Odkryj tajemnice ukryte w skamieniałych jajach dinozaurów sprzed 190 milionów lat i podważaj założenie o „miękkiej skorupce”

Odkryj tajemnice ukryte w skamieniałych jajach dinozaurów sprzed 190 milionów lat i podważaj założenie o „miękkiej skorupce”

Niedawny projekt paleontologiczny, prowadzony przez grupę chińskich badaczy, ujawnił ukryty sekret skamieniałych embrionów dinozaurów sprzed 190 milionów lat. Badanie osiągnęło nowy przełom wykraczający poza obecne zrozumienie wczesnego rozwoju jaj dinozaurów.

Obecne badania opierają się na analizie kolekcji skamieniałości dinozaurów odkrytych w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. Kolekcja skamieniałości pochodząca z okresu wczesnej jury składa się z trzech szkieletów dorosłych dinozaurów i pięciu skamieniałych odchodów jaj dinozaurów zawierających cenne zarodki.

Przyglądając się tym skamieniałościom, naukowcy odkryli, że jaja te nie należą do grupy o „miękkiej” ani „twardej” skorupce. Ich cecha mieści się gdzieś pomiędzy nimi, co paleontolodzy fachowo nazywają „skórzastymi jajami”.

„Skórzane jaja” odnoszą się do „rzadkiego procesu ewolucyjnego” jaj dinozaurów. Thomas Stidham, doświadczony paleontolog z Instytutu Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców (IVPP) Chińskiej Akademii Nauk, powiedział „Global Times”.

„Pomyśl o jajach żywych ptaków. Mają twarde skorupy. Ptaki to dinozaury, a skamieniałe jaja dinozaurów mają twardą skorupę jak żywe ptaki. Żółwie, krokodyle i inne gady mają miękkie jaja. Nowe badania sugerują, że wczesne dinozaury miały miękkie jaja”. [like most reptiles] „Jaja w twardej skorupce wyewoluowały później” – stwierdził ekspert.

Takie odkrycie może wydawać się mniej ekscytujące dla widzów z zewnątrz, ale w rzeczywistości było kamieniem milowym, który podważa obecne założenie zachodnich badaczy, że jaja wspólnego przodka dinozaurów miały „zasadniczo miękką skorupkę”. W 2020 roku taki pomysł został oficjalnie zaproponowany przez słynnego amerykańskiego paleontologa Marka Norella i zespół badawczy z Uniwersytetu Yale.

„Było to wówczas bardzo ważne odkrycie dla tej dziedziny, a zespół amerykański przedstawił kolejny argument, że starożytne jaja dinozaurów o miękkiej skorupce były rzadkie ze względu na ich delikatny i trudny do zachowania charakter” – powiedział paleontolog Zhou Hesi.

READ  Taki robot mógłby pływać w pełnym wody księżycu Jowisza

Aby zainwestować w „Jajową Prawdę”, chiński zespół spędził osiem lat. Zebrali 210 zestawów okazów gadów i przeprowadzili szczegółową klasyfikację różnych typów i grubości skorup jaj dinozaurów.

Te skamieliny jaj znaleziono w okrągłych i owalnych kształtach, powiedział Yu Yilon, badacz projektu z IVPP. Analizując złożony model ewolucyjny, stwierdzono, że „najwcześniejsze jaja dinozaurów były wykonane ze skóry” i taka tekstura mogła lepiej chronić jaja dinozaurów przed pęknięciami. W badaniu, łącznie z ekspertem IVPP, uczestniczyli także badacze z innych instytucji z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan, Muzeum Prowincji Guizhou i Uniwersytetu Yunnan.

Pomimo przełomu dokonanego przez chińskich badaczy, opublikowanego niedawno w National Science Review, grupę dinozaurów odkryto dopiero w 1999 roku.

Xu Xing, paleontolog z Uniwersytetu w Yunnan, który obserwuje rozwój projektu od ponad dziesięciu lat, powiedział, że cenne skamieniałości należą do dinozaurów zauropodów. Takie odkrycie było na tyle nowe, że badacze nadali mu nową nazwę o nazwie Shou Hu Qian Long.

Rzeczownik specjalny składa się z dwóch części. „Qian” to krótka forma oznaczająca „prowincję Guizhou” w kulturze chińskiej. Wskazuje na pochodzenie dinozaurów. „Shou Hu”, co po chińsku oznacza „ochronę”, odnosi się do konkretnego dinozaura przyczepionego do jego płodu. Sugeruje to, że to gigantyczne stworzenie, które może osiągnąć ponad sześć metrów długości, było kiedyś troskliwą postacią rodzicielską chroniącą swoje potomstwo.

Odkrycie dokonane w 1999 roku przedstawia najstarszą na świecie skamieniałość dinozaura, w której „jajo i zakonserwowany zarodek” są nadal ze sobą połączone. Był to także pierwszy raz, kiedy gatunek dinozaura został nazwany na cześć prowincji Guizhou.

„Odkryto, że jaja zawierają najstarszą i najbardziej kompletną strukturę skorupy. Stanowi ona ważną podstawę do badania pochodzenia i ewolucji jaj dinozaurów” – powiedział Han Fenglu, paleontolog biorący udział w projekcie z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan.

READ  Gra wideo Overwatch pokazuje, jak sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy w kosmosie

Jeśli jaja zauropodów Shou Hu Qian Longa okażą się wykonane ze skóry, inne podobne gatunki, takie jak Massospondylus i Lufengozaur, również mogą należeć do tej samej kategorii, powiedziała Zou dziennikowi Global Times.

Odkrycie dinozaura Lufengozaura, znanego również jako „dinozaur Lufeng”, jest przełomowym wydarzeniem w historii dinozaurów w Chinach. Po raz pierwszy odkrył go Yang Zhongjian, nazywany „ojcem chińskich badań nad dinozaurami” w 1938 roku w hrabstwie Lufeng w południowo-zachodniej prowincji Yunnan w Chinach. Jest to pierwsza kompletna skamielina dinozaura znaleziona w Chinach.


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *