Naukowcy twierdzą, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne Ziemi jako system GPS

Naukowcy twierdzą, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne Ziemi jako system GPS

Naukowcy odkryli, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne Ziemi jako rodzaj naturalnego globalnego systemu pozycjonowania (GPS) do nawigacji w podróżach, które prowadzą na duże odległości przez oceany świata.

Naukowcy powiedzieli, że ich morskie eksperymenty laboratoryjne z małymi gatunkami rekinów potwierdzają długotrwałe spekulacje, że rekiny wykorzystują pola magnetyczne jako pomoc w nawigacji – zachowanie obserwowane u innych zwierząt morskich, takich jak żółwie morskie.

Ich badanie, opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Obecna biologiaZdaniem jednego z autorów badania, Briana Keelera, specjalisty ds. Polityki morskiej, Briana Keelera, rzuca również światło na to, dlaczego rekiny potrafią przemierzać morza i odnajdywać drogę powrotną, aby pożywić się, rozmnażać i rodzić.

Ekspert ds. Polityki morskiej Brian Keeler trzyma rekina głowy na rzece North Edesto w Południowej Karolinie, USA, wrzesień 2015 r. / Associated Press

Ekspert ds. Polityki morskiej Brian Keeler trzyma rekina głowy na rzece North Edesto w Południowej Karolinie, USA, wrzesień 2015 r. / Associated Press

„Wiemy, że rekiny mogą reagować na pola magnetyczne” – powiedział Keeler. „Nie wiedzieliśmy, że odkryli, że może służyć jako pomoc w nawigacji … Masz rekiny, które mogą pokonać 20 000 kilometrów i trafić w to samo miejsce”.

Pytanie, w jaki sposób rekiny migrują na duże odległości, od lat wzbudza zainteresowanie naukowców. Rekiny odbywają podróż po otwartym oceanie, gdy napotykają pewne cechy fizyczne, takie jak rafy koralowe, które mogą służyć jako punkty orientacyjne.

W poszukiwaniu odpowiedzi naukowcy z Florida State University postanowili zbadać rekina głowowego – rodzaj młota, który żyje na amerykańskich wybrzeżach i co roku powraca do tych samych ujść rzek.

Naukowcy wystawili 20 głów kości na działanie warunków magnetycznych, które naśladują lokalizacje setki kilometrów od ich łowisk u wybrzeży Florydy. Naukowcy odkryli, że rekiny zaczęły pływać na północ, gdy sygnały magnetyczne sprawiły, że myśleli, że znajdują się na południe od miejsca, w którym powinny się znajdować.

READ  Ogromny ocean odkryty pod skorupą ziemską zawiera więcej wody niż na powierzchni

To odkrycie jest przekonujące, powiedział Robert Otter, emerytowany starszy naukowiec z Mote Marine Laboratory & Aquarium, który nie brał udziału w badaniu.

Huetter powiedział, że potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób rekiny wykorzystują pola magnetyczne do określenia swojej lokalizacji i czy duże, migrujące na duże odległości rekiny używają podobnego systemu, aby znaleźć drogę.

„Pytanie zawsze brzmiało: nawet jeśli rekiny są wrażliwe na orientację magnetyczną, czy używają tego znaczenia do nawigacji w oceanach i w jaki sposób? Autorzy ci poczynili pewne postępy w pozbyciu się tego pytania” – powiedział.

Keeler powiedział, że badanie może pomóc w informowaniu zarządzania zagrożonymi gatunkami rekinów. Tegoroczne badanie to wykazało Światowe bogactwo rekinów oceanicznych i płaszczek Zmniejszył się o ponad 70 procent między 1970 a 2018 rokiem.

Naukowcy twierdzą, że zależność bonethead od pola magnetycznego Ziemi może być podzielana przez inne typy rekinów, takie jak żarłacze białe, które podróżują przez ocean. Jest mało prawdopodobne, że rekiny rozwiną podatność magnetyczną, powiedział Keeler, a inne rekiny nie.

Źródło (a): AP

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *