Myanmar, była Birma, zamach stanu. Aung San Suu Kyi, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla, została aresztowana przez wojsko

Siły zbrojne aresztowały Aung San Suu Kyi, przywódczynię rządzącej Birmy Narodowej Ligi Demokratycznej (NLD) i zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla. „Działania wojska mają na celu przywrócenie dyktatury w kraju” – głosi oświadczenie na jego profilu w mediach społecznościowych. Rzecznik NLD powiedział, że zatrzymano także innych czołowych polityków partyjnych. Patrole wojskowe pojawiły się na ulicach stolicy kraju, Nairobi. Wojsko ogłosiło stan wyjątkowy.

Armia ogłosiła w poniedziałek stan wyjątkowy i przejęła kontrolę nad roczną Birmą w Birmie. Wcześniej wojsko zatrzymało Aung San Suu Kyi, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, przywódczynię rządzącej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) i innych czołowych polityków w partii.

Armia przejmuje władzę w byłej Birmie MyanmarReuters / Forum

Tuż po godzinie 8:00 czasu lokalnego (w Polsce o godzinie 2.30) kontrolowana przez wojsko telewizja Miyawati ogłosiła, że ​​podstawą przejęcia władzy wojskowej był artykuł 417 konstytucji. Border Myanmar mówi, że artykuł umożliwia wojsku przekazanie władzy w przypadku zagrożenia suwerenności kraju i „jedności narodowej”.

Zgodnie z art. 417 decyzję o zawieszeniu parlamentu i przekazaniu władzy wykonawczej wojsku podejmuje obecny prezydent, po zasięgnięciu opinii Narodowej Rady Obrony i Obrony, przedstawiciele rządu i wojska.

„Uważamy, że wojsko jest w konspiracji”.

„Słyszeliśmy, że Aung San Suu Kyi jest przetrzymywana w Nairobi i uważamy, że wojsko jest w konspiracji” – powiedział w poniedziałek rano rzecznik NLT po aresztowaniu Aung San Suu Kyi przez siły zbrojne Birmy. Dodał, że obawia się również, że wkrótce zostanie zatrzymany. Aresztowany został także prezydent kraju Vin Mind.

Wojsko oświadczyło w oświadczeniu, że posunięcie to było konieczne dla utrzymania „stabilności” państwa. Zatrzymanie byłych rządzących przywódców NLD zostało podkreślone jako „odpowiedź na oszustwa wyborcze”.

Zatrzymanie posła w BirmieReuters

Emerytowany generał Mind Sway został zaprzysiężony na prezydenta, poinformowało wojsko w oświadczeniu telewizyjnym. Tymczasowy prezydent jest członkiem partii Union of Military Support Unity and Development (USDP), a wcześniej był wiceprezydentem.

READ  Polska proponuje przepisy chroniące zanieczyszczoną Odrę

BBC: Wojsko patroluje ulice

Z Myanmaru napływają informacje o poważnych zakłóceniach w funkcjonowaniu internetu i telefonów. Państwowa telewizja MRTV poinformowała na Facebooku, że nie może nadawać z powodu problemów technicznych.

BBC donosi, że na ulicach stolicy kraju, Nairobi, pojawiły się patrole wojskowe.

Żołnierz przed bramą do biura rządu Yangon w RangunieEPA / LYNN DLA BO

Przez wiele dni krążyły plotki o wojskowym zamachu stanu w Birmie.

Border Myanmar twierdzi, że w niedzielny wieczór trwają rozmowy między wojskiem a rządzącą NLD. Wojsko zażądało śledztwa w sprawie możliwych oszustw wyborczych i odroczenia nowego parlamentu, który miał zostać otwarty we wtorek, według Myanmar Times.

„Reżim ma na celu przywrócenie dyktatury w kraju”

Oświadczenie NLT na profilu Aung San Suu Kyi na Facebooku wezwało mieszkańców kraju do przeciwstawienia się wojskowemu zamachowi stanu, którego celem jest „przywrócenie dyktatury w kraju”. Nie wiadomo, kto był autorem raportu – przekonywała Associated Press Agency.

– Chciałbym zaapelować do naszych ludzi, aby nie odpowiadali [na wydarzenia – przyp. red.] Przemoc i legalnie, rzecznik NLD Mio Nunt powiedział agencji Reuters.

Aung San Suu Kyi jest liderem rządzącej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji DYWIZJA EPA / MARTIN

Troska Stanów Zjednoczonych i ONZ.

Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie doniesieniami o przewrocie wojskowym i zażądały natychmiastowego uwolnienia Aung San Suu Kyi.

„Wojsko musi szanować wolę ludu, wyrażoną w demokratycznych wyborach 8 listopada”, powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blingen w niedzielę wieczorem czasu lokalnego. „Stany Zjednoczone są po stronie narodu birmańskiego w poszukiwaniu demokracji, wolności, pokoju i rozwoju” – powiedział Blingen.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone sprzeciwiają się wszelkim próbom zmiany wyniku ostatnich wyborów lub zapobieżenia zmianom demokratycznym. Ostrzegł, że „Stany Zjednoczone podejmą działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za sytuację w Myanmarze”. Dodał, że poczyniono postępy wobec prezydenta USA Joe Bidena.

READ  Wirus Corona uderzył w ceremonie otwarcia Eurowizji oraz w izolacji na Islandię i Polskę

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres zdecydowanie potępił zatrzymanie armii Aung San Suu Kyi i innych przywódców politycznych. Rzecznik powiedział w niedzielę wieczorem. „Te wydarzenia są poważnym ciosem dla reform demokratycznych” – podkreślił Stephen Dujarric.

Zwolennicy wojska na ulicach RangunuReuters

„Pani”

Suu Kyi, córka bojowniczki o wolność Aung San, zginęła w 1947 roku, gdy miała dwa lata. Sue spędziła większość swojego młodego życia za granicą. Studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim, poznała swojego męża, brytyjskiego naukowca Michaela Arisa i urodziła dwóch synów.

W 1988 roku dostali telefon, który zmienił ich życie: umierała jego matka. Zainspirowany prowadzoną przez studentów rewolucją przeciwko juncie wojskowej, która przejęła władzę i odizolowała kraj po śmierci jego ojca, Sue wróciła do domu.

Suu Kyi, w porównaniu do swojego ojca Aung San, została liderem nowego ruchu. Jak sama to ujęła, realizuje marzenie swojego ojca o „zbudowaniu wolnej Birmy”.

Rewolucja została stłumiona, jej przywódcy aresztowani lub zabici, a Suu Kyi została uwięziona w swoim rodzinnym domu. Publiczne wymówienie jej imienia groziło uwięzieniem jej zwolenników, więc nazywali ją „Lady”.

Aung San Suu KyiPAP / EPA / MARTIN DIVISK

Aung San Suu Kyi odegrała kluczową rolę w zwróceniu uwagi świata na juntę wojskową tego kraju i jej wysiłki na rzecz praw człowieka od czasu otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla w 1991 roku. Jego żona zmarła w 1997 roku, ale nie uczestniczył w pogrzebie z obawy, że później nie będzie mógł wrócić do swojego kraju.

Udało mu się uniknąć zamachu w 2003 roku, kiedy zwolennicy wojskowi zaatakowali strażnika, którego prowadził. Niektórzy z jego zwolenników zginęli lub zostali ciężko ranni. Wojsko umieściło ją z powrotem w areszcie domowym.

W 2010 roku wojsko rozpoczęło serię demokratycznych reform, a Suu Kyi została uwolniona przed tysiącami niezadowolonych zwolenników. W 2012 roku Barack Obama przybył do Birmy, stając się pierwszym prezydentem USA, który odwiedził ten kraj. „To inspiracja dla ludzi na całym świecie” – powiedział.

READ  Lewiston piszczy – Edward Little / Levitt / Polska

Oglądaj TVN24 w Internecie w TVN24 >>>

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach

W wyborach 8 listopada 2020 r.Narodowa Liga na rzecz Narodowej Demokracji, partia rządząca tym krajem, i jej liderka, Aung San Suu Kyi, zdobyli 83,2 proc. Miejsca w parlamencie. Związek Solidarności i Rozwoju wspieranego przez wojsko (USDP) otrzymał tylko 6,9 procent całości. Członkowie USDP zarzucają Komisji Wyborczej oszustwa wyborcze.

Partia Suu Kyi również odniosła miażdżące zwycięstwo w poprzednich wyborach w 2015 roku. To pierwsze wybory powszechne od rozwiązania junty wojskowej w 2011 roku.

Nagły wypadek w BirmiePAP / EPA / LYNN dla BO

Obecna konstytucja gwarantuje wojskowym 25 proc. Mandaty w parlamencie i pracownicy ministerstw władzy w rządzie wybranym w demokratycznych wyborach.

Sprawa Rohingya

Listopadowe referendum miało być wotum zaufania dla NLD. Liga cieszy się dużym poparciem w kraju, a jej lider, wieloletni działacz opozycji i zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla, jest powszechnie uznawany.

Za granicą jednak przeciwko partii wysunięto zarzuty ludobójstwa przeciwko muzułmańskiej grupie etnicznej Rohingya, czemu NLD zaprzecza. W sierpniu 2017 r. Bojownicy Rohingya zaatakowali siły bezpieczeństwa, a wojsko zareagowało spaleniem setek wiosek oraz dokonaniem masowych zabójstw i gwałtów. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że dokonano tego z „intencją ludobójstwa”.

Sue poleciała do Hagi w 2019 roku, aby stanąć w obliczu zarzutów ludobójstwa. Przyznał, że może popełnić zbrodnie wojenne, ale opisał tę operację jako legalną operację wojskową przeciwko terrorystom.

Reuters zwrócił uwagę, że Suu Kyi nie zdołał zjednoczyć niezliczonych grup etnicznych ani zakończyć dziesięcioleci wojny domowej. Lider partii rządzącej nadzorował również zaostrzanie restrykcji wobec prasy i społeczeństwa obywatelskiego oraz zerwał więzi z wieloma byłymi sojusznikami.

Autor:lukl, mart, pp // Teraz

Kluczowe źródło zdjęć: PAP / EPA / LYNN dla BO

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *