Mark Esper: Potrzebujemy więcej żołnierzy USA, w tym. W Polsce

Mark Esper: Potrzebujemy więcej żołnierzy USA, w tym.  W Polsce

– Przedstawiciele USA powinni wysłać więcej żołnierzy do Polski, Bułgarii i Rumunii – mówi były szef Pentagonu Mark Esper. Jego zdaniem ułatwiłoby to zapobieżenie agresji ze strony Rosji.

„Myślę, że musimy nadal przeciwstawiać się Rosji i próbować powstrzymać jej szkodliwe działania” – powiedział agencji Reuters Esper. Dlatego jego zdaniem Waszyngton powinien wysłać więcej wojsk do Polski, Rumunii i Bułgarii oraz do krajów bałtyckich. – Jeśli nie na stałe, to w zakresie rotacji – powiedział szef Pentagonu podczas prezydentury Donalda Trumpa.

Waszyngton od tygodni wyraża zaniepokojenie napiętą sytuacją na wschodnich granicach Ukrainy i prowadzi konsultacje z krajami europejskimi w sprawie swojej polityki wobec Moskwy.

W Donbasie, gdzie zawieszenie broni weszło w życie w lipcu 2020 r., Doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczbę swoich żołnierzy na granicy z Ukrainą. Przemoc nasiliła się także w związku z oddzieleniem ukraińskich żołnierzy w Donbasie od prorosyjskich separatystów.

Zgodnie z konwencją z Montreux z 1936 r., Urzędnicy USA oświadczyli na początku kwietnia, że ​​dwa okręty wojenne USA przepłyną przez wody tureckie i zatrzymają się na Morzu Czarnym do 4 maja.

„Okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych regularnie pływają po Morzu Czarnym i przestrzegają Konwencji z Montreux” – powiedział rzecznik Pentagonu por. Anton D. Semelroth wyjaśnił. Porozumienie, które obowiązuje od ponad 80 lat, reguluje zasady żeglugi na wodach Morza Czarnego kontrolowanych przez władze w Ankarze.

Jednak Turcja – zgodnie z zapowiedzią prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – wkrótce rozpocznie przetarg na prace nad Kanałem Stambulskim, 45-kilometrową drogą morską równoległą do Cieśniny Fosforowej. Pierwsze prace powinny rozpocząć się latem tego roku.

Waszyngton od wielu lat kładzie większy nacisk w swojej polityce na strategiczne znaczenie basenu Morza Czarnego, szczególnie rozwijając bliższą współpracę wojskową z Rumunią. Bodomac jest zaniepokojony nie tylko polityką Rosji w regionie, ale także rosnącymi wpływami Chin w tej części świata.

READ  Wyniki badań w czterech krajach Europy Środkowej, jako że wolność mediów jest „zagrożona” | Wolność prasy

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz program PIT 2020 za darmo lub rozlicz się online już teraz!

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *