Moderna przekracza zmieniony cel dostarczania szczepionek przeciw COVID-19 do Kanady

Pracownik medyczny wyświetla szczepionkę Moderna COVID-19 w szpitalu Taipei Tzu Chi w Nowym Tajpej 9 czerwca 2021 r. Oczekuje się, że Kanada otrzyma w tym kwartale 11,2 mln dawek od Moderny.

Sam Yeh/AFP/Getty Images

Drugi co do wielkości dostawca szczepionek przeciw COVID-19 w Kanadzie przekroczy swój zmieniony cel dostaw w pierwszej połowie roku, wysyłając zdecydowaną większość zobowiązań za drugi kwartał w ostatnich tygodniach czerwca.

Minister ds. zamówień Anita Anand ogłosiła w środę, że Moderna wyśle ​​w tym miesiącu siedem milionów rund, jak dotąd najważniejszą dostawę firmy. Skok w dostawach pozwoli firmie przekroczyć swój cel wysyłki między kwietniem a czerwcem.

Pani Anand powiedziała, że ​​firma wyśle ​​w tym kwartale 11,2 miliona dawek. W kwietniu firma zmniejszyła kwotę, jaką Kanada otrzyma w okresie od kwietnia do czerwca – z 12,3 mln nabojów do 10,3 mln. Pani Anand powiedziała, że ​​firma nie naruszyła umowy.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Ta amerykańska firma jest drugim co do wielkości dostawcą szczepionek w Kanadzie i ma kluczowe znaczenie dla celu rządu federalnego, jakim jest pełne zaszczepienie wszystkich do końca września. Pani Anand powiedziała, że ​​firma po raz pierwszy zacznie dostarczać szczepionki do Kanady ze swojej fabryki w USA, dodając, że nadal podlega to przeglądowi regulacyjnemu. Jak dotąd wszystkie szczepionki Canadian Moderna były wysyłane przez jej europejskie placówki.

Od lutego firma stara się dotrzymać terminów dostaw, a wiele przesyłek dociera z opóźnieniem. W maju pani Anand poprosiła Modernę o szczegółowy harmonogram dostaw na czerwiec i lipiec. W odpowiedzi rząd otrzymał plan na pierwszą połowę czerwca.

Dla porównania, Pfizer-BioNTech, największy dostawca kanadyjskiej kampanii szczepień, wielokrotnie zwiększał dostawy szczepionek i potwierdzał cały harmonogram dostaw. Oczekuje się, że wszystkie 51 milionów dawek zostaną dostarczone do końca września. Rząd wcześniej zapowiedział, że do tego czasu zostaną dostarczone wszystkie 44 miliony dawek, które kupił od Moderny.

READ  Straż przybrzeżna twierdzi, że statek towarowy holował rurociąg naftowy w Kalifornii na kilka miesięcy przed poważnym wyciekiem

„Na podstawie samych tylko potwierdzonych dostaw Kanada ma otrzymać co najmniej 55 milionów dawek do końca lipca” – powiedziała Anand. „Aby było jasne, jest to minimalna liczba dawek, jakich możemy się spodziewać w tym przedziale czasowym”. To wystarczy, powiedziała, aby w pełni zaszczepić 80 procent kwalifikujących się Kanadyjczyków.

W osobnym oświadczeniu Patricia Gauthier, dyrektor kanadyjskich operacji Moderna, powiedziała, że ​​dostawy są pierwszymi szczepionkami Moderna wyprodukowanymi w USA, które opuściły ten kraj. Biały Dom wynegocjował prawo do otrzymywania setek milionów pierwszych dawek, które Pfizer i Moderna dostarczyły na terenie Stanów Zjednoczonych w umowach z tymi dwoma firmami.

„Dawki szczepionek produkowane w Stanach Zjednoczonych podlegają zatwierdzeniu regulacyjnemu przez Health Canada i ściśle współpracujemy z organami regulacyjnymi, aby ułatwić to zatwierdzenie” – powiedziała pani Gauthier. „Jesteśmy podekscytowani tym rozwojem i mamy nadzieję, że całkowita liczba dostaw do Kanady spełni nasze zmienione zobowiązanie na kwartał”.

W obliczu niepewności co do dostaw Moderny i innych, w tym szczepionki AstraZeneca, rząd w maju zaczął zmniejszać liczbę dawek, które Kanada otrzyma w pierwszej połowie roku. W kwietniu Anand i premier Justin Trudeau wielokrotnie powtarzali, że do końca czerwca Kanada otrzyma od 48 do 50 milionów pocisków. Szacunki te zostały zrewidowane w maju, kiedy urzędnicy powiedzieli, że minimalna dostawa wyniesie 40 milionów rund.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Potwierdzone dostawy Moderny zapewniają, że Kanada przekroczy ten niski cel.

Więcej nadchodzi.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *