Najnowsze zjawisko potężnej burzy słonecznej

23:31 ET, 10 maja 2024 r

Za olśniewającą zorzą polarną może czaić się „prawdziwe niebezpieczeństwo” – mówi Bill Nye, naukowiec

Od Chrisa Lau z CNN

Bill Nye, naukowiec, rozmawia z CNN w piątek, 10 maja.

CNN

Według amerykańskiej strony internetowej „kosmicznej”, ogromna burza słoneczna może stanowić „realne zagrożenie”, zwłaszcza że współczesny świat w dużym stopniu opiera się na elektryczności. Bill Nye, naukowiecnauczyciel przedmiotów ścisłych i inżynier.

Naukowcy ostrzegają, że wzmożone rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy ze Słońca mogą zakłócać komunikację na Ziemi aż do końca tygodnia. Rozbłyski słoneczne mogą niemal natychmiast wpłynąć na komunikację i GPS, ponieważ zakłócają jonosferę Ziemi lub część górnych warstw atmosfery. Cząstki energetyczne uwalniane przez Słońce mogą również zakłócać elektronikę statku kosmicznego i wpływać na astronautów bez odpowiedniej ochrony w ciągu od 20 minut do kilku godzin.

Porównując dzisiejsze wydarzenie, Nye porównał je z innym wydarzeniem z 1859 roku, znanym jako wydarzenie Carringtona, kiedy poważnie zakłócono komunikację telegraficzną.

„Inną rzeczą, która stanowi realne zagrożenie dla naszego społeczeństwa technologicznego, różniącego się od tego, co było w 1859 r., jest to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od elektryczności, elektroniki itd.” – powiedział Nye. „Nikt z nas w krajach rozwiniętych nie może żyć długo bez elektryczności”.

Podkreślił, że istnieją systemy zmniejszające wpływ, ale „coś może pójść nie tak”, podkreślając, że nie wszystkie transformatory są przystosowane do wytrzymania takiego zdarzenia słonecznego.

„To zależy od siły wydarzenia, od tego, jak przygotowana jest nasza infrastruktura na tego typu wydarzenia” – powiedział.

Ten post został zaktualizowany o więcej szczegółów na temat wpływu rozbłysków słonecznych na elektronikę.

READ  „Shatner in Space” przedstawia podróże w Covid 2022 w perspektywie

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *