Zjednoczone wywiązują się ze swoich zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa wobec kraju.

„Departament wyraził się niezwykle jasno, że jeśli chodzi o nasze zobowiązania traktatowe wobec Filipin, wierzymy, że zbrojny atak na siły zbrojne Filipin, statki publiczne i samoloty ma zastosowanie na Morzu Południowochińskim” – Lindsey Ford, zastępca asystenta sekretarz obrony ds. Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oświadczył w oświadczeniu. Przesłuchanie w Kongresie: „Dotyczy to filipińskiej straży przybrzeżnej”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *