Najmłodszy polski poseł zawieszony po ujawnieniu zarzutów o korupcję

Najmłodszy polski poseł zawieszony po ujawnieniu zarzutów o korupcję

Poseł koalicji rządzącej w Polsce. został zawieszony w członkostwie w swojej partii do czasu zbadania zebranych raportów jakoby namawiał kandydata do wpłacania ogromnych sum pieniędzy prywatnej firmie należącej do bliskiego współpracownika.

Adam Komola, który w zeszłym roku w wieku 24 lat został najmłodszym polskim posłem do parlamentu, wywodzi się z partii Polska 2050 (Polska 2050) kierowanej przez marszałka parlamentu Szymona Holownię. Hołownia powiedziała dziś, że jeśli zarzuty wobec Gomoli się potwierdzą, będzie zabiegać o jego trwałe wydalenie z partii.

Czwartek, lokalna gazeta Nowa Trypuna Opoleska (NTO) ogłosiła w zeszłym miesiącu, że uzyskała nagranie rozmowy Gomoły z anonimowym kandydatem starającym się o pierwsze miejsce na liście wyborców programu Polska 2050 w przyszłomiesięcznych wyborach samorządowych.

Choć NTO samo w sobie nie wyemitowało nagrania, opublikowało treść fragmentu rozmowy związanej z debatą na temat limitów wydatków na kampanię.

Widać na nim Gomolę próbującego przekonać kandydata do przekazania 20 000 złotych (4645 euro) prywatnej firmie prowadzonej przez Barbarę Łabecką, bliską sojuszniczkę Gomoli i koordynatorkę wyborów Polska 2050 na Opolszczyźnie.

Gomola zapewnił swojego rozmówcę: „My, jako kandydaci w wyborach parlamentarnych [last year]Podpisała też kilka takich umów… takie rzeczy często się zdarzają podczas kampanii”.

Kandydat wyraził jednak zdecydowany sprzeciw wobec zaleceń Gomoli, mówiąc, że „chce, aby wszystko było legalne, przejrzyste i czyste”. Państwowa telewizja TVP podaje, że kandydat nigdy nie zapłacił i nie znalazł się na czołowych miejscach list wyborów samorządowych Polska 2050.

Kiedy NTO przekazało Gomoli fragmenty nagrania, powiedział im, że „nie pamięta żadnej takiej rozmowy” i zaprzeczył zachęcaniu kandydata do wydawania pieniędzy na kampanię poza oficjalnymi kanałami.

READ  Finlandia, Łotwa, Estonia i Polska wzywają do wszczęcia śledztwa w sprawie zamachu bombowego na szpital w Gazie

Dziś po południu Hołownia zorganizowała konferencję prasową, na której poinformował, że nie słyszał jeszcze nagrania i że jego partia jest „na etapie wewnętrznych wyjaśnień w tej sprawie”, w tym przesłuchania Gomoli.

Zauważył jednak, że poseł został zawieszony w komisji parlamentarnej ugrupowania i zdecydował się zawiesić w członkostwie w partii, co oznacza, że ​​nie będzie brał udziału w żadnych oficjalnych działaniach, w tym w agitowaniu przed wyborami samorządowymi.

Hołownia dodała, że ​​w przypadku potwierdzenia zarzutów wobec Gomoły lub gdyby pojawiły się „wątpliwości co do tego, jak zachował się w tej sytuacji”, Hołownia rekomendowałby „zakończenie współpracy z Gomołą”.

Michał Kobosko, przewodniczący komisji sejmowej Polska 2050, powiedział w TVP, że zarzuty postawione Gomole są „bardzo poważne” i „zostaną w pełni wyjaśnione”. Kobosko zauważył jednak, że Gomola zaprzecza tym twierdzeniom i uważa, że ​​są one „częścią lokalnej kampanii przeciwko niemu”.

Po wczorajszym ujawnieniu zarzutów Janusz Kowalski, poseł na Sejm z głównej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wezwał Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) do zbadania tej sprawy. „Żądamy pełnej informacji na temat finansowania Polski 2050” – powiedział.

Inny wysoki rangą działacz PiS, Radosław Fogiel, powiedział, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła kiedyś roczne sprawozdanie finansowe Polski za rok 2050 ze względu na brak prawidłowego sprawozdania na temat wydatków i dochodów partii. W zeszłym roku Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok.

Gomola również był już wcześniej uwikłany w kontrowersje. W zeszłym roku NTO opublikowało raport, z którego wynika, że ​​mało znanemu i niedoświadczonemu wcześniej 24-latkowi pierwsze miejsce na liście wyborów parlamentarnych Polska 2050 udało się uzyskać dopiero dzięki wkładom finansowym zamożnych rodziców.

READ  Ukraina, Polska, Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024? | Wiadomości piłkarskie

Kobosko odrzucił tę sugestię – powiedział gazecie Gazety Wyborczej „Miejsca na liście naszej partii to efekt talentu, skuteczności i wytrwałości”. Wybrali Gomolę, bo chcieli pokazać, że „poważnie traktują obecność młodych polityków”.

Projekt Polska 2050 stworzyła Holownia, była prezenterka telewizyjna, po zdobyciu trzeciego miejsca w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Obiecał, że jego ruch będzie alternatywą dla starej polityki prowadzonej przez tradycyjne partie, które od dziesięcioleci dominowały w parlamencie.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *