Na sprzedaż opuszczony XVI-wieczny kościół w Polsce

Na sprzedaż opuszczony XVI-wieczny kościół w Polsce

W Polsce wystawiono na sprzedaż opuszczony kościół z XVI wieku, a agenci nieruchomości polecają potencjalnym nabywcom, że nieruchomość „nadaje się na salę bankietową, weselną lub konferencyjną”.

Dawny kościół rzymskokatolicki św. Michała Archanioła (na zdjęciu powyżej) znajduje się w Ogreszynie, 200-osobowej wsi na Dolnym Śląsku w południowo-zachodniej Polsce, która leży przy granicy z Republiką Czeską. Kościół oddalony jest od granicy o 30 metrów.

Jak podaje lokalna gazeta, został zbudowany w latach 1580–1585 na miejscu wcześniejszego kościoła, a dalsze dobudówki miały miejsce w 1736 r. Gazeta Wrocławska.

Jednak już w 1690 roku przestał pełnić funkcję kościoła parafialnego i służył później jako kaplica pogrzebowa dla pobliskiego cmentarza. Ostatni raz nabożeństwo odbyło się w 1945 r., kiedy to zostało opuszczone i przeszło w ręce prywatne.

Obecny właściciel chce sprzedać budynek za 800 000 złotych (183 000 euro), chociaż ogłoszenie w internetowym biurze nieruchomości Autodom wskazuje, że cena podlega negocjacji. Zaznaczam, że jest to równowartość ceny małego mieszkania w Warszawie Rzeczpospolita Codziennie.

Kościół zajmuje powierzchnię 242 metrów kwadratowych (2605 stóp kwadratowych), a otaczający go teren ma powierzchnię 2650 metrów kwadratowych.

W wykazie wskazano, że budynek „będzie dobrze służył jako sala bankietowa, weselna czy konferencyjna”, a „doskonała akustyka” sprawi, że „stanie się wyjątkowym obiektem, w którym będzie można organizować wydarzenia muzyczne”.

Losy kościoła odzwierciedlają losy Ogrów, niegdyś katolickiego klasztoru i dobrze prosperującej osady górniczej w XIX wieku.

Jednak spadła ona po II wojnie światowej, kiedy zamknięto przejście graniczne. Władze komunistyczne próbowały później otworzyć we wsi kopalnię uranu, jednak projekt ten zarzucono, gdyż okazał się bezowocny.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Stoisko na słowach Dvo சிக்க k: Musicie mieć niezwykłą odwagę, by nas przeprosić

Źródło obrazu: Otodome

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *