Narodowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej

  • Rzecznik rządu Piotr M ர் ller zapowiedział, że jutro premier spotka się z marokańskim komisarzem ds. Rolnictwa Januszem Woźniackim.
  • Dokument ten zawiera wszystkie opinie dyskutowane z lewicą, w tym te, które otrzymano podczas konsultacji społecznych m.in. Samorządów i Rolnictwa.
  • Klub Go nie zdecydował jeszcze, jak postąpi w sprawie zatwierdzenia i domaga się przesunięcia zaplanowanego na wtorek spotkania. Lewica początkowo poparła poparcie, przeciwna była też Solidarna Polka
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Na konferencji prasowej głos zabrali rzecznik rządu Piotr M ல்ல ller i sekretarz stanu ds. Finansów i polityki regionalnej Voltaire Puda.

Dokumenty związane z Narodowym Programem Odbudowy zostały oficjalnie przekazane Komisji Europejskiej, która zamyka proces składania KPO Polski. – W piątek Rada Ministrów zatwierdziła projekt, który został przesłany we wstępnej formie, a dziś zakończyliśmy zadanie przekazania Narodowego Planu Odbudowy do Komisji Europejskiej – powiedział Piotr Mller.

Rzecznik rządu zapowiedział też, że premier Moraweki spotka się jutro z komisarzem UE ds. Rolnictwa Januszem Woźniackim. W KPO.

Władimir Puta podczas konferencji prasowej przed Kanclerzem Prezesa Rady Ministrów poinformował, że po południu spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej ds. Narodowego Programu Odbudowy. – Omówiliśmy szczegóły zawarte w planie, a przed godziną 15:00 oficjalnie rozesłaliśmy nasz Narodowy Plan Odbudowy – powiedział.

Powiedział, że dokument zawiera wszystkie opinie dyskutowane z lewicą, w tym te, które otrzymano podczas konsultacji społecznych, przede wszystkim na temat samorządów i rolnictwa. – Dokument jest obecnie zamknięty, co oznacza, że ​​nie podlega weryfikacji. Dlatego nierozsądne jest odkładanie głosowania, podejmowanie decyzji czy zgód w tej sprawie, bo nic w naszej inicjatywie nie może tego dokumentu zmienić – podkreślił.

READ  Napięcia wzrosły wokół konfliktu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej

Wiceminister wezwał wszystkie kluby parlamentarne do głosowania za aprobatą, mówiąc: „możliwe jest zapewnienie dodatkowych środków na praktykę i wykorzystanie latem pierwszych środków z KPO”.

„Po nieformalnym przedłożeniu i zatwierdzeniu przez Radę Ministrów Komisja Europejska stwierdziła, że ​​na dyskusję z Komisją są maksymalnie dwa tygodnie” – przypomniał Buda. – Mieliśmy dziś to spotkanie, doprecyzowaliśmy szczegóły, nie potrzebują żadnych zmian w naszym planie, więc oficjalnie złożyliśmy to dzisiaj. Taki jest plan. Za kilka dni możemy to zrobić, dziś możemy to zrobić – wyjaśnił Puda.

Jak dodał, „po tym spotkaniu doszliśmy do wniosku, że nie ma sprzeczności w jej formalnym przekazaniu”. – Jak powiedziałem – w piątek złożyliśmy go w takim samym formacie, jak to było po posiedzeniu Rady Ministrów. Jak wiele krajów wysłaliśmy go nieformalnie, dziś w końcu wysłaliśmy go do komputera – zaznaczył.

Reszta tekstu znajduje się pod filmem.

Go domaga się odroczenia sesji mędrca

Klub Sojuszu Obywatelskiego domaga się przełożenia zaplanowanego na wtorek posiedzenia SSE, w którym odbędzie się głosowanie nad zatwierdzeniem Funduszu Odbudowy. Szef klubu Cesari Tomsik złożył propozycję w tej sprawie Sezminowi Marshallowi – poinformowało biuro prasowe klubu.

Sesja sezamowa zaplanowana na wtorek powinna zostać odroczona o 14 dni – do czasu poznania ostatecznej wersji Narodowego Programu Odbudowy, o którą wnioskuje L.Beta Wytech, we wniosku do marszałka sezamu Koz Sezari Tomsik.

READ  Brak reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, brak pieniędzy, śluby Prezydenta UE

Podczas referendum w sprawie zatwierdzenia zwiększenia środków własnych związanych z finansowaniem odbudowy uzasadniał to „zwiększeniem przejrzystości pracy Sezmina i poszerzeniem wiedzy delegatów o ostatecznej formie Narodowego Programu Odbudowy”. .

Już w sobotę Boris Budka, szef Platformy Obywatelskiej, wezwał do 14-dniowego odroczenia wtorkowej sesji Sezmina. Wcześniej przekonywał, że w porozumieniu z samorządami należy wypracować prawne gwarancje alokacji środków w ramach KPO. We wtorek w Sezmilu poproszono samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych, związków zawodowych oraz polityków z poszczególnych kół i kół parlamentarnych o wysłuchanie PO. To spotkanie pomoże zidentyfikować braki w KPO.

Klub Sojuszu Obywatelskiego nie zdecydował jeszcze, jak postąpi w sprawie zatwierdzenia. Głosy delegatów są podzielone – większość nie chce głosować za lub przeciw, ale są tacy, jak Franciszek Stekzewski, którzy deklarują poparcie dla ustawy. Politycy Sojuszu Obywatelskiego (a także wielu samorządowcom) nie spodobał się formatowi Narodowego Programu Odbudowy – dokumentu opisującego sposób wydawania pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Debata akceptacyjna odbędzie się na posiedzeniu klubu w poniedziałek wieczorem.

Po lewej Solidarna kontra Polka

Wstępnym poparciem dla uznania decyzji UE o zwiększeniu własnych środków była m.in. lewica, która kilka dni temu porozumiała się w tej sprawie z rządem. W sobotę lewicowy lider klubu Krzysztof Chakowski zapowiedział jednak, że jego klub zażąda od Sezmina przełożenia wtorkowej sesji na wtorek rano, jeśli rząd nie prześle m.in. nowej wersji KPO do Komisji Europejskiej.

READ  Polska potrzebuje pasma 3,5 GHz dla 5G

W samej Zjednoczonej Prawicy nie ma konsensusu w sprawie funduszu odbudowy, bo członkowie Solidarności Polska są temu przeciwni. Głosy lewicy pomogą uchwalić ustawę o zatwierdzeniu składu rządzącego.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.

(pmd)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *