Nowy polski rząd koalicyjny zwolnił szefów państwowej telewizji, radia i wiadomości

Nowy polski rząd koalicyjny zwolnił szefów państwowej telewizji, radia i wiadomości

Nowy prounijny rząd Polski zaczął wydzierać Partii Konserwatywnej kontrolę nad mediami państwowymi i innymi agencjami państwowymi.

Reklama

Nowy rząd Polski zmierza ku uwolnieniu mediów państwowych spod kontroli politycznej poprzedniego rządu.

Gabinet premiera Donalda Tuska, który objął urząd w zeszłym tygodniu, poinformował w środę, że zwolnił dyrektorów państwowych stacji telewizyjnych i radiowych oraz państwowej agencji informacyjnej. Dąży do legalnego i trwałego przywrócenia wolnych mediów w Polsce.

Rząd Tuska priorytetowo potraktował przywrócenie obiektywizmu i wolności wypowiedzi w mediach państwowych, które poprzedni rząd, za czasów PiS, wykorzystywał jako narzędzie agresywnej propagandy, atakując Tuska i opozycję oraz szerząc jej eurosceptyczne poglądy. Za swoich rządów PiS, zacieśniając uścisk, ignorował pewne procedury mające na celu przejęcie kontroli nad organami nadzoru nad mediami i kluczowymi nominacjami.

Pierwsze kroki nowego rządu w kierunku powrotu do wolności mediów spotkały się ze sprzeciwem ze strony lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, czołowych osobistości partii i wielu jej legislatorów, którzy zajęli budynki, w których mieszczą się biura i studia państwowego nadawcy TVP. Ich zwolennicy przybędą licznie, aby demonstrować. W środę zwołano wiec, na którym zebrało się kilkadziesiąt osób.

„Instrukcje partii są takie, aby wszyscy parlamentarzyści PiS przybyli tutaj” – powiedział senator PiS Marek Beck – „aby pokazać w naszej obecności, że jesteśmy głęboko przeciwni tym nielegalnym i brutalnym czynom”.

Departament Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym określił działania nowego rządu jako „nielegalne”, a zmianę kierownictwa mediów „nielegalną”.

Cytując Kaczyńskiego, do niedawna najpotężniejszego polityka w Polsce, demonstracja jest obroną demokracji, bo nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i silnych mediów antyrządowych. W każdej demokracji muszą istnieć silne media antyrządowe.

Jednak przez lata rząd PiS aktywnie próbował zdyskredytować i usunąć z rynku stację TVN, którą najbardziej krytykował.

W środę nie doszło do brutalności, a zmiana zarządu odbyła się zgodnie z prawem. Według rzecznika warszawskiej policji Sylwestra Marczaka przed budynkiem stacjonowała część policji, ale jej celem było zapewnienie spokoju.

READ  Dziewięć nowych zespołów potwierdzonych na polskim Mystic Festival 2024 to Menbrain, Owl's Woods Graves, Schisma

We wtorek polscy ustawodawcy przyjęli uchwałę rządu Duska wzywającą do przywrócenia „porządku prawnego, obiektywizmu i uczciwości” TVP, Polskiego Radia i agencji informacyjnych PAP.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *