Nowe informacje o chorobie naukowców w Wuhan wzmagają debatę na temat pochodzenia epidemii

Amerykański raport wywiadu wykazał, że kilku badaczy z Chińskiego Instytutu Wirusologii Wuhan zachorowało w listopadzie 2019 r. I musiało zostać hospitalizowanych.Nowe szczegóły dotyczące nasilenia ich objawów mogą wywołać dalsze kontrowersje dotyczące pochodzenia pandemii koronawirusa. . Ludzie widzą inteligencję.

Arkusz informacyjny Departamentu Stanu administracji Trumpa poinformował w styczniu, że badacze zachorowali jesienią 2019 roku, ale nie posunęli się nawet do stwierdzenia, że ​​byli hospitalizowani. Chiny poinformowały Światową Organizację Zdrowia, że ​​ich pierwszy pacjent z objawami podobnymi do COVID-19 został zarejestrowany w Wuhan 8 grudnia 2019 r.

Wall Street Journal po raz pierwszy poinformował o danych wywiadowczych związanych z przyjęciem do szpitala.

Co najważniejsze, społeczność wywiadowcza nadal nie wie, co tak naprawdę zostało zarażonych naukowców, powiedzieli ludzie, którzy to widzieli, i nadal mają niskie zaufanie do swoich ocen dokładnego pochodzenia wirusa, poza faktem, że pochodzi on z Chin. „Ostatecznie nie ma nic ostatecznego” – powiedziała jedna osoba, która widziała inteligencję.

Dyrektor Narodowego Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan, które jest częścią Instytutu Wirusologii Wuhan, wydał w poniedziałek stanowcze zaprzeczenie.

„Czytałem to, to kompletne kłamstwo” – powiedział dyrektorowi Yuan Qiming państwowej gazecie Global Times. „Te zarzuty są bezpodstawne. Laboratorium nie było świadome tej sytuacji, a ja nawet nie wiem, skąd pochodzą te informacje”.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian odrzucił w poniedziałek raport, oskarżając Stany Zjednoczone o „wyolbrzymianie teorii wycieku w laboratorium”.

„Podczas wizyt terenowych i szczegółowych wizyt w Chinach eksperci jednogłośnie zgodzili się, że twierdzenie o wycieku laboratoryjnym jest wysoce nieprawdopodobne” – powiedział Zhao.

„Społeczność wywiadowcza nie wie dokładnie, gdzie, kiedy i w jaki sposób wirus COVID-19 został pierwotnie przeniesiony” – powiedziała prawnikom Avril Haines, dyrektor National Intelligence, podczas przesłuchania o globalnym zagrożeniu w zeszłym miesiącu. z wywiadem powiedział.

Źródła podały, że obecne informacje wywiadowcze wzmacniają przekonanie, że wirus najprawdopodobniej powstał w sposób naturalny, w wyniku kontaktu między ludźmi a zwierzętami. Nie wyklucza to jednak możliwości, że wirus był wynikiem przypadkowego wycieku z Wuhan Institute, gdzie badania nad wirusem Corona były prowadzone na nietoperzach.

READ  Wielka burza zabija co najmniej dziewięć osób w północnej Europie

Światowa Organizacja Zdrowia zbadała pochodzenie epidemii i stwierdziła w raporcie, że ryzyko wypadku było „wyjątkowo niskie”. W raporcie czytamy: „W tygodniach / miesiącach poprzedzających grudzień 2019 r. Nie zgłoszono żadnych chorób układu oddechowego zgodnych z COVID-19 i nie ma dowodów serologicznych na zakażenie pracowników przez serologię SARS-CoV-2”.

Patolog Peter Daszak, który służył w zespole WHO, powiedział w lutym głównemu korespondentowi medycznemu CNN dr Sanjayowi Gupcie, że „nie ma dowodów na to, że pochodzi on z laboratorium”. Wskazał, że badacze zostali przebadani i nie znaleźli żadnych dowodów na obecność przeciwciał przeciwko Covid i powiedział, że laboratorium „działa bardzo dobrze”.

„To nie jest całkowite wykluczenie tej hipotezy” – powiedział Dazak. „Wniosek jest taki, że jest to niezwykle mało prawdopodobne i istnieje hipoteza, która jest znacznie bardziej prawdopodobna”.

Jednak dochodzenie WHO zostało szybko skrytykowane przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i inne rządy za ograniczony dostęp do „pełnych i oryginalnych danych i próbek”.

Organizację zarzucano także, że przez cały czas trwania badania nadmiernie szanuje Chiny, a współautorem było 17 chińskich uczonych – wielu z nich z instytucji państwowych.

Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, która od dawna prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn pandemii, otrzymali w zeszłym tygodniu poufne informacje w tej sprawie, według znanego źródła. Źródło odmówiło ujawnienia, czy raport wywiadu wskazujący na obecność badaczy w szpitalu był omawiany podczas odprawy.

Obecni i byli urzędnicy wywiadu twierdzą, że pomysł przypadkowego uwolnienia wirusa z laboratorium w Wuhan jest rozsądny, chociaż ostrzegają, że nie ma wiarygodnej oceny tej możliwości.

W ostatnich dniach administracji Trumpa były sekretarz stanu Mike Pompeo ugiął się przed możliwością wycieku wirusa z Wuhan Institute of Virology. Chociaż informacje nie są jednoznaczne, Pompeo opublikował arkusz informacyjny, w którym stwierdzono, że Stany Zjednoczone mają dowody na to, że badacze z WIV chorowali jesienią 2019 roku na objawy podobne do Covid oraz że laboratorium, w którym badano koronawirusa na nietoperzach, miało historię badań.

READ  Mężczyzna z Missouri został oskarżony o zastrzelenie czarnoskórego nastolatka, który zapukał do jego drzwi

Proces odtajnienia danych wywiadowczych w tym arkuszu informacyjnym zajął dużo czasu, a niektóre szczegóły zostały usunięte z opublikowanej ostatecznej wersji, poinformowały CNN źródła zaznajomione z tym procesem.

W przeciwieństwie do tego administracja Bidena nie odtajniła żadnych informacji o pochodzeniu COVID-19 ani nie wskazała, że ​​planuje to zrobić.

Jednym z wyzwań związanych z uzyskaniem jakiejkolwiek pewności jest dotarcie do samego laboratorium. Chiny odłożyły dostęp do międzynarodowych badaczy na kilka miesięcy po początkowym wybuchu choroby, praktycznie upewniając się, że laboratorium zostało dokładnie wyczyszczone przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek analizy kryminalistycznej, a badaczom nie pozwolono również wglądu do oryginalnych zapisów danych, które twierdzą naukowcy będzie kluczowa dla ich zrozumienia. Pochodzenie wirusa.

Jednym z kluczowych sposobów znalezienia odpowiedzi jest genetyczna sekwencja oryginalnych próbek, nad którymi pracowali pracownicy laboratorium w Wuhan. „Chińczycy nigdy na to nie pozwolą” – powiedziała jedna osoba zaznajomiona z podstawową inteligencją.

Ta osoba powiedziała: „Osobiście uważam, że nigdy nie poznamy odpowiedzi na to pytanie”. „A CIA nie odkryje odpowiedzi, ponieważ sugerowałoby to, że Chińczycy szukają jej sami”, czego ta osoba powiedziała, że ​​nie zrobiła

Ta osoba dodała: „Jeśli znajdziesz odpowiedź, nie zostanie ona znaleziona przez tradycyjne szpiegostwo”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *